Zapad nema oružje kojim može da se suprotstavi Putinu – neka razmisle šta dalje
© Sputnik / Artem ZhitenevPVO ruske vojske na poligonu Ašuluk
© Sputnik / Artem Zhitenev
Pratite nas
Kolektivni Zapad bi trebalo da razmisli, kao i sam Vladimir Zelenski, da li su spremni da idu u dalju eskalaciju jer nema oružje kojim mogu da se suprotstave ruskim raketama, koje bi posle udara na Ukrajinu mogle da dosegnu neki zapadni cilj, na otvorenim morima ili na njihovom kopnu, ocenjuje general Mitar Kovač.
Predsednik Rusije Vladimir Putin potvrdio je da su ruske oružane snage izvele kombinovani napad na vojni objekat Ukrajine, kao odgovor na njihove napade raketama dugog dometa na rusku teritoriju. Putin je rekao da je napad balističkom raketom bez nuklearnog punjenja „Orešnik“ izveden na fabriku „Južmaš“ u Dnjepropetrovku, gde se proizvodi, između ostalog, i raketna tehnika.
Demonstracija dominacije ruske tehnologije
Putin je takođe istakao i da je protiv Rusije upotrebljeno zapadno oružje dugog dometa, čime je sukob u Ukrajini poprimio globalni karakter.
Profesor dr Mitar Kovač, general-major u penziji i direktor Evroazijskog bezbednosnog centra, kaže da je upozorenje Ruske Federacije Zapadu jasno i adekvatno.
„Rusija je na ovaj način dala do znanja kolektivnom Zapadu da su prešli granicu pristojnosti, takozvane crvene linije, i da njihovo delovanje neće biti tolerisano. Ovo jeste izvesna demonstracija dominacije ruske tehnologije, posebno raketnog sistema jer novi sistem kojim pokrivaju dubinu od hiljadu do šest i više hiljada kilometra sigurno će zabrinuti NATO, a pre svih treba da budu zabrinuti ovi u Evropi koji olako donose odluke po receptu Amerike,“ kaže Kovač.
Naš sagovornik je uveren da će ovo izazvati određeni efekat u određenim krugovima odlučivanja na Zapadu.
„Na samom terenu, Rusi su izabrali primerenu metu da demonstriraju moć svoje raketne tehnike jer je u tu ukrajinsku fabriku dosta ulagano još za vreme Sovjetskog Saveza u smislu infrastrukture, zaštićenosti i podzemnih skloništa, pogona proizvodnje i tako dalje. Na ovaj način je Rusija jasno rekla da postoje sredstva kojima se može eliminisati bilo koji strateški objekat, cilj u Ukrajini ali i bilo gde u Evropi,“ napominje Kovač.
Poruka kolektivnom Zapadu jasna
Da li će to biti vojna fabrika u Velikoj Britaniji, napominje Kovač, koja proizvodi rakete kojima je napadnuta Rusija jeste pitanje za buduće vreme jer Zapad mora da odluči dokle je spreman da ide sa eskalacijom sukoba i da li im ide u prilog da Kijevu besomučno dodaju nove ture raketa.
„I da potpaljuju fitilj u Ukrajini više nego što sada gori. Ovo jeste adekvatan odgovor. Mislim da Rusija sprema uvek unapred za korak i druge odgovore a i demonstrirala je da ima oružje koje je faktički neuhvatljivo sredstvo za sistem PVO. I da poseduje takve projektile koji imaju trajektoriju putanje koja je promenljiva da na granici atmosfere dođe u zonu cilja a onda da se okomito usmerava na cilj i da se vodi ka objektu dejstva. Svaki projektil ide nezavisno na datu koordinatu, odnosno na tačku za pogađanje,“ objašnjava Kovač.
Tehnološke osobine projektila su, dodaje naš sagovornik, više manje poznate.
„To su ogromne brzine od 10 maha i to je za ljudsko oko neuhvatljivo, što je dva i po do tri kilometra u sekundi. A da ne govorimo o tome da je jedna od raketa srednjeg dometa sa konvencijalnom glavom samo jedna u nizu ruskih rešenja koja mogu da deluju i na drugačiji način, u smislu ciljeva koji su utvrđeni sa probojnom energijom gde bukvalno pod udarom tih raketa nestaju čitavi objekti,“ objašnjava Kovač.
Ona humana dimenzija kaže Kovač, koja se posebno ističe u svemu jeste da je cilj gađan kada nije trebalo da bude ljudi u toj fabrici a i budući ciljevi će biti otkrivani kako bi se narod udaljio i to je ono što od početka sukoba u Ukrajini Rusija gaji kao humana država da što više zaštiti civilno stanovništva i spreči njegovo stradanje.
Rakete nevidljive golim okom sa velikim dometom
„Zapad bi sada trebalo da razmišlja kao i sam Zelenski da li su spremni da idu u dalju eskalaciju jer ukoliko se i dalje budu upotrebljavale ove ruske rakete koje su Rusi na neki način štedeli nad Ukrajinom da ih ne bi izložili takvim borbenim sistemima, sada posle napada na Rusiju ta granica je pređena i ako se nastavi davanje raketa Ukrajini sutra bilo koji britanski cilj na otvorenim morima ili na njihovom kopnu može postati meta sličnih ruskih raketa,“ ocenjuje Kovač.
Ruski predsednik je naglasio da su Oružane snage Ukrajine 19. novembra napale ciljeve u regionu Brjanska sa šest raketa "atakams" a 21. novembra sistemima "stor šedou" u Kurskoj oblasti. Sistemi protivvazdušne odbrane su odbili napad, nije bilo žrtava niti veće štete.
Šef ruske države je napomenuo da je upotreba projektila dugog dometa za gađanje Rusije nemoguća bez stručnjaka iz zemalja u kojima su proizvedeni. On je naglasio da Moskva zato smatra da ima pravo da koristi oružje protiv vojnih objekata onih država koje dozvoljavaju da se njihovo oružje upotrebi protiv Rusije.