„Ranije smo uglavnom ulagali sredstva u odbranu, a sad je nastupio prelomni momenat“, rekao je Rodžers krajem prošle nedelje na sastanku u komitetu Senata za naoružanje, prenosi jedan ruski list.
Sukoba u sajber prostoru će, prema njegovim rečima, biti sve više i zato treba stvoriti sistem za sprečavanje dejstva ovog oružja po analogiji s nuklearnim.
Po mišljenju američkih vojnih lica, glavna opasnost po SAD u sajber prostoru dolazi iz pravca Rusije, Kine, Irana i Severne Koreje, pa Amerika namerava da ove godine uloži 5,5 milijardi dolara u jačanje vojnog sajber potencijala.
Na osnovu nedavno objavljenih tajnih dokumenata bivšeg saradnika NSA Edvarda Snoudena, može se zaključiti da specijalne službe SAD rade na proizvodnji i implementaciji štetnih programa, koji mogu da poremete rad sistema za komandu i kontrolu oružanih snaga protivnika, kao i objekata njegove infrastrukture od velike važnosti, uključujući bankarski sistem, snabdevanje električnom energijom i vodom, fabike i aerodrome.
Američka vlast ne govori javno o ovoj delatnosti, ali se u Moskvi za nju već odavno zna. Ipak, Moskva se prema Rodžersovoj izjavi odnosi s oprezom.
„Većina zemalja, uključujući i Rusku Federaciju, trudi se da spreči u sukob sajber prostoru, a SAD podstiču trku u naoružanju u ovoj oblasti“, rekao je sa žaljenjem izvor lista „Komersant“ iz vlade Ruske Federacije.
Po njegovim rečima, sprečavanje sukoba u sajber prostoru neće biti moguće, jer se kompjuterski programi stvaraju i prenose mnogo lakše od atomske bombe. Ne samo to, po njegovim rečima, izvor sajber napada se ponekad uopšte ne može otkriti.
A rukovodilac Centra za sajber bezbednost Nacionalnog istraživačkog nuklearnog univerziteta MIFI Dmitrij Mihajlov tvrdi da u oblasti vojnih sajber tehnologija Rusija ne zaostaje za SAD.
„U sektoru internet tehnologija imamo velike nedostatke, ali se ruski hakeri smatraju nekima od najboljih na svetu“, rekao je stručnjak.
Podsetićemo na to da se u Rusiji već radi na sprečavanju potencijalnih sajber napada. U decembru 2014. godine zvanično je počeo da dežura Nacionalni centar za upravljanje odbranom (NCUO). Osnovu programsko-aparatskog kompleksa predstavlja sistem unificiranih, teritorijalno raspoređenih moćnih centara za obradu podataka, koji imaju iste funkcije.
Ministar odbrane Sergej Šojgu je izjavio da NCUO trostruko ili četvorostruko prevazilazi Pentagon po kompjuterskim kapacitetima, a po količini informacija koje čuva — 19,6 puta. Osim toga, u poslednje vreme se mnogo toga preduzima u cilju zaštite ruskih mreža od sajber napada.