„Verujem da ćemo uskoro moći da obnovimo radarsku stanicu u Lurdesu, koju je izgradio Sovjetski Savez. Veoma smo blizu tome“, rekao je Gorovstov za list Izvestija, nakon zvanične posete predsednika Državne dume Sergeja Nariškina Kubi.
On je dodao i da nije bila slučajna prošlogodišnja poseta Kubi ruskog predsednika i ministra odbrane Kubi Vladimira Putina i Sergeja Šojgua.
"U uslovima koji danas vladaju u geopolitičkoj areni, a koji su rezultat američkog pritiska i sankcija koje je SAD uvela Rusiji, saradnja sa Kubom će se razvijati u pravcu obnove odnosa koji datiraju još od 80-ih godina", rekao je Gorovstov, ističući da će vojno-tehnička saradnja dve nastaviti da jača.
Centar u Lurdesu izgradio je bivši Sovjetski Savez 1960. godine i njegova namena bila je praćenje lansiranja američkih raketa, kao elektronsko prisluškivanje. Takođe se koristio za održavanje stabilne veze sa ruskim ambasadama u Latinskoj Americi.
Kuba i Rusija su potpisale 1992. godine sporazum o produženju rada centra na osnovu zakupa tokom 20 godina, za iznos od 200 miliona dolara godišnje, koji su se namirivali isporukama ruskog oružja, rezervnih delova za sovjetsku tehniku, kao i naftom i drvnom građom.
Rusija je 1997. godine modernizovala centar, koji je bio poslednji ruski vojni objekat na Kubi, a 14. decembra 2000. godine Putin ga je posetio. Posle godinu dana, Moskva je donela odluku o zatvaranju centra i za nekoliko meseci oprema je demontirana i odneta.
Praktično istovremeno, zatvorena je i druga sovjetska a potom ruska radarska stanica — Kamran u Vjetnamu.
Kao razlog zatvaranja tih baza navođena je ekonomska nesvrsishodnost i tehnička nesaglasnost sa savremenim zahtevima, navodi ruska državna agencija.