Dok se Naser Orić, komandant vojske bosanskih muslimana za vreme rata u BiH, nalazi u pritvoru u Švajcarskoj gde je nedavno uhapšen na osnovu zahteva Srbije i čeka odluku o izručenju, sagovornici Sputnjika su skeptični prema ishodu čitavog slučaja.
Advokat Branislav Tapušković decidirano tvrdi da od izručenja neće biti ništa. On za Sputnjik kaže da nije pristalica pretpostavki, ali da je u ovom slučaju ubeđen da je reč o čistoj paradi.
Sve je unapred isplanirano?
Tapušković naglašava da Orić uopšte nije slučajno otišao u Švajcarsku, kao neutralnu zemlju, i da nije slučajno tamo uhapšen.
„Dogodiće se isto ono što se dogodilo kad je Hašim Tači hapšen u Budimpešti ili kad je hapšen Ejup Ganić u Londonu. Samo će da se napravi tenzija uoči događaja u Srebrenici 12. jula. To je očigledno dobro smišljeno i moja pretpostavka je da nema šanse da on bude isporučen Srbiji“, kategoričan je Tapušković.
Prema uredniku Nove srpske političke misli Đorđu Vukadinoviću, sam čin Orićevog hapšenja je rutinska stvar i ako bi se posmatrao samo pravni aspekt, tu nema ništa sporno.
Međutim, ističe Vukadinović, imajući na umu sve ono što smo gledali u bližoj i daljoj prošlosti u sličnim slučajevima, od Hašima Tačija pa nadalje, jasno je da svako u Srbiji ima razloga da bude skeptičan. Pogotovu s obzirom na blizinu godišnjice Srebrenice i čitave akcije koja se vodi na više frontova.
Srebrenica i potencijalni bumerang
„Od strane BiH odnosno Srebrenice, Sarajeva, do Saveta bezbednosti UN gde se najavljuje rezolucija o Srebrenici, plus Evropski parlament. Dakle, u tom kontekstu, hapšenje Nasera Orića dobija jednu dodatnu, par ekselans, političku dimenziju u kojoj je teško zamislivo da će ishod biti onakav kakav bi bio za očekivati da nema ovih drugih vanrednih okolnosti. U tom svetlu, rekao bih da je gotovo minimalna šansa da Naser Orić bude izručen Srbiji“, tvrdi Vukadinović.
On podvlači i još jednu mogućnost prema kojoj bi čitav „slučaj Orić“ mogao da bude neka vrsta bumeranga Srbiji, odnosno da taj događaj posluži za dodatne pritiske na Beograd da se njeni najviši predstavnici pojave u Srebrenici.
„Dakle, da se hapšenje iskoristi kao ’argument‘ za tezu kako Beograd zapravo odbija da se suoči sa zločinom u Srebrenici, kako pokušava da relativizuje i kako je maltene neka vrsta provokacije hapšenje srebreničkog heroja Orića, u trenucima kada se ’ceo svet‘ sprema da obeleži godišnjicu tog zločina“, zaključuje Vukadinović.
Iako se optužnica prema kojoj je Orić uhapšen ne odnosi na iste slučajeve koji su bili predmet njegovog suđenja u Hagu, Branislav Tapušković je ubeđen da će Orićeva odbrana potencirati na tome da mu je već presuđeno u Hagu.
„I tamo se govorilo da je ono sve što je on radio, radio da bi odbranio muslimane. Uprošćeno rečeno, tako je on došao do oslobađajuće presude za zločine u Bratuncu i okolini“, zaključuje Tapušković.