Traženim sredstvima, smatra kosovska opozicija, stvorili bi se uslovi za otvaranje novih radnih mesta, što bi građanima vratilo nadu i zadržalo ih na Kosovu. A kakva je situacija na terenu?
„Pripadnici mađarske ili srpske policije svakodnevno na graničnom prelazu ove dve zemlje uhvate preko 1.000 migranata sa Kosova i Metohije. Oni dolaze organizovano autobusima, i dnevno ih ima oko 400. Potom uzimaju taksi i odlaze ili do Palića ili direktno do graničnog prelaza, gde traže puteve kako bi ilegalno prešli granicu. U razgovoru sa Albancima, oni tvrde da idu za boljim životom, jer na Kosovu više ne mogu da žive. Kažu da ne mogu da dobiju posao, da je velika beda i nije redak slučaj da odlaze i cele porodice. Među migrantima ima svih uzrasta – od dvogodišnje dece, pa do ljudi koji imaju i preko pedeset godina i odlučuju se da potraže bolji život u Švajcarskoj, Holandiji ili Nemačkoj.“
Sandra Iršević za Sputnjik kaže da među ilegalnim migrantima nisu samo Albanci sa Kosova, ali da većina njih traži politički azil u Evropskoj uniji:
„Na zvaničnom sajtu Policije u Mađarskoj piše da su policajci 7. februara 2015. godine uhvatili 1.022 ilegalna migranta. Od tog broja, 991 migrant je bio sa Kosova, 18 Avganistanaca, 7 Iračana, troje sa Kube, dva Sirijca i jedno lice je bilo državljanin Somalije. Migranti su uhvaćeni u delu Mađarske kod državne granice sa Srbijom, Ašothalom. Svi oni koji su ilegalno prešli granicu i zatražili azil ostali su u Mađarskoj, dok su ostali vraćeni našoj zemlji, i sada ih naša policija vraća na Kosovo i Metohiju, dok se u međuvremenu protiv njih pokreće i prekršajni postupak. U Regionalnom centru granične policije Subotica saznajemo da je za protekla tri meseca 1.864 migranta sa Kosova vraćeno, a podignute su 1.452 prekršajne prijave i oduzeto 60 vozila.“
Na pitanje sa kakvim dokumentima Albanci prelaze granicu i da li putuju na određene destinacije ili im je cilj samo da pređu granicu Evropske unije, naša sagovornica kaže:
„Migranti sa Kosova i Metohije ne mogu da pređu srpsko-mađarsku granicu legalnim putem, zato što imaju dokumenta sa Kosova koje naša država ne priznaje. Moraju da imaju naša dokumenta, što samim tim znači da, ukoliko imaju samo dokumenta sa Kosova, moraju da imaju i vizu. U razgovoru sa Albancima koji su pokušali da pređu granicu, saznala sam da većina njih ne zna gde ide, svi žele da odu u Nemačku ili u Švajcarsku ili Holandiju iz prostog razloga što tamo imaju neke svoje komšije, i nadaju se da će im oni pomoći da pronađu posao. Manji broj migranata ide ciljano, odnosno već imaju posao koji ih čeka, samo treba da pređu granicu.“
„Ova masovna seoba Albanaca sa Kosova primećena je od novembra prošle godine. U razgovoru sa migrantima saznala sam da među njima ima i dosta Albanaca koji dolaze direktno iz Albanije, dakle nisu svi sa Kosova, a njihova jedina želja je da odu u Evropsku uniju, u nadi da će imati bolji život za sebe i svoju decu.“
Šefica poslaničke grupe Inicijative za Kosovo u kosovskoj Skupštini, Valjdete Bajrami, pozvala je u međuvremenu kosovske građane da se ne iseljavaju, nego da se ujedine kako bi, kako je rekla, zajedničkim snagama promenili situaciju na Kosovu.