Kako pljušti na Mesecu: To nije poput kiše na Zemlji, kamera sve zabeležila /video/
© Sputnik / Lola ĐorđevićMesec nad Beogradom
© Sputnik / Lola Đorđević
Pratite nas
Geminidski meteorski pljusak dostigao je svoj vrhunac tokom noći 13. i 14. decembra, osvetljavajući nebo dok su impresivni meteoridi ulazili u Zemljinu atmosferu. Međutim, Zemlja nije bila jedina meta - Mesec je redovno bombardovan takvim meteoroidima, a Daiči Fudži, kustos Muzeja grada Hiratsuke u Japanu, zabeležio je neke od najnovijih udara.
Fudži je dokumentovao meteoritske udare na Mesec 6., 7. i dva puta 8. decembra 2024. koristeći kamere postavljene za praćenje našeg najbližeg nebeskog suseda. Njegove video-snimke udara na Mesec (kao i impresivne vatrene kugle) možete pogledati na njegovom nalogu na platformi X.
今夜はもう1つ月面衝突閃光がありました。2024年12月8日22時34分35秒に自宅から360fpsで撮影し(スロー再生)、複数台の望遠鏡で確認できました。連日明るい流星や火球が流れていますが、月面衝突閃光も続けて捉えられています。 pic.twitter.com/iHUq9EuXQg
— 藤井大地 (@dfuji1) December 8, 2024
"Još jedan bljesak udara na Mesec zabeležen je večeras. Snimio sam ga kamerom sa 360fps iz svog doma u 22:34:35, 8. decembra 2024. (usporeni snimak) i uspeo sam da ga potvrdim pomoću više teleskopa. Svetli meteori i vatrene kugle se pojavljuju svakog dana, ali bljeskovi udara na Mesec se takođe beleže jedan za drugim", napisao je Fudži u objavi na platformi X 8. decembra.
Ovo nije prvi put da je Fudži svedočio takvom udaru. U februaru 2023. godine zabeležio je još jedan impresivan video meteora koji udara u Mesec.
Još nije jasno da li su nedavni udari na Mesec koje je Fudži snimio rezultat Geminidskog meteorskog pljuska ili jednostavno posledica sporadičnih meteora. Kada je upitan o mogućem poreklu ovih meteora, Robert Lunsford iz Američkog meteorskog društva rekao je za EarthSky: "Iako je malo rano za snažnu Geminidsku aktivnost, moguće je da su ovo Geminidski meteori jer dolaze iz očekivanog pravca", prenosi Lajv sajens.
Lunsford je naveo da je, ako su zaista u pitanju Geminidski meteori, stopa udara na Mesec prilično izuzetna, jer je čak i tokom maksimuma Geminida obično vidljivo manje od jednog udara po noći.
S obzirom na istoriju Meseca s udarima Geminida, postoji velika verovatnoća da su bar neki od ovih meteorskih udara Geminidi. NASA je 2015. godine objavila studiju o posmatranjima udara Geminida na Mesec i pronašla 19 takvih udara 2006. godine i 21 udar 2010. godine. Zapanjujuće, 55% svih zabeleženih udara na Mesecu 2010. godine pripisano je Geminidima.
Međutim, Fudži ne isključuje mogućnost da su u pitanju jednostavno sporadični meteori.
"S obzirom na položaj radijanta, postoji mogućnost da su ovi bljeskovi udara na Mesec povezani s Geminidskim meteorskim pljuskom. Ipak, budući da sporadični meteori i dalje brojčano nadmašuju Geminide u posmatranjima meteora sa Zemlje, moguće je da su to sporadični meteori", rekao je Fudži za EarthSky.
Zašto udari izgledaju kao svetli bljeskovi?
Kako Mesec gotovo da nema atmosferu, kada objekat udari u njegovu površinu, to čini velikom brzinom bez ikakvog usporavanja. Kada meteoroid sudari s Mesecom, većina energije udara se pretvara u toplotu i formiranje kratera. Međutim, manji deo energije oslobađa se u obliku vidljive svetlosti, stvarajući svetli bljesak na mestu udara, prema podacima NASA-e.
Pogledajte i: