Vučić će pored susreta s Krihbaumom, političarem iz redova Hrišćansko-demokratske unije (CDU), koji važi za veoma dobrog poznavaoca srpskih prilika, imati i, kako se očekuje, niz neformalnih sastanaka.
Vučić u Berlin dolazi neposredno posle posete šefa nemačke diplomatije Frank-Valtera Štajnmajera, koji je u Beogradu jasno rekao da su navodi da Berlin postavlja nove uslove Srbiji apsolutno netačni i da je Nemačka, kao i druge države Evropske unije, zainteresovana da Srbija ove godine otvori prva poglavlja u pregovorima u članstvu s Evropskom unijom.
Socijaldemokrata Štajnmajer poručio je tada da Nemačka ostaje iskren i pouzdan partner Srbiji na njenom putu ka Evropskom uniji i da su bilateralni odnosi danas izrazito bliski i prijateljski.
Potpredsednik Centra za spoljnu politiku Dragan Đukanović smatra da se od Vučićeve posete Bundestagu može očekivati izvesno poboljšanje odnosa Srbije i Nemačke. Prema njegovim rečima, cilj Vučićeve posete Berlinu jeste da se prilično krut stav Nemačke prema evrointegracijama Srbije promeni.
„Svaki odlazak premijera u Berlin je veoma bitna činjenica, imajući u vidu značaj Nemačke u Evropskoj uniji. Zasigurno ne bi trebalo očekivati neku novu vrstu uslova. I kada govorimo o uslovima, čini se da se u poslednje vreme to puno komentariše. Dakle, nije reč o uslovima, nego o prihvatanju ranijih obaveza”, smatra Đukanović.
Prema njegovom mišljenju, okosnica razgovora Vučića i nemačkih poslanika biće poboljšanje odnosa Beograda i Prištine.
„Da bi došlo do otvaranja određenih poglavlja, svakako se mora videti napredak u određenim oblastima i mislim da tu Nemačka neće praviti nikakvu vrstu kompromisa. Insistiraće na poboljšanju odnosa Beograda i Prištine i na implementaciji dosadašnjih sporazuma dveju strana. Ali mislim da u neposrednoj komunikaciji može doći do određene vrste relaksacije odnosa”, naglašava Đukanović.
Analitičar Milan Nikolić smatra da Srbija može da očekuje od Nemačke veći stepen razumevanja, ali ne i direktnu podršku.
„Ima tu raznih elemenata, najvažniji su pitanje Kosova i pitanje spoljne politike koja je još daleko od evropske, ali ja mislim da to nije krivica Srbije, jer Srbija u ovoj situaciji, kada nije otvoreno nijedno poglavlje, nema razloga da žuri da svoju politiku poistoveti s politikom Evropske unije. Tim pre što je, po mom mišljenju, ona pogrešna kada je o Rusiji reč. Ta politika ni Evropi ni Nemačkoj nije ništa dobro donela”.
Nikolić smatra da nema smisla primoravati Srbiju da menja svoju politiku prema Rusiji i dodaje da je neizvesno da li će u Nemačkoj biti dovoljno razumevanja za srpske pozicije ili će, s druge strane, Nemačka pokušati da disciplinuje Srbiju.
Aleksandar Vučić u Berlinu boravi dan nakon konferencije „Prijatelji Srbije” koja je održana u Briselu. Na tom skupu premijer Srbije je od šefova diplomatija zemalja Evropske unije zatražio da prva pregovaračka poglavlja sa Srbijom otvore mnogo pre kraja godine. Domaćin skupa, šef diplomatije Austrije Sebastijan Kurc rekao je novinarima nakon tog skupa da je važno što pre otvoriti pregovaračka poglavlja, jer svi žele Srbiju u Evropskoj uniji.
Boravak u Berlinu prethodi Vučićevom susretu s potpredsednikom SAD Džozefom Bajdenom u Vašingtonu, tokom kojeg će srpski premijer takođe tražiti podršku za brže otpočinjanje pregovaračkog procesa s Evropskom unijom.
Premda evropski zvaničnici na pitanje o datumu otvaranja prvih poglavlja obično kažu da će se to desiti pre kraja godine, naglašavajući da „zeleno svetlo“, mora, ipak, dati svih 28 zemalja članica EU, politička težina Berlina, kao centra moći i odlučivanja EU je, međutim, jasna, a samim tim i značaj Vučićeve posete.