Zapad reagovao na pokušaj Prištine da eliminiše Srpsku listu sa izbora na KiM
© Sputnik / Alekseй Vitvickiй / Uđi u bazu fotografijaZastave tzv. Kosova,EU, SAD i Albanije u Prištini
© Sputnik / Alekseй Vitvickiй
/ Pratite nas
Evropska unija i ambasadori SAD i Nemačke u Prištini izrazili su zabrinutost što prištinska centralna komisija nije overila kandidate Srpske liste na izborima 9. februara, iako je tamošnja kancelarija za registraciju i akreditaciju političkih subjekata dala preporuku da Srpska lista može da učestvuje na izborima.
„Postupanje CIK-a mora biti striktno ograničeno na zakonske standarde i procedure, pri čemu se svaka odluka o diskvalifikaciji kandidata zasniva samo na ravnopravnoj primeni zakona. Izborni proces mora biti transparentan, kredibilan i bez političkog uplitanja”, izjavio je za „Kohu“ portparol ambasade SAD u Prištini.
Američka ambasada je saopštila da je veoma zabrinuta zbog očiglednog uključivanja politički motivisanih kriterijuma u CIK-ov proces sertifikacije kandidata.
Ovakvi postupci podrivaju osnovne demokratske principe za slobodne i fer izbore, jer „otvaraju vrata subjektivnom političkom uticaju na izborni proces“, poručuju iz američke ambasade.
Ambasada SAD saopštila je da je uloga CIK-a da nadgleda sprovođenje izbora i obezbedi da se zakon primenjuje na pošten i nepristrasan način.
„Njene odgovornosti moraju ostati čvrsto ukorenjene u pravnim procedurama, a ne u političkim razlozima“, naveli su iz ambasade SAD.
SAD su pozvale političke stranke koje se ne slažu sa procesima CIK-a da se žale Izbornoj komisiji. ističući da svim kvalifikovanim kandidatima treba dozvoliti da učestvuju na izborima.
Iz Evropske unije poručuju da bi proces overe trebalo da se zasniva na pravnim standardima i procedurama, a ne na političkim razmatranjima, prenosi Kosovo onlajn.
Svi kvalifikovani kandidati, kako se navodi, moraju imati priliku da učestvuju na slobodnim i fer izborima, „u skladu sa kosovskim zakonom i njegovom ravnopravnom primenom“.
„Izborni proces mora biti transparentan, pouzdan i bez političkog uplitanja“, navodi se u odgovoru EU.
Unija očekuje od CIK-a i njegovih članova da „sa svim primenjivim mehanizmima obezbede sveobuhvatan, pouzdan i transparentan izborni proces, omogućavajući kosovskim biračima da jasno izraze svoj izbor“.
Oglasio se i nemački ambasador u Prištini Jern Rode.
I share the the EU and US concerns regarding the non-certification of Srpska Lista. Equal application of the law to everyone is essential. The certification process is a strictly formal procedure that should not be politicized.
— Ambassador Jörn Rohde (@GermanAmbKOS) December 23, 2024
„Delim zabrinutost EU i SAD u vezi sa nesertifikovanjem Srpske liste. Neophodna je jednaka primena zakona za sve“, istakao je Rode na platformi X.
On je naglasio da je proces sertifikacije strogo formalna procedura koju, kako je naveo, ne treba politizovati.
Dva člana pokreta Samoopredeljenja premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija glasala su ranije danas na sednici CIK-a protiv sertifikacije Srpske liste za predstojeće izbore na KiM, zakazane za 9. februar.
Srpskoj listi je ostavljeno 48 sati da se žali na ovu odluku.
Pogledajte i: