Dopis Tribunala o mom povratku u Hag pravni je presedan, izjavio je za Sputnjik lider SRS Vojislav Šešelj.
U pitanju je čist formalizam koji suštinski ne znači ništa, jer se može i ne mora tumačiti kao nalog, ocenjuje Šešelj i naglašava da je zadovoljan jer je istovremeno pobedio Haški tribunal i u Srbiji postigao dosta rezultata.
Najpreciznije je reći da dopis koji je dostavljen Ministarstvu pravde ima formu odluke kojom se nalaže Vladi da me u Hag isporuči do 26. maja, ili do datuma kada se to najbrže može sprovesti, objašnjava za Sputnjik Vojislav Šešelj.
„Dopis se istovremeno može tumačiti i kao nalog za hapšenje, a može se i uputiti i primedba da dopis nema formu naloga“, kaže Šešelj.
On ponavlja da se njegov stav prema povratku u Hag nije promenio, da se neće dobrovoljno predati, ali da neće ni bežati.
„Pružiću pasivan otpor“, precizira Šešelj.
„Kad dođu da me hapse i vode, ja ću jednostavno da sednem i da ih nateram da me nose“, ističe Šešelj.
Na pitanje da li je ispunio svoju misiju i postigao i obelodanio sve što je planirao po povratku u Srbiju, Šešelj kaže:
„Pobedio sam Haški tribunal, a u Srbiji sam već postigao dosta rezultata. Nisam za ovih šest meseci ostvario baš sve što sam želeo, ali Srpska radikalna stranka je stala na noge, oporavila se, naglo jača svuda u Srbiji i prema istraživanju javnog mnjenja već ima više od 20 odsto uporišta u biračkom telu“, tvrdi Šešelj.
Na osnovu srpskog Zakona o saradnji sa Haškim tribunalom hapšenje i izručenje građana Srbije moguće je samo ukoliko postoji međunarodna poternica za optuženikom, što u slučaju Šešelj ne postoji. Za pokretanje postupka ekstradicije potrebno je vreme, a proceduru bi dodatno moglo da uspori i Šešeljevo loše zdravstveno stanje, kao i činjenica da je odnedavno započeo terapiju u Srbiji, koju bi izvesno odbio da nastavi u Haškom tribunalu.
U Ministarstvo pravde Srbije juče je stigao dopis iz Haškog tribunala o povratku lidera Srpske radikalne stranke i haškog optuženika Vojislava Šešelja u tu ustanovu.
„Odluka Haškog tribunala o vraćanju Vojislava Šešelja u pritvorsku jedinicu tog suda, nema formu naloga za hapšenje“, izjavio je Saša Obradović koji u ime Srbije vodi postupak o vraćanju Šešelja u Sheveningen.
On je precizirao da Srbija nema po čemu da postupa i da nijedan građanin ne može da bude uhapšen bez takvog naloga. Prema Obradovićevim rečima, Vlada Srbije je praktično uvučena u proceduru u kojoj njen stav nije uvažen.
„Očekuju se potezi koji imaju i političke posledice i situacija nimalo nije prijatna za Vladu Srbije, koja je u odlučivanju Tribunala u ovom slučaju dovedena u situaciju da njen stav najpre nije uvažen u proceduri u kojoj je morao da se uvaži“, kaže Obradović.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je ranije da će po dobijanju zahteva Žalbenog veća Haškog tribunala za povratak Šešelja u pritvorsku jedinicu, Vlada postupiti po zakonu Srbije i u skladu sa međunarodnim javnim pravom.