Simbol zločina nad Srbima: Prvo ga ukrali, onda ga ukaljali – zabrana grba „Armije BiH“

© Foto : Slika generisana veštačkom inteligencijom / Ratna zastava tzv. armije BiH
Pratite nas
Armija BiH odgovorna je za brojne zločine nad Srbima za vreme rata u Bosni, simbol je stravičnih stradanja, a pored toga je i falsifikat grba srpske kraljevske kuće Kotromanića. Iz niza razloga može se reći i činjenicama potkrepiti da on izaziva versku i nacionalnu mržnju, kao i netoleranciju, a osnova da se zabrani ne fali.
Ovako narodni poslanik u Skupštini Republike Srpske Srđan Mazalica komentariše inicijativu Udruženje veterana „Garda Panteri“ da se na teritoriji Republike Srpske trajno zabrani ratna zastava takozvane Armije BiH i da to dobije zakonsku formu.
Inicijativu je podržao i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Radan Ostojić koji je rekao da sve što se zabranjuje mora imati zakonsku formu i da se čini na legalan i legitiman način.
„Uvek ću to da podržim jer sve što njih (veterane) vređa, vređa i mene. Bila to ratna zastava ili bilo kakvo drugo obeležje koje vređa nacionalne interese srpskog naroda, naše žrtve i sve što smo dali za slobodu saglasan sam da se zabrani“, izjavio je Ostojić.
Osakaćeni grb
Mazalica takođe podržava ovu inicijativu i podvlači da se pod zastavom tzv. Armije BiH ubijalo, klalo, palilo, silovalo, pljačkalo, zatiralo, da ona predstavlja simbol velikog srpskog stradanja i da je kao takvu treba zabraniti. Ona ne izaziva samo versku, već i nacionalnu mržnju i pod njom su nebrojeni srpski civili mučeni i ubijani.
Pored toga, dodaje on, ta zastava predstavlja vrlo očigledan primer istorijskog revizionizma.
Ta zastava podseća na originalni grb srpske kraljevske kuće Kotromanića, s tim što originalni grb na sebi ima krstove, budući da su Kotromanići bili hrišćani. U vremenu kada su muslimani usvojili to kao svoj grb, krstove su izbacili, jer su im smetali kao očigledni hrišćanski simboli. I sam ljiljan je simbol Bogorodice. Samo gledajući po tome, tu ima argumenata za izazivanje verske mržnje i netolerancije, jer se koristi grb stvoren izbacivanjem verskih simbola, rekao je Mazalica za Sputnjik.
On dodaje i to da takva zastava i grb na njoj danas nisu nigde u zvaničnoj upotrebi u Bosni i Hercegovini i da je zvaničan grb BiH nešto sasvim drugo. Takođe podseća i na rigoroznu kontrolu kroz koju su morali da prođu svi srpski simboli, kao i na uvek aktuelne pokušaje ukidanja 9. januara kao Dana Republike Srpske.
Srpska je prošla kroz taj filter i kroz procedure pred Ustavnim sudom BiH. Doneta je presuda kada je osporeni grb Republike Srpske, umesto kojeg je usvojen amblem. Zastava je ostala i ona je nesporna. Dakle, u Srpskoj su ustavni svi simboli.
Mazalica kaže da su po istom principu donesene izmene zakonskih rešenja koja se odnose na simbole i ideologiju Nezavisne Države Hrvatske, usvojivši rezoluciju koja je dala istorijske činjenice i utemeljenje za zabranu simbola i svih elemenata ideologije NDH. Isto tako, smatra on, trebalo bi izložiti i ozbiljnu argumentaciju koja bi obrazložila eventualnu zabranu ovog simbola.
Mislim da ovo ima dublju identitetsku osnovu. Iskreno, nisam video mnogo ljudi koji o tome razmišljaju na taj način, ali ja imam problem sa tim njihovim lopovlukom. Neko, dakle, uzme grb Kotromanića, izbaci hrišćanski krst i iskoristi ostatak za svoj grb. Muslimani iz Bosne i Hercegovine imaju pretenzije nad našom vladarskom lozom, čak dižu i spomenike na kojima piše „bosanski kralj Tvrtko“. Ako hoćete da kažete kralj, onda je to kralj Stefan Tvrtko I Kotromanić, a ako kažete samo Tvrtko Kotromanić, onda je to ban. Moj problem je u tome što Bošnjaci, odnosno muslimani, u nedostatku svog identiteta kradu od Srba i od srpske istorije, kulture, tradicije, nacionalne baštine, pa čak pomalo i od Hrvata.
Znamo ko smo i nije nas stid!
Poslanik Mazalica objašnjava da Narodna skupština Republike Srpske ima puno pravo da donosi ovakve odluke i da to nije sporno. Već se radi na zakonskim rešenjima koja se odnose na zabranu simbola NDH, kao i na regulisanju drugih spornih obeležja.
Generalno posmatrano, politika očuvanja identiteta, kulture sećanja i memorijalizacije stradanja srpskog naroda prisutna je od ranije, ali mislim da se u poslednje vreme na tome radi intenzivnije. Danas se mnogo slobodnije govori o srpskom nacionalnom identitetu nego ranije. Bilo je vremena kada su se pojedini stideli toga ko su i šta su, kada nije smelo otvoreno da se govori o zločinima nad Srbima u ovom sad ratu, dok se danas zločini iz svih ratova obeležavaju, grade se spomenici, crkve i više se ulaže u očuvanje identiteta srpskog naroda u Bosni i Hercegovini.
On ovo tumači kroz širi trend koji se javio i u regionu, ali i u svetu – da se Srbi ne boje reći ko su i šta su. Danas postoji dobra sinergija između Srpske i Srbije, dok istovremeno i u Crnoj Gori srpski identitet polako jača, budući da se ljudi više ne boje da kažu kojoj naciji pripadaju i kojim jezikom pričaju.
Jedan period je, pod jakim pritiskom Zapada, bilo sramota reći da ste Srbin jer je ta satanizacija našeg naroda bila stravična. Dugo je postojao taj pritisak na sva pitanja – na identitet, nacionalnu svest i uopšte na politike povezivanja i približavanja srpskog naroda. Vidimo da ti pritisci postepeno popuštaju, ali mi ćemo, naravno, sve više da se borimo da sačuvamo i definišemo svoj nacionalni, ideološki i identitetski prostor. Ne treba dozvoliti da nam narodi koji su sintetički, koji su nastali u 19. ili krajem 20. veka, kao Bošnjaci 1992. u hotelu „Holidej in“, kradu ono što nama pripada vekovima.
Donošenje zakonskog rešenja da se ukine ratna zastava tzv. Armije BiH ne bi trebalo da bude sporno, a mi treba da radimo na tome da sačuvamo naše i da ne dozvolimo drugima da kradu od nas, zaključuje Mazalica.
Pogledajte i:



