Jer, posle „udara“ u Bugojnu i Sarajevu, reč je o prvom napadu vehabija na teritoriji Republike Srpske, na samo nekoliko stotina metara od Malog Zvornika i Srbije.
Brutalnost, bezobzirnost i odlučnost Ibrića, koji je i sam nastradao u razmeni vatre sa policajcima, da ostavi „vehabijski pečat“, najverovatnije nije nešto što je izašlo samo iz njegove glave, već iz glava onih koji ovakve i slične mladiće koriste u ime Alaha zarad ubijanja nedužnih ljudi, poput zvorničkog policajaca Dragana Đurića.
Mladić koji je u Zvorniku završio Medicinsku školu „odužio se“ svom gradu i sugrađanima na monstruozan način, po receptu koji je spreman u nekom od centara zla, koje se odavno nadvilo nad BiH, ali mnogi to ne žele ni da čuju, a kamoli da priznaju. I dok su najviši zvaničnci Srpske i BiH u utorak najoštrije osuđivali teroristički napad u Zvorniku uz poruku da policijske i bezbednosne agencije u zemlji moraju odmah reagovati i zaštititi građane i institucije od ovog zla, život se u gradu pokraj Drine polako normalizovao. Bilo je primetno pojačano prisustvo pripadnika policije.
Ministar unutrašnjih poslova RS Dragan Lukač rekao je da je situacija u Zvorniku nakon terorističkog napada redovna i da je uviđaj završen. „Sada se ispituju dokazi i idemo dalje u rad sa Agencijom za istrage i zaštitu BiH. Videćemo šta će istraga pokazati“, rekao je Lukač.
Stručnjaci, međutim, ističu da Zvornik nije slučajno izabran za mesto napada i ističu da u BiH, prema zvaničnim podacima bezbednosnih agencija, ima oko 100.000 vehabija, među kojima je oko 4.000 osoba opasnih po bezbednosnu situaciju i koje su već evidentirane u bezbednosnim sistemima zemlje. Vehabije su BiH došle za vreme rata i kao mudžahedini su ratovali na strani takozvane Armije BiH. Posle rata ostali su da žive u BiH, što im je omugućio ratni politički vrh na čelu sa Alijom Izetbegovićem i Strankom demokratske akcije.
Dževad Galijašević, ekspert za borbu protiv terorizma, kaže za Novosti da su vehabije zauzele veliki deo BiH i da ih ima u svakom delu države.
„Najviše ih ima u pograničnim mestima između Federacije BiH i Republike Srpske, poput Maoče, ali i oko Travnika i Željeznog Polja kod Zenice“, kaže Galijašević.
„U suštini, vehabija ima na svakom koraku u BiH. A Zvornik je veza između Srbije i Republike Srpske. To je most i spona srpskog naroda sa dve obale Drine. Ovim terorističkim napadom vehabije šalju jasnu poruku da je Drina granica između BiH i Srbije, a ne nikakav most i spona srpskog naroda“.
Policijska stanica je, kako tvrde bezbednosni analitičari, odabrana sa ciljem da se pošalje poruka da vehabije mogu da napadnu najčuvanije objekte u Srpskoj, odnosno jedinu oružanu silu Republike Srpske — MUP RS.
Analitičari smatraju da Al Kaida poruke uvek šalje napadajući pre svih civilne ciljeve. Kada žele da pošalju poruku da su veoma ojačali na nekom području, onda se ide u akcije napada na oružane sile. Kada se govori o potencijalnim metama u Srpskoj, tu nema pravila. Svaki objekat i svako mesto gde se okupljaju građani može biti potencijalna meta. Ali i tu mora biti jasna situacija da bi neki napad sa velikim brojem žrtva doneo i još jaču akciju i otvoren sukob sa vehabijama u BiH.