Balkanska zemlja ima jake istorijske veze sa Rusijom i zbog toga može da bude „most“ između Moskve i Brisela. Srbija može da postane primer gde ideje i moralne vrednosti i Rusije i EU mogu da koegzistiraju, pa čak i napreduju, rekao je Šulc. Zato je važno za Brisel da radi na tome da Srbija što pre postane članica EU.
Posle posete toj balkanskoj zemlji, Šulc je rekao da će EU i Srbija ove godine započeti proces pristupanja.
Normalizacija odnosa između Rusije i EU uz pomoć Srbije je glavni razlog zašto Brisel treba naporno da radi kako bi ta balkanska zemlja postala članica EU, rekao je Franko Fratini, bivši italijanski ministar spoljnih poslova, koji takođe podržava Šulcovu ideju.
Za članstvo Srbije u EU neophodno je nekoliko faktora.
„Govorimo o najvećoj i veoma prosperitetnoj zemlji na Balkanu. Ona je faktor regionalne bezbednosti i stabilnosti, što Evropa ne može da ignoriše“, rekao je Fratini, a prenosi „Juronjuz“.
Međutim, Fratini je istakao da ne treba pritiskati Srbiju previše, pa i da ne prihvati zahteve za pristupanje EU prebrzo.
Takođe, ni pod kojim okolnostima Brisel ne treba da pritiska Srbiju da bira između EU i Rusije, s obzirom na srdačan odnos Beograda sa Moskvom.
„Ako se Beograd primorava da bira između svog budućeg članstva u EU i održavanja prijateljskih odnosa sa Rusijom, to bi moglo dovesti zemlju na ivicu katastrofe, kao što se desilo u Ukrajini“, upozorava Fratini. Evropska unija je pogrešila kada je naterala Kijev da bira između EU i Rusije.
Da Brisel nije insistirao da Kijev „zaboravi“ svoju istorijsku vezu sa Rusijom, već da je radio na tome da Ukrajinu približi Evropi, a istovremeno da Kijevu dopusti da ima poseban odnos sa Moskvom, zemlja sada ne bi bila na ivici kolapsa.
„Mi ćemo pokušati da tu grešku sa Srbijom ne ponovimo“, prokomentarisao je Fratini.
Srbija je zvanično podnela zahtev za članstvo u EU u 2009. godini. Posle glasanja svih ministara inostranih poslova EU u februaru 2012. godine, Srbija je dobila status kandidata. Trenutno, Beograd pregovara sa Briselom o budućem članstvu.