On je u razgovoru sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom rekao da je mađarska strana uspela da postigne dogovor sa Evropskom komisijom i potvrdila nastavak projekta.
Sa druge strane, prema Putinovom mišljenju, Rusija je Mađarskoj ponudila veoma povoljne uslove za proširenje postojećeg sistema nuklearnih elektrana, kao i da bi otkazivanje od ugovora nanelo veliku štetu toj zemlji.
Krajem prošle godine su Moskva i Budimpešta potpisale ugovor o izgradnji i servisiranju petog i šestog bloka nukleanih elektrana u sistemu „Pakš”, u vrednosti od 10 milijardi evra koje će Rusija ponuditi Mađarskoj u vidu kredita.
Elektrane će biti izgrađene prema ruskoj tehnologiji sistema VVER-1200, a ugovorom se Mađraska obavezuje da će Rusija projektovati, graditi, održavati i snabdevati sisteme gorivom u narednih 12 godina. Kirijenko je pojasnio da je Evropska komisija vršila pritisak na Budimpeštu da ne ulazi u ovaj projekat, ali je problem rešen.
Problem je, naime, bio u tome što se Evropska komisija pobunila po pitanju snabdevanja gorivom od strane Rusije imajući u vidu da to ne bi bilo u skladu sa evropskim pravom u oblasti državne podrške i zakona o konkurenciji.
Međutim, Budimpešta je prihvatila primedbe Evropske komisije o snabdevanju goriva za nuklearne elektrane od strane Rusije i vremenski ih ograničičila na 12 godina, što su sve strane prihvatile.
„Pakš” je jedina nuklearna elektrana u Mađarskoj i u njenom sastavu rade četiri reaktora ruskih sistema VVER-400.
Prvi blok je pušten u rad još 1982. godine, a trenutno polovina ukupne električne energije Mađarske se proizvodi upravu u ovoj nuklearnoj elektrani.