Ono što se nakon samita može zaključiti, kako piše list, je da EU i nema mnogo toga da ponudi bivšim sovjetskim republikama na istoku.
„EU nije dala nikakva konkretna obećanja o mogućem datumu pristupanja država njenom savezu, ili barem datum uvođenja bezviznog režima za te zemlje“, kaže kolumnista lista Leonid Beršidski.
On je primetio da su Ukrajina i Gruzija mnogo više očekivale od samita.
Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je u martu rekao je da očekuje da će njegova zemlja na samitu u Rigi obezbediti bezvizni režim, ali prema rečima Beršidskog, EU nije bila voljna da se bavi problemima Ukrajine i Gruzije, kao ni da troši previše energije na „Istočno partnerstvo“.
Beršidski smatra i da bi približavanje Ukrajine i Moskve bilo „noćna mora“ za Kijev. „Ukrajina ima gde da ode, ali samo na Zapad“ — objašnjava on.
Analitičar veruje da bi Porošenko doživeo sudbinu svrgnutog ukrajinskog predsednika Viktora Janukoviča, ukoliko bi opet izabrao kurs približavanja sa Rusijom.
Prema njegovom mišljenju, trenutno ponašanje Moskve ograničava EU u rešavanju problema u Ukrajini, Gruziji i Moldaviji.
„Umesto da države ’Istočnog partnerstva‘ uveri da želi da ih vidi u Uniji, nemačka kancelarka Angela Merke i francuski predsednik Fransoa Oland su više vremena proveli u pokušajima da ubede grčkog premijera Aleksisa Ciprasa da njegova zemlja treba da obrati pažnju na interese poverilaca“, zaključuje Beršidski.