„Vladu Srbije pitajte šta će da radi. Ja sam svoje rekao — ne idem dobrovoljno, a neću ni bežati. Nastavljam stranačke aktivnosti kao da se ništa nije desilo, a oni nek misle šta će i kako će“, rekao je Šešelj Tanjugu uoči promocije svoje knjige „Govor mržnje kao zločin protiv čovečnosti“ u Beogradu.
Komentarišući najave iz Vlade da će po dobijanju zaheva postupiti po zakonu i u skladu sa međunarodnim javnim pravom, Šešelj je ocenio da će Vlada zapravo u tom slučaju pogaziti zakon, jer zakon po Ustavu Srbije garantuje ljudska prava.
„A meni su u Hagu sva ljudska prava pogažena“, rekao je Šešelj.
Hag zvanično traži Šešelja
U Ministarstvo pravde Srbije stigao je dopis iz Haškog tribunala o povratku lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja u tu ustanovu.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je prethodno da će po dobijanju zahteva Žalbenog veća Haškog tribunala za povratak Šešelja u pritvorsku jedinicu, Vlada postupiti po zakonu Srbije i u skladu sa međunarodnim javnim pravom.
Sedam meseci od povratka iz Haga, Vojislav Šešelj bi uskoro ponovo mogao da se nađe u ćeliji u Sheveningenu. Međutim, ostalo je nejasno kako je Žalbeno veće Haškog tribunala donelo odluku o povratku Šešelja, bez izjašnjavanja Pretresnog veća koje mu sudi.
Za to vreme radikali poručuju da se njihov lider ni po koju cenu neće predati dobrovoljno, ali da se neće ni skrivati. Potpredsednica SRS-a Vjerica Radeta navodi da su stranačke kolege zabrinute zbog Šešeljevog zdravlja.
„Mi oko njega smo veoma zabrinuti zato što je predsednik počeo da prima hemoterapiju, i ako se vrati u Hag on će prekinuti sa tom hemoterapijom i to može biti fatalno“, rekla je Radeta, nakon objave informacije da Hag zahteva da se Vojislav Šešelj do 26. maja nađe u pritvorskoj jedinici u Sheveningenu.