Davenport je na Konferenciji o borbi protiv terorizma i nasilnog ekstremizma rekao da ne postoji univerzalni pristup za borbu protiv tih pojava, ali da edukacija predstavlja najjače oružje i da u tom pogledu poseban značaj treba pridati mladim generacijama.
Prema njegovim rečima, glavnu pretnju predstavljaju terorističke organizacije na Bliskom istoku i u Siriji, u prvom redu Al Kaida, ali i strani borci koji iz celog sveta dolaze tu da se bore, a potom se vraćaju u svoje zemlje.
„Treba razumeti ove pojave, motivaciju onih koji predstavljaju opasnost i iskustvo onih koji se vraćaju u svoje zemlje. Saradnja i koordinacija Evropske unije, zemalja članica, SAD, pa i Srbije, od ključnog je značaja za izlaženje na kraj sa ovim pojavama“, rekao je Davenport.
Kako je rekao, EU i zemlje članice ulažu napore da suzbiju ove pojave na sve raspoložive načine, a pre svega finansiranjem programa za borbu protiv stranih boraca, između ostalog i na Balkanu.
Prema njegovim rečima, jedna od ključnih stvari su akcije na regionalnom, nacionalnom i lokalnom nivou.
„Treba sprečiti radikalizaciju pojedinaca, posebno preko Interneta. Potrebno je unaprediti međuverski i međukulturalni dijalog i podržati međunarodne inicijative protiv radikalizacije“, rekao je Davenport.
Istakao je i da se mora odbaciti teza da je nasilje jedini način za promene u društvu i da se to može ostvariti samo kroz demokratske procese.
U borbi protiv ovih pojava SAD predstavljaju ključnog partnera, rekao je Davenport, dodajući da je Evropska komisija nedavno usvojila odluku o finansiranju borbe protiv terorizma i stranih boraca.
„EU će nastaviti da ulaže i u region Balkana“, rekao je Davenport i podvukao značaj konferencije, posebno u kontekstu nedavno izvedenog terorističkog napada u Zvorniku.
Šef misije OEBS-a u Srbiji Peter Burkhard ukazao je da se strani borci regrutuju širom sveta, uključujući i Srbiju, te da je to važna činjenica, iako je broj stranih boraca iz Srbije prilično mali.
„Povećana saradnja je ključna za suočavanje sa ovim pojavama. Ovo je prioritetna tema OEBS-a. Apelujemo na jaču sarađnju, bolju razmenu podataka, pri čemu OEBS može biti platforma za razgovore“, rekao je Burkhard.
Kako je istakao, akcije u borbi protiv terorizma i nasilnog ekstremizma treba preduzimati u svim dimenzijama, a OEBS posebno ohrabruje lokalni pristup.
„Lokalne zajednice najbolje mogu da uoče pojedince pre nego što izvrše teroristički napad“, rekao je Burkhard.
Šef misije OEBS je takođe istakao da svaka zemlja treba više da podržava mlade, kako bi se sprečila njihova radikalizacija i mobilizacija.