„Neće nam pomoći interna istraga, to ne znači ništa. Ovde je potrebno da dignemo glas, zato što je njihov glas otišao u UN. Naš glas mora da se čuje i on će se čuti. Ne možete i nećete nas ponižavati“, poručio je Dodik.
On je istakao da Srbe ne interesuje Bosna i Hercegovina u kojoj nisu ravnopravni.
„Kako je moguće da se, ako mi govorimo o našem statusu, odmah dignu svi i kažu: ’Kakav referendum? Ne može to!‘, a kada im Bakir Izetbegović kaže da treba ukinuti entitete i napraviti pet regija, onda je veoma blaga i američka i britanska i reakcija EU, i svi ćute o tome. Znači, to vam je namera. Naravno da smo pismeni i da znamo“, rekao je Dodik.
Dodik je danas u Bratuncu, tokom obeležavanja 23 godine od velikog srpskog stradanja u okolini Srebrenice i Bratunca na Petrovdan 1992. godine, napomenuo da Srbi treba da se okupe ne samo u sećanju, nego i u političkoj borbi za jačanje njihovog statusa koji garantuje Dejtonski sporazum.
„Mi ne tražimo ništa više od toga nego što je zapisano u Dejtonskom sporazumu“, istakao je Dodik.
Dvadeset pet poslanika Predstavničkog doma parlamenta BiH uputilo je pismo generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu u kom su naveli da podržavaju britanski predlog rezolucije o Srebrenici.
Tim povodom je otvoreno pismo predsedavajućem Predsedništva BiH Mladenu Ivaniću uputio poslanik Denis Bećirović u kom, između ostalog, tvrdi da 25 poslanika Predstavničkog doma predstavlja oko 60 odsto ovog doma.
Dodik: Nikad bolji odnosi i saradnja Srbije i RS
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da Republika Srpska i Srbija nikada u istoriji nisu imale bolje odnose i saradnju, poručujući da je to je ono što je potrebno i da Srbi neće sukobe.
On je na obeležavanju dana stradanja Srba u Podrinju istakao da se na prostoru Bratunca desio zločin koji je pomorio mnoge nedužne ljude, ali i da je novi zločin to što se jedan zločin priznaje i međunarodno verifikuje, daje mu se rezolucija u UN, a na drugoj strani ništa ne znače ubistva žena i dece srpske nacionalnosti, preko kojih se prelazi.
„Zločin nad Srbima desio se u kontinuitetu, a zločin nad Bošnjacima desio se u kratkom vremenu. U čemu je razlika, kakva je to razlika? Zar nije dokaz veće svireposti to što se u kontinuitetu ubijali nedužni ljudi“, rekao je Dodik.
Prema njegovim rečima, srpski narod obeležava Bratunac kao koncentrisani izraz svoga sećanja na stradale u toku nekoliko godina rata, a danas svedoci pokušaja da se nasiljem međunarodne političke zajednice opet nametne i pripiše samo zločin nad Bošnjacima kao zločin genocida, na taj način svaljujući kolektivnu odgovornost za to na Srbe.
„Ako se to desi, Srbi će biti jedini narod u dokumentima UN okarakterisan na takav način. Ali ono što je veoma važno i vidljivo u ovom vremenu je jedinstvo u političkom stavu i aktivnosti koji iskazuju vlasti Republike Srpske i Srbije, i povodom ovog i mnogo čega drugog, RS i Srbija su zajedno u nastojanju da se dođe do istine koja je potrebna“, poručio je Dodik.