Velika pobeda kandidata koji se protivi slanju vojnika u Ukrajinu
© AP PhotoDragan Primorac i Zoran Milanović
© AP Photo
Pratite nas
Rezultati prvog kruga predsedničkih izbora u Hrvatskoj manje-više su očekivani jer se nije često dešavalo, čak ni u vreme najvećih Tuđmanovih uspona, da neko pobedi u prvom krugu i zato je Milanović ostvario veliki rezultat, kaže za Sputnjik istoričar dr Čedomir Antić, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Antić kao veliki kritičar hrvatske politike smatra da Hrvati imaju ozbiljne probleme kad je reč o identitetu, postavljanju prema velikim silama i budućnosti hrvatske države.
„Ali, oni imaju jednu prednost koju mi Srbi nemamo, a tu im je malo pomogla i Nemačka i država Vatikan, verovatno i Amerika, a to je da imaju dve velike političke strukture, stranke i koalicije koje se smenjuju na vlasti. I upravo zbog problema koje sam naveo kod njih dominira HDZ koja je ipak neka vrsta partije nad partijama. Međutim, tokom proteklih godina, što je zanimljivo, prvo kao predsednik vlade, a sada kao predsednik republike javlja se Zoran Milanović kao jedan izuzetak od svega toga i teško da on ima drugačije stavove nego nekad kad je neke u regionu nazivao šakom jada, a neke bednicima. Međutim, on sad pokušava da igra na još jednu kartu, a Hrvatska je vrlo uspešno tokom decenija igrala na sve strane.“
Milanović – lažna alternativa Briselu
Bez obzira na tvrd stav o tome da se hrvatski vojnici ne šalju u Ukrajinu, Milanović ne može biti neka vrsta alternative Briselu, jer je on manja alternativa u Hrvatskoj nego što je Rumen Radev u Bugarskoj, a „Rumen Radev nije nikakva alternativa u Bugarskoj“, dodaje Antić.
A Rumen Radev je general koji je došao na vlast a da nema većinu u parlamentu i koji je protiv NATO, podseća Antić.
© Tanjug / P Photo/Darko BandicZoran Milanović
Zoran Milanović
© Tanjug / P Photo/Darko Bandic
„Milanović čak nije ni protiv rata, tako da je to za Hrvatsku jedna lepa vinjetica da mogu da kažu da su demokratska zemlja i da nemaju unutrašnje nemire. Oni, hvala bogu, šta treba izvoze, pa tako izvoze i kod nas totalitarizam iz svoje zemlje, što vidimo sad po anarhistima i nekim drugim pojavama ranije. U krajnjoj liniji, ti njihovi ispadi protiv srpskog naroda su takođe jedan ventil. Zašto bi neko kao krajnji cilj imao da izbaci 1,5 odsto stanovništva iz vlade? Zašto bi neko motivisao ljude da 300 puta godišnje napadnu Srbe koji su sad u tragovima u Hrvatskoj? To je neka vrsta ventila i neka vrsta izlaska iz problema koja sva moderna društva u Evropi imaju“.
Hrvtska dijaspora oduvek proustaška
Antić dodaje da je zanimljiv podatak da bi Zoran Milanović trijumfovao u prvom krugu da u međuvremenu nisu stigli glasovi dijaspore, mada su HDZ i neke još desnije stranke „izbor svih izbora hrvatske dijaspore“.
„Ne samo hrvatskih zemalja u regionu, tu pre svega mislim na Herceg Bosnu i centralnu Bosnu gde su u većini, mada su sada u centralnoj Bosni u tragovima, već mislim i na to njihovo iseljeništvo koje je, naravno kao jedan uvek bilo desno i čak – proustaško. Tako da mislim da ovo nije nekakva nameštaljka jer Hrvatska je potpuno u rukama SAD i Nemačke i ona je to izabrala. Mogla je da ima neki drugi put ali nije to htela i tu je u krajnjoj liniji bio izbor njenog naroda, u dobru i u zlu“, zaključio je Antić.
U Hrvatskoj će se održati drugi krug predsedničkih izbora pošto u prvom krugu nijedan od kandidata nije osvojio potrebnu većinu. U drugi krug, 12. januara, idu aktuelni predsednik Hrvatske Zoran Milanović i kandidat vladajuće Hrvtske demokratske zajednice (HDZ) Dragan Primorac.
Na osnovu 100 odsto obrađenih glasova, Milanović je osvojio je 49,1 odsto glasova, a Primorac 19,35.
Pogledajte i: