Uoči danjašnjeg sastanka premijera Srbije Aleksandra Vučića i kosovskog premijera Ise Mustafe, inače drugog za sedam dana, pojavile su se procene da bi visoka predstavnica EU Federika Mogerini mogla da preporuči otvaranje poglavlja ukoliko bi bio postignut dovoljan napredak.
Portparolka visoke predstavnice Maja Kocijančič objasnila je danas novinarima u Briselu da načelno Mogerini ni ne daje takvu preporuku, već Evropska komisija.
Mogerini je, kao posrednica u dijalogu, u stalnom kontaktu kako sa nadležnim telima Komisije, tako i sa predstavnicima zemalja članica, koje redovno obaveštava o napretku u razgovorima, ali i o situaciji na terenu, ali da ne daje preporuke, dodala je ona.
„Situacija je jasna, Srbija je zemlja-kandidat koja je otpočela pregovare i čeka se otvaranje poglavlja i to je to“, rekla je Kocijančič.
„Prema uobičajenoj proceduri preporuku daje Komisija, a zatim zemlje-članice o tome odlučuju u Everopskom savetu“, rekla je portparolka.
Nova runda dijaloga počela je danas malo posle devet izjutra, a trebalo bi da se okonča rano popodne, pre početka samita EU—Kina u Briselu, u kome Mogerinijeva učestvuje.
Učesnici u dijalogu raspravljaju danas o Zajednici srpskih opština, telekomunikacijama, energetici i "Parku mira"| na mostu u Mitrovici.
Tači očekuje dogovor
Kosovski ministar inostranih poslova Hašim Tači uveren je da će u dijalogu Beograda i Prištine biti rešena sporna pitanja i potpisan sporazum o telekomunikacijama i energetici, kao i o formiranju Zajednice srpskih opština.
On se, takođe, u izjavi bečkom dnevniku „Standard“, založio za uspostavljanje suda koji bi trebalo da rasvetli optužbe protiv boraca OVK.
„Pitanje nije da li će sud biti formiran ili ne. Već se radi o tehničkim detaljima kako da dobijemo zakon. Parlament i Vlada rade na prevazilaženju tih detalja“, objasnio je Tači iz čije stranke je sedam poslanika prošlog petka glasalo protiv promene Ustava.
On je kazao da će razgovarati sa svojim poslanicima i ponuditi garancije na teme koje oni dovode u sumnju, kako bi osigurali da ustavni predlog bude prihvaćen.
Povodom današnje runde dijaloga u Briselu, Tači je izrazio očekivanje da će elektromreža na severu Kosova biti predata „u ruke kosovske administracije“.
„Standard“ ocenjuje da je malo primenjeno od dogovora u aprilu pre dve godine kada su se Beograd i Priština dogovorili o integraciji, većinski Srbima naseljenog, severa Kosova.
List naglašava da je i kosovska strana odugovlačila proces, između ostalog u pitanju je početak pregovora EU sa Srbijom.