Ko su i čime se bave ljudi iz nevladine organizacije „Omladinski odbor za obrazovanje“, koji su uzburkali javnost u Srbiji pozvavši bivšeg lidera OVK-a, a sadašnjeg ministra spoljnih poslova Kosova Hašima Tačija u Beograd na seminar, Sputnjik je juče pokušao da sazna od njih. Međutim, nisu bili spremni za razgovor i uputili su nas na svoj sajt.
Izvršni direktor ove organizacije je Naim Leo Beširi, za koga se navodi da je u poslednjih devet godina pripremio i organizovao više od dvadeset programa, sa budžetima od 10.000 do 200.000 američkih dolara. Bilo je tu i više od stotinu domaćih i međunarodnih događaja, studijskih poseta i treninga za menadžere projekata, pripadnike akademske zajednice i studente u vezi sa evro-atlantskim integracijama, ljudskim pravima, javnoj odgovornosti i demokratizaciji. Stekao je diplomu političkih nauka i studija inovacije znanja na polju evropskih integracija na Univerzitetu u Beogradu. Studirao je i na Evropskom koledžu u Brižu, u Belgiji, na programu Evropske političke i administrativne studije. Karijeru je započeo u Helsinškom odboru za ljudska prava u Srbiji, na programu obrazovanja za ljudska prava 2005. godine. Tokom rada u Odboru bio je na stažu u Norveškom helsinškom odboru u Oslu. U 2010. godini bio je zaposlen u Misiji OEBS-a u Srbiji, u Odeljenju za demokratizaciju na programu jednakih mogućosti. U 2011. godini je postao koordinator programa u Centru za evro-atlantske studije gde je upravljao programima borbe protiv korupcije i analize kršenja ljudskih prava pripadnika Vojske Srbije. Tokom 2012. godine bio je angažovan u Agenciji za borbu protiv korupcije na posmatranju sprovođenja izbora i izradi planova integriteta.
Neposredni saradnici su mu Tibor Moldvai i Nevena Buvač iz Beograda. Maldivi je diplomirao na Fakultetu političkih nauka, smer politikologija. Radio je i u brojnim nevladinim organizacijama. Buvačeva je diplomirala na Fakultetu za kulturu i medije, smer menadžment u kulturi i medijima. Tokom studija sticala je novinarsko iskustvo u dnevnom listu „24 sata“. I ona i Moldavi su radili u Narodnoj kancelariji predsednika Srbije.
Pored njih aktuleni saziv Saveta čine Tamara Tomašević, Milutin Petrović, Nebojša Tasić i Srđan Milošević.
Svima je zajedničko da su bili studenti ili volonteri uglavnom američkikih i britanskih nevladinih organizacija i učesnici programa i seminara koje ovakve organizacije inače organizuju po raznim osnovama.
Na sajtu ove NVO piše da su oni organizacija civilnog društva sa sedištem u Beogradu i da ona „predstavlja odgovor grupe građana na stanje u kome se nalazi sistem formalnog obrazovanja“.
U odeljku gde se navodi šta je odgovornost ove NVO piše da se zalažu za preuzimanje odgovornosti svakog pojedinca za svoje postupke, a jedna od stavki je i suočavanje s prošlošću.
„Pod suočavanjem sa prošlošću podrazumevamo sistematsko upoznavanje đaka u Srbiji sa istorijom ovih prostora. Ovakvo upoznavanje treba da bude usmereno ka kritičkom promišljanju prošlosti, povlačenju paralela između nje i sadašnjosti i razumevanju procesa dugog trajanja. Kontakt i razgovor sa mladima iz drugih zemalja jedini je način da se prevaziđu sporovi oko događaja u prošlosti“, navodi se na ovom sajtu.
Kao NVO do sada su radili na više projekata, počevši sa radom 2010. godine. Projekti na kojima su radili: „Dođi u Beograd, upoznaj region!“, interaktivan i interdisciplinarni program o EU integracijama kao sredstvu regionalnog pomirenja 2012 — 2015, Beograd, Srbija; seminar za studenete P2P: „Challenging Extremism (P2PCE)“, uz podršku Stejt dipartmenta SAD; „Nove perspektive za mlade u Evropi“ na niovu razmene omladine u Magdeburgu; „Naša evropska budućnost. Odgovor mladih lidera na izazove odnosa Zapadni Balkan — EU"; „Evropski mladi lideri“, koji je održan prošle godine u Prištini; „Mladi protiv korupcije“ i studentske posete Srbiji mladih iz regiona organizovali su u saradnji sa ambasadorom Velike Britanije i misijom OEBS-a; „Simulacija rada parlamenta“, realizovan u saradnji sa Narodnom skupštinom Republike Srbije. Poslednji u nizu projekata koji je ova NVO realizovala je „Buduće perspektive regiona (BPR)“, a koji su takođe sponzorisale britanska i američka ambasada.
Među mnogobrojnim sponzorima i prijateljima ove organizacije na sajtu su, pored zvučnih imena stranih ambasada i međunarodnih organizacija i mnoštva domaćih i stranih kompanija, i Ministarstvo za sport i omladinu Republike Srbije, Tužilaštvo za ratne zločine Republike Srbije, Grad Beograd, Gradsko saobraćajno preduzeće Beograd i još mnogi drugi.
I dok iz Prištine tvrde da je Beograd na potezu i da je obavešten o namerama Hašima Tačija da dođe na skup ove NVO, koja ga je i pozvala u Beograd, zvanični Beograd negira da je iz Prištine stigao takav zahtev. S druge strane, Evropska unija, koja zvanično nije htela da komentariše mogući dolazak Tačija u Beograd, ipak se oglasila kada su iz srpske policije i Tužilaštva za ratne zločine najavili da će Tači biti uhapšen ukoliko dođe u Beograd, jer je u Srbiji i dalje na snazi poternica za njim zbog počinjenih ratnih zločina.
„Hapšenje Hašima Tačija bi bio diplomatski skandal“, poručili su iz EU.