Viktorija Nuland, pomoćnica američkog državnog sekretara za Evropu, u utorak dolazi u Beograd, gde će se sastati sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem i šefom diplomatije Ivicom Dačićem. Poseta Nulandove Srbiji uslediće u okviru njene Balkanske turneje, a kao glavne teme razgovora sa srpskim zvaničnicima očekuju se bilateralni odnosi dveju zemalja, ali i saradnja Srbije sa regionom.
Ivo Visković, profesor Fakulteta političkih nauka i bivši ambasador Srbije u Berlinu, za Sputnjik kaže da je poseta Nulandove korisna i da predstavlja jedan od oblika uobičajenog diplomatskog komuniciranja i razmene mišljenja, uključujući i ona pitanja o kojima se ne slažemo.
„Mislim da ona ne dolazi sa nekim posebnim zahtevima, pogotovo ne nekim koji bi bili imperativnog karaktera i neprihvatljivi za Srbiju, jer je nedavno predsednik Vlade Vučić o tim stvarima razgovarao u Vašingtonu. Ona više želi da neke stvari potvrdi, da vidi šta je eventualno u međuvremenu urađeno i u kom pravcu se kreću procesi“, kaže Visković.
Analitičar Dušan Janjić kaže da će poseta Nulandove srpskoj prestonici biti najduža u okviru njene balkanske turneje, a da će se na stolu naći čitav niz važnih pitanja, kao što je mesto Srbije u projektima EU, ali i pregovori Beograda i Prištine.
„Treba očekivati podsticaj da se sporazumi potpišu do kraja ove radne sezone, odnosno do kraja jula. Imamo tu i pitanje BiH u svetlu novih okolnosti nastalih posle Srebrenice i sa ruskim vetom. Što se tiče bilateralnih odnosa, svakako da je najvažnije povećanje ekonomske saradnje, pitanje paljenja američke ambasade i generalno pitanje pravca kojim Srbija želi da ide“, objašnjava Janjić za Sputnjik.
Prema njegovim rečima, u Vašingtonu postoji sumnja da li Srbija zaista želi u EU, a to se, ističe Janjić, dotiče i pitanja odnosa sa Rusijom.
„Amerika želi da zna ko govori u ime Srbije, predsednik Nikolić ili premijer Vučić. Šta je politika Srbije, da li ono što govori Nikolić, koji u intervjuima kaže da voli Rusiju, ili Vučić koji govori da hoće u EU i da hoće da sarađuje i sa Rusijom, ali i sa NATO-om. U američkom shvatanju politike ne možeš biti istovremeno na pet strana i ne možeš voditi ono što Rusija razume i vodi — takozvanu multivektorsku politiku“, ističe Janjić.
Balkansku turneju Nulandova je počela posetom Prištini, gde je od kosovskih vlasti zatražila hitno formiranje Suda za ratne zločine. Profesor Visković za Sputnjik kaže da Amerika želi da privede kraju neka otvorena pitanja.
„Mislim da u ovom trenutku oni žele da se završe neki procesi, uključujući i formiranje Suda za ratne zločine OVK. To, na neki način, jedino može da očuva kredibilitet SAD da nemaju duple aršine, odnosno da se ne ponašaju vrlo različito u sličnim situacijama“, smatra Visković.
Sa Viktorijom Nuland u Beograd dolazi i pomoćnica američkog državnog sekretara za odbranu Evelin Farkaš, koja će sa ministrom odbrane Bratislavom Gašićem razgovarati o saradnji Srbije sa NATO-om.