„Uveren sam da će poseta biti krajnje prijateljska i da će otvoriti mogućnost za mnogo više komunikacije na svim nivoima i o svim životnim temama koje su budućnost, a da ćemo teme prošlosti ostaviti nekom drugom“, rekao je Čović za N1 uoči posete Beogradu do koje dolazi na poziv premijera Srbije Aleksandra Vučića.
On je ocenio da će susret biti prilika za pomirenje i za potpuno novi iskorak u odnosima u BiH, u kojoj, kako je rekao, živi srpski narod koji ima mnogo toga zajedničkog sa predstavnicima vlasti u Srbiji.
Čović je uveren i da će predsednik Srbije Tomislav Nikolić vrlo brzo, u septembru ili oktobru, posetiti BiH, čime bi se, kaže, kompenzovala njegova sprečenost da nedavno poseti Sarajevo.
„Nikolić je poziv dobio, a ja ću sa njim razgovarati ovih dana nevezano za posetu Beogradu i takav susret ćemo dogovoriti“, rekao je Čović.
On je dodao i da do susreta tročlanog Predsedništva BiH sa premijerom Vučićem u takvom kapacitetu sigurno ne bi došlo da se nije dogodio incident u Potočarima.
Komentarišući to što do tada niko nije bio uhapšen posle napada na premijera Vučića u Potočarima, Čović je rekao da je uveren da će institucije BiH vrlo brzo reagovati.
„Ne vidim nijedan razlog, niti će to biti moguće, da pustimo da vreme prolazi, a da mi ne reagujemo kroz svoje institucije. Što pre reagujemo, pre ćemo izaći iz problema i pokazati da praktično znamo šta hoćemo — da iza incidenta ne stoji niko iz države, da je to nešto što se desilo i što nismo na pravi način predvideli“, rekao je Čović i dodao da će Predsedništvo u četvrtak razmatrati izveštaj Veća ministara u vezi sa incidentom.
Govoreći o obeležavanju „Oluje“, Čović je rekao da je svaka pobeda u ratu na teritoriji bivše SFRJ za jedne slavlje, a za druge dan žalosti, te da u tom kontekstu gleda i različito tumačenje i izjave državnika iz Srbije, BiH i Hrvatske.
„Mislim da ’Oluja‘, ali i sve druge ’oluje‘ u BiH i Hrvatskoj, ne smeju biti predmet spekulacija. Ja sam za to da istoričarima ostavimo to vreme, a da mi gledamo u budućnost“, rekao je Čović.