https://lat.sputnikportal.rs/20260623/djuric-u-panami-veoma-vazno-sto-u-latinskoj-americi-imamo-podrsku-po-pitanju-kosova-i-metohije-1200642122.html
Đurić u Panami: Veoma važno što u Latinskoj Americi imamo podršku po pitanju Kosova i Metohije
Đurić u Panami: Veoma važno što u Latinskoj Americi imamo podršku po pitanju Kosova i Metohije
Sputnik Srbija
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je danas da je za Srbiju veoma značajno što ima bazu zemalja u Latinskoj Americi koja je podržava kada je... 23.06.2026, Sputnik Srbija
2026-06-23T22:10+0200
2026-06-23T22:10+0200
2026-06-23T22:39+0200
srbija
srbija – politika
kosovo i metohija (kim)
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e9/01/0e/1181586645_0:0:3003:1690_1920x0_80_0_0_a0a28717ebfe3657cbd823ad7f1e248a.jpg
Đurić je u Panama Sitiju, gde učestvuje na 31. redovnom zasedanju Ministarskog saveta AKD i 56. Generalnoj skupštini OAD, kazao da je to nešto na čemu mora da se radi.Atmosfera na samituGovoreći o učešću delegacije Srbije na Samitu organizacija američkih država u Panami, naveo je da je utisak koji je stekao iz niza sastanaka sa ministrima spoljnih poslova latinoameričkih zemalja taj da je atmosfera na konferenciji generalno daleko bolja, prijateljskija i mirnija nego što se može iskusiti na nekim evropskim i regionalnim skupovima.Dodao je da je istovremeno sjajno za Srbiju što je zastupljena i predstavljena tamo i što se profiliše kao jedna od zemalja koje žele da budu most saradnje između Evrope i centralne Latinske Amerike.Istakao je da prisustvo Srbije na samitu nije jednokratni čin, već da delegacija naše zemlje učestvuje godinama na ovom samitu, kao i da je njemu ovo treće učešće kao ministru spoljnih poslova, a da je dolazio i kao ambasador Srbije u Sjedinjenim Američkim Državama.Šef srpske diplomatije je dodao da je i trećeg dana samita imao vrlo korisne razgovore sa nizom ministara iz tog regiona, kao i da se sastao sa generalnim sekretarom Organizacije američkih država.Pogledajte i:
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2026
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Vesti
sr_RS
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e9/01/0e/1181586645_180:0:2911:2048_1920x0_80_0_0_d7ee284716ed79b9c0e43831bb980e8d.jpgSputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
srbija – politika, kosovo i metohija (kim)
srbija – politika, kosovo i metohija (kim)
Đurić u Panami: Veoma važno što u Latinskoj Americi imamo podršku po pitanju Kosova i Metohije
22:10 23.06.2026 (Osveženo: 22:39 23.06.2026) Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je danas da je za Srbiju veoma značajno što ima bazu zemalja u Latinskoj Americi koja je podržava kada je reč o teritorijalnom integritetu i suverenitetu.
Đurić je u Panama Sitiju, gde učestvuje na 31. redovnom zasedanju Ministarskog saveta AKD i 56. Generalnoj skupštini OAD, kazao da je to nešto na čemu mora da se radi.
„Nemojmo misliti da je dovoljno da uzmemo zdravo za gotovo i da očekujemo da ćemo, ako ne komuniciramo i ne sarađujemo sa tim zemljama, uvek računati na njihovu podršku. Ne. Samo ako nastavimo da radimo, da se interesno politički i na svaki drugi način uvezujemo, moći ćemo da nastavimo da računamo na bazu podrške koju imamo ovde“, kazao je Đurić.
Govoreći o učešću delegacije Srbije na Samitu organizacija američkih država u Panami, naveo je da je utisak koji je stekao iz niza sastanaka sa ministrima spoljnih poslova latinoameričkih zemalja taj da je atmosfera na konferenciji generalno daleko bolja, prijateljskija i mirnija nego što se može iskusiti na nekim evropskim i regionalnim skupovima.
„Mislim da je to nešto što bi sve zajedno trebalo da nas na neki način i zabrine, kako je to moguće da na sastancima na nivou Evrope ili našeg regiona atmosfera jeste teža i manje orijentisana ka budućnosti nego što je to slučaj ovde“, ukazao je šef srpske diplomatije.
Dodao je da je istovremeno sjajno za Srbiju što je zastupljena i predstavljena tamo i što se profiliše kao jedna od zemalja koje žele da budu most saradnje između Evrope i centralne Latinske Amerike.
Istakao je da prisustvo Srbije na samitu nije jednokratni čin, već da delegacija naše zemlje učestvuje godinama na ovom samitu, kao i da je njemu ovo treće učešće kao ministru spoljnih poslova, a da je dolazio i kao ambasador Srbije u Sjedinjenim Američkim Državama.
Šef srpske diplomatije je dodao da je i trećeg dana samita imao vrlo korisne razgovore sa nizom ministara iz tog regiona, kao i da se sastao sa generalnim sekretarom Organizacije američkih država.