„Svih šest zemalja moraju pojedinačno da budu analizirane. Srbija može da se pridruži EU onda kad bude spremna, ali mi ćemo u međuvremenu da pregovaramo i ne verujem da će se svih šest zemalja u isto vreme pridružiti EU“, rekao je Mekalister na panelu posvećenom evropskim integracijama na 15. Ekonomskom samitu Srbije.
On je rekao da su Srbija i Crna Gora napravile krupne korake ka EU, dok je situacija u Makedoniji zabrinjavajuća.
Istakao je da je saradnja između država u regionu veoma važna, a uloga Srbije u tome izuzetno značajna.
Mekalister je pozdravio nastavak dijaloga u februaru i istakao da je napredak u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine svakako ostvaren i pozdravljen u Briselu, ali je pozvao dve strane da u nekoliko narednih nedelja ostvare konkretnije rezultate u sprovođenju Briselskog sporazuma.
„Evropski parlament bi želeo da vidi konkretnije rezultate i istovremeno bi podstakao Evropsku komisiju da otvori prva pregovaračka poglavlja sa Srbijom", rekao je Mekalister.
On je, međutim, istakao da je napredak ostvaren u realizaciji Briselskog sporazuma mešovit i na srpskom jeziku dodao: „Dela govore, a ne reči“.
On je kao primer „dobrog signala“ i uzora za Zapadni Balkan naveo uzajamne posete srpskog premijera Aleksandra Vučića Albaniji i albanskog premijera Edija Rame Srbiji.
Mekalister je podsetio da i nemačka kancelarka Angela Merkel smatra da su mir, stabilnost i prosperitet Zapadnog Balkana mogući samo ako zemlje regiona dobro sarađuju.
Ministarka zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović rekla je na panelu da Srbiju sada svi partneri iz Evrope, a i šire, vide kao deo rešenja, a ne problema i istakla je da je zemlja pokazala da je posvećena regionalnoj saradnji.
Joksimovićeva je rekla da je veoma važno da zemlje u regionu zajedno konkurišu za sredstva iz evropskih fondova i sarađuju na projektima, jer bi to pomoglo da se reše otvorena bilateralna pitanja u regionu.
Ona je rekla da je Srbiji iz IPA fondova EU u periodu od 2014. do 2020. godine na raspolaganju 1,6 milijarde evra što ostavlja dosta prostora za regionalnu saradnju i mogućnost da se pronađe tačka povezivanja privreda u regionu.
Učestvujući u debati, šef Misije EU u Beogradu Majkl Davenport ukazao je da je regionalna saradnja jedan od visokih prioriteta EU i da je naročito u poslednjih 18 meseci vidljivo pokretanje i produbljivanje te saradnje na Zapadnom Balkanu.
Davenrpot je rekao da je regionalna saradnja u samom jezgru prioriteta EU, a da srpska Vlada to zaista razume.
„Vlada Srbije razume važnost regionalne saradnje, ali i političkih i ekonomskih reformi“, rekao je Davenport.
On je rekao da EU gleda na region, ali i na svaku zemlju ponaosob šta je uradila na evropskom putu.
„Bitne su akcije i dela“, rekao je Davenport.
On je naveo da je Srbija praktično ispred drugih zemalja kad se radi o putu ka EU i da ima izuzetnu mogućnost, koja sad, na primer, nije otvorena Turskoj, jer uživa veliki nivo podrške ključnih zemalja EU, koja važi i za druge zemlje regiona.
Sledeća runda dijaloga 23. juna ključna
Naredna runda razgovora predstavnika Srbije i Kosova 23. juna će biti ključna za normalizaciju odnosa i otvaranje pregovaračkih poglavlja za Srbiju ove godine, rekao je Mekalister.
To je u Beogradu izjavio izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvid Mekalister.
„Da bi se otvorila prva poglavlja ove godine, obe strane će morati da pokažu napredak i sledeća runda dijaloga u Briselu će biti ključna za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine“, rekao je Mekalister na Ekonomskom samitu Srbije.
Istakao je da je dogovor koji je postignut o pravosuđu na severu Kosova veliki napredak i da ga treba primeniti.
„I Beograd i Priština trebalo bi da učine dodatne korake u normalizaciji odnosa, da bi pokazali posvećenost i kredibilitet“, rekao je Mekalister i dodao da još ima mnogo otvorenih pitanja.