Kod mladih je nezaposlenost najveći problem, pokazalo je istraživanje koje je sproveo UNDP.
U izveštaju „Puls javnosti“ navedeno je da je samo 21 odsto ispitanika zadovoljno ključnim kosovskim institucijama, dok ih je u aprilu prošle godine bilo 46 odsto.
Stanovnici Kosova izgubili su poverenje u slobodu medija, nezavisnost pravosudnog sistema, a istraživanje pokazuje da 35,5 odsto njih veruje da mediji na Kosovu uživaju slobodu izražavanja, u poređenju sa novembrom prošle godne, kada je to poverenje imalo 40 odsto ispitanika.
Kada je reč o nezavisnosti pravosudnog sistema 16 odsto njih veruje u tu nezavisnost, za razliku od 13 odsto u novembru 2014. godine.
Istraživanje je takođe pokazalo da je oko 31 odsto svih ispitanika ili nezadovoljno ili veoma nezadovoljno trenutnom ekonomskom situacijom na Kosovu, 52 odsto njih smatra da je nezaposlenost najveći problem, dok 27 odsto njih kao najveći problem vidi siromaštvo.
Na listi najvećih problema na Kosovu korupcija je rangirana na trećem mestu — pet odsto stanovnika Kosova smatra da je to najveći problem.
Emigracija je, prema istraživanju, tradicionalno mehanizam preživljavanja za stanovnike Kosova, skoro polovina domaćinstava — 47 odsto navodi da imaju nekog člana porodice u inostranstvu.
Tokom poslednjih šest meseci Kosovo je doživelo neočekivani talas iseljavanja, više od polovine ispitanika — 50,5 odsto, od poslednjeg izveštaja tvrdi da je najmanje jedan od njihovih rođaka ili prijatelja napustio Kosovo u tom periodu, dok je 49,5 odsto navelo da je najmanje jedan od njihovih bliskih članova porodice — bračni drug, roditelj, dete, brat, tetka, ujak, unuče — tada migrirao.
Kada se brojke onih koji su migrirali pogledaju u odnosu na pol, podaci pokazuju da su 75 odsto emigranata muškarci, a 25 odsto žene.
Ogromna većina ispitanika smatra da su glavni razlozi za migraciju sa Kosova tokom proteklih šest meseci loši društveno ekonomski uslovi — njih 45 odsto veruje da je nezaposlenost glavni razlog, 29 odsto da je to siromaštvo, 10,5 odsto ekonomske teškoće, a 10 da su stanovnici Kosova u migraciji u potrazi za boljom budućnošću za svoje porodice sa niskim primanjima.
Da bi se stekao uvid o profilu onih koji su migrirali, ispitanici su pitani o nivou obrazovanja, zaposlenja i životnim uslovima porodice, rodbine i prijatelja koji su migrirali u poslednjih šest meseci.
Podaci pokazuju da je većina, njih 77 odsto, završila srednju školu, a zatim slede oni koji su završili samo osnovnu školu, njih 13 odsto, dok je samo oko 10 odsto onih koji su emigrirali, sudeći po izjavama njihovih prijatelja, rođaka i članova porodice, imali visoko ili više obrazovanje.
Na pitanje o zemlji krajnjeg odredišta, 80 odsto ispitanika navelo je Nemačku, 7,5 odsto Francusku i oko 3 odsto Austriju ili Švajcarsku.