„U cilju donošenja osnovnih principa ruske nacionalne bezbednosti započeli smo rad na reviziji ključnih dokumenata o strateškom planiranju — Strategije nacionalne bezbednosti do 2020. godine i doktrine o bezbednosti informacija“, rekao je Patrušev za list „Krasnaja zvezda“.
Prema rečima Patruševa, to je vezano za nastanak novih vojnih opasnosti i pretnji nakon „arapskog proleća“, događaja u Siriji, Iraku, Ukrajini i oko nje. Pritom, primećena je tendencija sklonosti ka vojnim opasnostima i pretnjama u informativnom prostoru, naveo je šef Saveta bezbednosti.
„U borbi vodećih država sveta za svoje interese postale su tipične ‘indirektne akcije‘ — korišćenje nezadovoljstva stanovništva, radikalnih i ekstremističkih organizacija, privatnih vojnih kompanija. Raste agresivnost SAD i NATO-a prema Rusiji. U porastu je njihov ofanzivni potencijal u neposrednoj blizini naših granica. Aktivno se radi na razmeštanju globalnog američkog sistema PRO“, naglasio je Patrušev.
Komentariše Remizov Mihail, predsednik Instituta nacionalne strategije:
„Vidimo da Rusija može da postane učesnik konflikata srednjeg intenziteta, tačnije onih koji su karika između lokalnih konflikata i globalnih ratova. Do sada je naša koncepcija prećutno polazila od toga da postoje protivnici protiv kojih treba primenjivati sredstva nuklearnog odvraćanja i postoje lokalni konflikti. A konflikti srednjeg intenziteta, koji se vode protiv ne tako moćnih armija kao što su one u NATO zemljama i Kini, ali ipak prilično brojnim, ignorisani su ili u najmanju ruku potcenjeni. A Islamska država i Ukrajina su primer upravo ove klase opasnosti“.
Osim toga, ideja stupanja Ukrajine u NATO sve više dobija obrise simboličnog revanša snaga koje su ratovale na strani nacističke Nemačke, smatra sekretar Saveta bezbednosti Rusije.
„U ovom trenutku, najotvorenije i cinično se obnavlja fašizam u baltičkim državama i Ukrajini. Proglašavaju se narodnim herojima kriminalci iz vremena prošlog rata koji su svoje ruke umrljali krvlju sunarodnika, dok ideja stupanja Ukrajine u NATO sve više dobija obrise simboličnog revanša snaga, koje su ratovale na strani nacističke Nemačke”, izjavio je on.
Patrušev je ukazao na stalne pokušaje da se revidiraju događaji iz Drugog svetskog rata, ocrni celo pokolenje ljudi, koji su sve dali za pobedu.
Prema njegovom mišljenju, stvaranje novih barijera u Evropi povećava gradijus vojne opasnosti.
„Nemoguće je dopustiti stvaranje novih barijera i kontrolnih punktova na Evropskom kontinentu, pošto razjedinjenost rađa nepoverenje, a nepoverenje vodi ka strahu i želji za ponovnim naoružavanjem, povećava se gradijus vojne opasnosti. Moramo se sećati da ratovi ne počinju sami. Zlo se uvećava ako se pred njim ustukne i prave se da ga ne vide. Samo zajedno možemo se suprostaviti savremenim pretnjama. Samo na bazi dobrosusedstva treba se rešavati problemi globalne bezbednosti, kako bi ideali pravednosti i dobra pobedili u čitavom svetu, a život narednih generacija bila slobodna i srećna“, zaključio je Patrušev.