Tbilisi: Protesti opozicije zbog odluke premijera, došlo do sukoba, policija primenila suzavac
22:32 28.11.2024 (Osveženo: 19:58 09.12.2024)
© Sputnik / Sputnik
/ Pratite nas
U Tbilisiju, na centralnom Trgu Rustaveli ispred parlamenta u toku je protest pristalica opozicije zbog izjave premijera Iraklija Kobahidzea o prekidu pregovora o pristupanju Evropskoj uniji. Došlo je do sukoba demonstranata i policije. Tri policajca su povređena, kao i snimatelj jedne lokalne televizije.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo da je skup izašao iz zakonskih okvira i zato je primenila suzavac i druga sredstva za razbijanje demonstracija u kojima učestvuje i predsednik Salome Zurabišvili.
Protest se održava i ispred sedišta vladajuće stranke „Gruzijski san“. Ispred prostorija stranke je raspoređena policija.
Gruzijska televizija je objavila da se protesti održavaju i u Batumiju i Kutaisiju.
Demonstranti u izjavama za TV kažu da ne mogu da dozvole vlastima da odustanu od evropske budućnosti Gruzije.
Lideri opozicije sastali su se ranije sa Salome Zurabišvili, predsednikom države.
Ona je rekla da odluka vladajuće stranke poslednja faza državnog prevrata koji su aktuelne vlasti počele pre nekoliko meseci.
„Sastala sam se danas sa ambasadorima EU. Rekla sam im da je aktuelna vlast okrenula leđa Evropi i usmerila se ka Rusiji. Danas je to nelegitimno rukovodstvo objavilo rat svom narodu, svojoj prošlosti i budućnosti. Obratila sam se ambasadorima da učine sve što mogu kako bi se u Gruziji održali novi izbori“, rekla je ona.
Kako je rekla, ona je predsednik, jedina legitimna institucija u zemlji, koja može da razgovara sa svetskim liderima.
Ranije danas premijer Kobahidze je izjavio da su vlasti te zemlje odlučile da do kraja 2028. godine ne stavljaju na dnevni red pitanje otvaranja pregovora sa EU o članstvu i da ne prihvataju budžetske grantove od Evropske unije.
„Danas smo odlučili da ne stavljamo na dnevni red pitanje otvaranja pregovora sa EU (o članstvu) do kraja 2028. godine, a odbijamo i sve budžetske grantove EU do kraja 2028. godine“, rekao je Kobahidze na brifingu.
Prema njegovim rečima, dužnost vlasti pred istorijom i precima zemlje je da Gruziju učine punopravnim članom evropske porodice, a da bi postala članica EU 2030. godine, vlada će uložiti sve napore.
Istovremeno, prema premijerovim rečima, pokušaj nekih evropskih političara i birokrata da odnose Gruzije i EU prikažu kao jednostran događaj je kategorički neprihvatljiv za gruzijski narod, a takođe je neprihvatljiva i „cela kaskada uvreda koja dolazi od ovih ljudi sve ove godine“.
Evropski parlament proglasio je nedavno održane parlamentarne izbore u Gruziji za nevažeće i zatražio održavanje novih izbora u roku od godinu dana, pod međunarodnim nadzorom. Ovom odlukom EP poziva Evropsku komisiju i druge institucije EU da ne stupaju u kontakt sa novoformiranom vladom koju je formirala partija „Gruzijski san“.
Stav Moskve
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov rekao je da Zapad pokušava da organizuje obojenu revoluciju u Gruziji.
„Kolektivni Zapad provocira unutrašnje sukobe, žarišta napetosti i ne preza da upotrebi prljave geopolitičke tehnologije – od organizovanja informacionih ratova velikih razmera do direktnog pokretanja obojenih revolucija, kao što sada pokušavaju da urade u Gruziji“, rekao je ministar na 20. sastanku šefova bezbednosnih agencija i obaveštajnih službi zemalja članica ZND.
I direktor Spoljne obaveštajne službe (SVR) Ruske Federacije Sergej Nariškin je istakao da se Gruzija suočava sa još jednim pokušajem Zapada da organizuje državni udar u zemlji.
Pogledajte i: