Ovaj dokument, koji je objavio i bečki dnevnik „Kronen cajtung“, potvrđuje da su i austrijske firme i političari 11 godina praćeni za interes NSA, odnosno da su im presretani elektronska pošta i telefonski razgovori.
Sporazum je, kako naglašava list, deponovan u BND-u i Telekomu, ali i u birou nemačke kancelarke Angele Merkel.
Ovim dokumentom je nemački Telekom od 1. marta 2004. pristao da BND-u dozvoli uvid u sve raspoložive podatke.
„To je potpuno nezakoniti sporazum između obaveštajne službe i jednog telekomunikacionog operatera koji služi da bi se zaobišao zakon o telekomunikaciji“, ističe austrijski poslanik Peter Pilc, poznat po razotkrivanju brojnih afera.
BND je, zahvaljujući tom sporazumu, imao mogućnost da preuzima sav elektronski saobraćaj iz Beča, Rima i Moskve, koji je išao preko centrale u Frankfurtu.
Svi prikupljeni podaci, kako tvrdi Pilc, transferisani su na server BND-a i iz centrale ove službe u Pulahu prosleđeni ka jedinici u Bad Ajblingu za „Zajedničku aktivnost“, u koju je uključen NSA.
Za prihvatanje dokumenta nemački Telekom je odbijao 6.500 evra mesečno.
Pilc je zatražio da šef austrijske diplomatije Sebastijan Kurc, najmanje, uloži protest Berlinu.
„Trenutno niko ne može dokazati da je austrijsko ministarstvo unutrašnjih poslova znalo za dugogodišnju špijunsku aktivnost Nemaca, ali sumnja nije neosnovana da je bilo upoznato, ako se uzme u obzir da je Služba za zaštitu ustavnosti na neki način ’mali brat'‘ BND-a“, istakao je Pilc.
Ministar inostranih poslova Kurc zatražio je, s tim u vezi, potpuno rasvetljavanje afere BND-NSA.
On je svom nemačkom kolegi Frank-Valteru Štajnmajeru preneo zabrinutost Beča i zatražio da se ispitaju tvrdnje u vezi sa špijunažom.
Ministarka unutrašnjih poslova Austrije Johana Mikl-Lajtner je početkom meseca podnela prijavu protiv nepoznatih lica zbog špijunaže, a Pilc najavljuje da će podneti prijave protiv službenika nemačkog Telekoma, BND-a i nemačke vlade.