Nacionalna američka Kancelarije za upravljanje kadrovima saopštila je juče da postoji mogućnost da su kompromitovani lični podaci četiri miliona aktuelnih i bivših službenika, kao i da su u toku provere da li su počinioci stacionirani u Kini.
„Veliko pitanje ostaje kakve su tačno informacije ukradene? Da li je to broj socijalnog osiguranja, broj lične karte ili su to informacije o plati. Za sada Kancelarija nije objavila.“
Izvor za sprovođenje zakona SAD rekao je za Rojters da se veruje da „strano lice ili vlada“ stoji je iza hakerskog napada. Vlasti su u potrazi za mogućim kineskim vezama“.
„Ishitreno donošenje zaključaka i hipotetičke optužbe su krajnje neodgovorne i kontraproduktivne“, rekao je portparol kineske amabasade Haikuan, naglašavajući da je u borbi protiv sajber napada neophodna međunarodna saradnja zasnovana na međusobnom poverenju i uzajamnom poštovanju.
„Kina je uložila velike napore u borbi protiv sajber napada, u skladu sa kineskim zakonima i propisima, koji zabranjuju sajber zločine svih oblika“, istakao je on.
Američki Federalni istražni biro (FBI) je juče pokrenuo istragu o ovom sajber napadu i obećao da će pronaći počinioce.