„Pri tome, takav rad će se vršiti u skladu sa međunarodnim pravom i međunaroddnim sporazumima Ruske Federacije“, rekao je Antonov u intervjuu uoči održavanja IV Moskovske konferencije o međunarodnoj bezbednosti 16–17. aprila.
On je dodao da se nedopustivost nuklearnog sukoba, i bilo kojeg drugog vojnog sukoba, nalazi u osnovi vojne politike Rusije.
„Bitno je što se velika pažnja u novoj redakciji obraća na pitanja međunarodne saradnje u sferi jačanja međunarodne bezbednosti. Pažnja se obraća i na jačanje sistema kolektivne bezbednosti (ODKB) i saradnje u okviru ZND-a, OEBS-a, ŠOS-a, i sa pojedinačnim zemljama — Abhazijom, Južnom Osetijom, Brazilom, Indijom, Kinom i Južnoafričkom Republikom“, rekao je Antonov.
Rusija se zalaže za ravnopravni dijalog o evropskoj bezbednosti sa EU i NATO-om, što se vidi i u obnovljenoj Vojnoj doktrini.
„U dokumentu je jasno vidljiva težnja za ravnopravnim dijalogom sa EU i NATO-om u domenu evropske bezbednosti, promovisanja izgradnje novog modela bezbednosti u Azijsko-pacifičkom regionu, zasnovanog na kolektivnim vanblokovskim načelima“, rekao je Antonov.
Kriza u Ukrajini dovela je do toga da je sve pozitivno u odnosima sa Severno-atlantskom alijansom nestalo, NATO se okrenuo konfrontaciji, smatra zamenik ministra odbrane.
„Kriza u Ukrajini dovela je do zaoštravanja odnosa sa evropskim zemljama. Srušilo se sve pozitivno što je bilo izgrađeno sa Severno-atlantskom alijansom. Umesto razvoja saradnje i poverenja pripadnici NATO-a su krenuli u konfrontaciju. Svedoci smo jačanja, bez presedana i ničim izazvane aktivnosti NATO-a u blizini ruskih granica. Pri tome, Oružane snage Rusije se optužuju za sve smrtne grehove“, rekao je Antonov.
Nova redakcija Vojne doktrine doneta je u Rusiji krajem decembra 2014. godine. Osnovne odredbe su ostale iste, ali su se po prvi put pojavile tačke — obezbeđenje interesa na Arktiku, saveznički odnosi sa Abhazijom i Južnom Osetijom i opasnost od stranih privatnih vojnih kompanija.
Po rečima Antonova, jedan od razloga vršenja izmena u doktrini je želja SAD za dominacijom u međunarodnim poslovima.
„Sa jedne strane, to je pokušaj SAD da sačuva svet u nepromenjenom obliku, težnja Vašingtona da dominira u međunarodnim poslovima i ne dopusti razvoj događaja po scenariju neugodnom za tu zemlju. Sa druge strane — protivljenje pristalica policentričnog modela razvoja ovakvom svetskom poretku“, rekao je Antonov.
Bombardovanje suverene države neće pomoći u borbi protiv terorizma
Ministar Antonov smatra da je bombardovanje teritorije suverenih država, bez njihovog pristanka, nedopustivo i teško da će dati željeni rezultat u borbi protiv terorizma.
„Spremni smo za saradnju sa evropskim partnerima, uz strogo poštovanje međunarodnih normi o upotrebi sile“, naveo je Antonov.
„Bombardovanje teritorija suverenih država, bez njihovog odobrenja, kao što je to slučaj sa Sirijom, nedopustivo je. Teško da će to inicijatorima napada dati željeni rezultat“, dodao je on.