Lider radikala Vojislav Šešelj za Sputnjik navodi da se neće dobrovoljno odazvati zahtevu Tribunala.
„Ja se sigurno neću dobrovoljno vratiti u Hag, a kako će me ovaj izdajnički prozapadni režim hapsiti – to ostaje tek da vidimo“, rekao je Šešelj.
On je dodao da će nastaviti pravnu borbu protiv te odluke.
„Oni to moraju da provedu kroz neku sudsku formu. Morali bi da poštuju sudsku proceduru, da pokrenu postupak, pa da se ja izjasnim, pa da se ja žalim i na kraju, kad mi sve odbiju, da me nose na aerodrom“, izjavio je lider radikala.
Kako je dodao, zasad ga niko iz vlasti nije kontaktirao, već samo iz Haškog tribunala.
„Zvali su me iz Haškog tribunala. Ja nisam hteo da primim rešenje na engleskom jeziku, pa će mi u sredu uručiti na srpskom“, dodao je on.
Šef Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom podseća da Tribunal nije ni pitao Srbiju kad je puštao Šešelja i da, kako je rekao, nastavlja sa čudnim i zbunjujućim odlukama.
„One garancije koje smo mi dali bile su pod uslovom da ih on prihvati, kao što je trebalo da prihvati i uslove koje je postavio Haški tribunal za privremeno puštanje na slobodu. Na sve to se nisu obazirali, a sada su doneli odluku koja će ponovo biti problematična“, rekao je Ljajić za Sputnjik.
Na taj način se Srbija, ni kriva ni dužna, uvlači u spor između Sudskog veća, Tužilaštva i samog Šešelja, naglašava Ljajić.
On je rekao da je Srbija do sada izvršila sve svoje obaveze prema Haškom tribunalu, ali i da donošenje dve kontradiktorne odluke o istoj stvari za samo pet meseci značajno otežava saradnju Srbije sa Hagom i dodatno utiče na kredibilitet Suda i percepciju koju naša javnost ima prema toj instituciji.
Žalbeno veće naložilo je da se opozove odluka o privremenom puštanju Šešelja na slobodu i da se on vrati u pritvorsku jedinicu Tribunala. Nakon toga, Srbija i Holandija će se ponovo izjašnjavati o njegovom puštanju na slobodu, a Pretresno veće će ponovo proceniti mogućnost da Šešelju bude dozvoljen privremeni izlazak na slobodu.
Sudsko veće odobrilo je puštanje lidera SRS iz Haškog tribunala 6. novembra 2014. godine, a razlog je bilo omogućavanje adekvatnog lečenja metastaze raka na jetri.
Šešelj je pušten uz garancije Vlade Srbije, iako ih je on „odbio“.
Kako je ranije objavljeno, uslovi Šešeljevog privremenog puštanja na slobodu podrazumevali bi kućni pritvor, policijsku pratnju prilikom kretanja iz medicinskih razloga, zabranu komunikacije sa žrtvama u vezi sa njegovim slučajem, zabranu javnog razmatranja njegovog slučaja, a pominjala se i zabrana učešća u „političkom životu“, kao i oduzimanje pasoša.