„Odredbe Dejtonskog sporazuma su jasne, Srebrenica je deo Republike Srpske i tako će i ostati“, kaže Dodik za Sputnjik.
Naime, prema pisanju dnevnika Blic, paralelno sa najavljenom rezolucijom o Srebrenici u Savetu bezbednosti UN i u Kongresu SAD, kao i sa sve većim pretnjama da što više smanje nadležnosti RS, zapadne zemlje planiraju da pokrenu inicijativu da Srebrenica dobije specijalni status. Odnosno, kako navodi ovaj dnevnik, da taj grad zbog zločina koji je u njemu počinjen dobije status distrikta kao što ga ima Brčko.
Trenutne spekulacije
„Prvi put čujem za to u ovom vremenu, i da neko ima tu nameru. Dakle, nikakvi distrikti, nikakve organizacione promene. To je ranije više bio zahtev lokalnih Bošnjaka i Bošnjaka iz Sarajeva, a otkuda sad Blicu tako poverljivi navodni podaci da on nešto zna, to ne mogu da komentarišem. Samo hoću da kažem da nije ništa novo i da je deo ukupnih spekulacija ovih dana oko Srebrenice“, precizira dalje Dodik.
Na pitanje kakva bi reakcija Republike Srpske bila ako bi eventualno došlo do nekakve takve inicijative, Milorad Dodik kaže da to nije moguće bez Republike Srpske, koja je strana potpisnica Dejtonskog sporazuma.
I hipotetički nemoguće bez Srpske
„Svaka promena u bilo kom smislu, uključujući i promenu teritorije, podrazumeva i odluku Republike Srpske. A Republika Srpska, siguran sam, takvu odluku nikad neće doneti“, napominje Dodik. On ističe da su činjenice neumoljive — Srebrenica je deo Republike Srpske, a to, dodaje Dodik, i Bošnjaci koji žive u Republici Srpskoj sve više shvataju.
„Tako da mi nemamo problema s tim. A što se tiče nekih da to žele, pa verovatno ima onih koji se vežbaju u politici u nekim zemljama i pokušavaju ovde da nam prosipaju neke razne modele i tako dalje. Verovatno u glavi imaju tako nešto, ali to je problem njihovih koncepcija“, tvrdi Dodik.
I diplomata Pavle Jevremović, bivši ambasador u UN, kaže da ideja da Srebrenica bude poseban administrativni distrikt ne dolazi u obzir.
„Jer, bez obzira na to šta neko može da misli o Bosni i Hercegovini, to je narušavanje integriteta jedne države. Prema tome, bez jednoglasne odluke Saveta bezbednosti, nema ništa od toga“, tvrdi Jevremović za Sputnjik.