„Ako to bude učinjeno uz poštovanje međunarodnog zakonodavstva, uz prisustvo posmatrača OEBS-a, moguće je da ćemo uzeti u obzir rezultate referenduma”, izjavio je diplomatski izvor odgovarajući na pitanje o ideji sprovođenja novog referenduma na Krimu koju je predložio niz zapadnih eksperata.
Krim i Sevastopolj su postali ruski regioni posle referenduma sprovedenog u martu 2014. godine, na kojem se većina građana izjasnila za prisajedinjenje Rusiji. U Moskvi naglašavaju da je referendum u Krimu održan u skladu s normama međunarodnog prava i Poveljom Ujedinjenih nacija.
Ranije je generalni sekretar OEBS-a Lamberto Zanijer izjavio da su posmatrači OEBS-a prošle godine pozvani da prisustvuju referendumu na Krimu, ali da poziv nije bio u skladu s pravilima kojih se pridržava ta organizacija.
Ministarstvo inostranih poslova Ruske Federacije više puta je saopštilo da su žitelji Krima demokratskim putem, u potpunom skladu s međunarodnim pravom i Poveljom Ujedinjenih nacija izglasali prisajedinjenje Rusiji, koja poštuje i prihvata takav izbor.