Autori članka — američki general sa četiri zvezde u penziji, bivši zamenik predsednika Združenog komiteta načelnika štabova Džejms Kartrajt i ruski general-major u penziji Vladimir Dvorkin, bivši šef Istraživačkog instituta za strateške raketne snage Rusije — upozoravaju na veliku opasnost od „slučajnog“ pokretanja nuklearnog sukoba u svetu.
Ukrajinska kriza ugrožava stabilnosti odnosa Rusije i Zapada i nuklearni aspekt ponovo počinje da preti životu na planeti, piše u članku. Problem je, pre svega, što je u vreme hladnog rata i sovjetsko-američkog sukoba bilo reči o tri moguće varijante primene strateških nuklearnih snaga: prvi udar, uzvratni udar, i tzv. udar odmazde. Nema osnove da se pretpostavi da u planovima nanošenja nuklearnog napada ove forme ne postoje i danas, tim pre što princip uzajamnog nuklearnog uzdržavanja između Rusije i SAD i dalje postoji, kao i pre.
To praktično znači da odluka o nanošenju uzvratnog udara treba da se zasniva na osnovu informacije, dobijene od sistema ranog upozorenja — od satelita do nadzemnih radara. Vreme leta strateških raketa je od 15 do 30 minuta, te odluka o odmazdi treba da bude donesena u najkraćem mogućem vremenu. To je veoma opasno, tvrde generali. Svaki kvar na sistemu ranog upozorenja o ranom udaru, svaka provokacija mogu postati signal za momentalni početak nuklearnog rata. Sa pojavom sajber pretnje takva opasnost višestruko raste.
Upravo zbog svega ovog Bela kuća i Kremlj treba da zaborave na sukobe i u bilateralnom postupku odbace pristup nanošenja odmazde na osnovu informacija iz sistema ranog upozorenja i od sprovođenja obuke strateških nuklearnih snaga sa ciljem nanošenja takvih udara.