Ipak, nekima se to se učinilo nedovoljnim. Novu inicijativu nije pokrenula vojska, već lokalne vlasti.
U utorak je kanal „TV4 Nyheterna“ saopštio da lokalni političar iz Narodne partije Ulf Klason želi da napravi specijalne pećine ispod tri gotlandske luke: Slite, Klinthamn i Visbju. Ove pećine po potrebi mogu da se miniraju, kako bi se sprečila moguća neprijateljska invazija.
Pod neprijateljem se u prvom redu podrazumeva Rusija.
„Gotland je važna strateška baza u Baltiku. Želimo da usporimo moguću vojnu intervenciju, kako bismo stigli da dobijemo pomoć sa kontinenta“, rekao je Ulf Klason u intervjuu za DN (http://www.dn.se/nyheter/sverige/rysskracken-sprider-sig-pa-gotland/).
Pored toga, ne sme se dopustiti da potencijalni protivnik uspe da deminira čitavu ovu konstrukciju pre nego što stigne pomoć sa kontinenta.
Karlis Neretnieks, bivši rektor Instituta odbrane, smatra da bi na ostrvu trebalo da se nalazi najmanje 1.500 vojnika, 20 do 30 tenkova, 50 oklopnih transportera, manji artiljerijski bataljon i protivavionska baterija sa 200 ljudi.
Skoro demilitarizovano ostrvo Gotland samo po sebi je zanimljivo isključivo turistima, ali kako smatra Karlis Neretnieks, teorijski, zauzimanje Gotlanda može da ugrozi baltičke zemlje kojima NATO neće stići da pritekne u pomoć.
Nekoliko godina Švedska se pridržava politike neutralnosti u odnosu na vojne blokove i alijanse, tako da još uvek nije vezana nikakvim obavezama i obećanjima da pomogne baltičkim zemljama, tim pre još uvek nije članica NATO-a, tako da ispada da, ili je švedska vojska spremna da se bavi humanitarnim radom, ili je pridruživanje Alijansi već rešena stvar.
Prema mišljenju Petera Matisona iz istog Instituta odbrane, za zaštitu ostrva potrebno je 3.000 do 5.000 vojnika. Neophodan je protivavionski bataljon od 675 ljudi, sa dva različita uređaja koji mogu da napadaju helikoptere i bore se protiv krstarećih raketa. Još 460 vojnika sa raketama potrebno je, za svaki slučaj, postaviti na obali.
Neprijateljske podmornice do sada nisu bile primećene pored obala Gotlanda. Zato nekoliko puta dnevno u luku Visbju stiže trajekt iz kontinentalne Švedske. Moguće je da će uskoro njegovi putnici moći da osete priliv adrenalina, iskrcavajući se na miniranu obalu.
Malo istorije
„Godine 1808. ratna mornarica Ruske carevine, bez i jednog pucnja, okupirala je Gotland. Admiral Nikolaj Andrejevič Bodisko koji je komandovao okupacionim trupama, perfektno je govorio francuski i odlično plesao. Kada su tri i po nedelje kasnije Rusi otišli, žene Visbjua su plakale, jer švedski oficiri su slabije govorili francuski i uopšte nisu umeli da plešu“.