Ukoliko nekadašnji komandant Armije BiH u Srebrenici Naser Orić ne bude pušten na slobodu do 30. juna, komemoracija u Srebrenici mogla bi da bude odložena.
Ovo je za Sputnjik potvrdila Hatidža Mehmedović, predsednica Udruženja majki Srebrenice, ističući da je žalosno da na optuženičke klupe dolaze prvo žrtve.
„Ne opravdavamo nijedan zločin, ali ne znam da igde u svetu žrtva nema pravo da se brani. Dženaza će biti odložena radi sigurnosti, jer ima li ikog ko će na taj dan da preuzme odgovornost, jer ne dolazi tada nekoliko desetina već nekoliko hiljada ljudi“, kaže ona.
O tome da li će odluku promeniti ukoliko Naser Orić bude do 30. juna izručen Bosni i Hercegovini umesto Srbiji ona kaže:
„To će Organizacioni odbor odlučiti — što je najbolje za žrtve, a mi se nadamo da će Naser Orić biti oslobođen kako bi se dženaza obavila onako kako narod i bog zapovedaju“.
Ibran Mustafić, predsednik Upravnog odbora Udrženja majki Srebrenice iz Podrinja, u razgovoru za Sputnjik kaže da se stidi zbog svega što se događa.
„Oni su doslovce privatizovali i Memorijalni centar i komemoraciju. To drži jedna grupa ljudi koja se ponaša kao da su te žrtve njihova privatna svojina“, kaže on.
Mustafić napominje da su od prve inicijative Islamska zajednica i bivši reif Cerić hteli sve da stave pod svoju kontrolu, a da se sve nastavilo tako što je politika od žrtava sve preuzela.
„Svelo se na jednu grupu profitera i oficijelne politike pod pokroviteljstvom SDA. Ćamila Durakovića ne treba više tretirati kao predsednika opštine Srebrenice već kao privatnog advokata Orića“, kaže on.
Mustafić veruje da je potpuno nelogičan potez otkazivanje komemoracije.
„Kakve veze ima hapšenje Orića i komemoracija? To nema nikakve veze! I kakve veze imaju žrtve i Naser Orić? On može biti samo jedan od sukrivaca za toliki broj žrtava. Njega sada predstavljaju kao žrtvu. Mene on apsolutno ne zanima. Ovo što čine oni prema ovim šačicama kostiju je neprihvatljivo“, ističe Mustafić.
On dodaje da se kao čovek koji je preživeo na jedan brutalan način Srebrenicu i koji je izgubio porodicu, stidi nad svim što se događa.
Odbor zahteva od bosanskohercegovačkih vlasti da hitno stupe u kontakt sa vlastima u Švajcarskoj sa zahtevom da se Orić izruči BiH.
Orić je uhapšen 10. juna u Švajcarskoj, po srpskoj poternici, a pravosuđe Srbije zatražilo je u nedelju njegovo izručenje kako bi mu se za počinjene ratne zločine sudilo u Beogradu.