Kome NATO šalje poruku dok zvecka – nuklearnim oružjem
Pratite nas
NATO nuklearna vežba koja će se održati na nebu iznad Evrope predstavlja poruku Rusiji, ali poruku bez efekta. Jedina zemlja koja bi ovim činom mogla da se zaplaši bio bi Iran, ali ni on nije usamljen. U slučaju eventualnog većeg napada, Iran bi našao saveznika i u Rusiji i u Kini.
NATO je započeo svoju godišnju nuklearnu vežbu u kojoj će učestvovati više od 60 aviona i 2.000 vojnika iz osam vazdušnih baza.
Na nebu iznad Belgije, Holandije, Danske i Ujedinjenog Kraljevstva, leteće avioni iz 13 zemalja članica NATO, a u vežbi „Steadfast Noon“ koristiće se razni tipovi aviona, uključujući i one koji mogu da nose nuklearne bombe, bombardere, borbene eskadrone, avione za dopunu goriva i avione sposobne za izviđanje i elektronsko ratovanje.
Dekan banjalučkog Fakulteta bezbednosti Predrag Ćeranić govori za Sputnjik da, kada se uzme u obzir koga NATO smatra neprijateljom, onda stvari postaju i više nego jasne, odnosno da je Rusija ta zbog koje se ova vežba uopšte sada i održava. Istina je da se ona organizuje svake godine, ali sada, kaže Ćeranić, ima poseban značaj.
Izmena ruske nuklearne doktrine i najava predsednika Putina da će u slučaju napada britanskim i američkim raketama biti gađana dubina ruske teritorije, što znači veliki gradovi, jeste dala ponovo povod da se NATO pokaže u „punom sjaju“, kaže Ćeranić za Sputnjik.
© Sputnik / RIA NovostiZastava NATO
Zastava NATO
© Sputnik / RIA Novosti
Koju poruku šalju?
Poruka koju NATO ovom prilikom šalje je ta da oni imaju spreman odgovor za Ruse i da evropski saveznici nemaju koga da se plaše. Ćeranić veruje da u ovom kontekstu treba posmatrati i ovogodišnju vežbu. To je, kako on kaže, samo pokazivanje mišića, prvenstveno Rusiji, ali i njenim saveznicima, kako bi se ohrabrile evropske zemlje, a pre svega one koje Ukrajini isporučuju vojnu i finansijsku pomoć.
Ne verujem da ovo sve može zaplašiti bilo koga kao što je plašilo za vreme Hladnog rata. Rusiju sigurno neće uplašiti, jer Rusija ima znatno veći i opasniji nuklearni potencijal od nuklearnog potencijala Sjedinjenih Američkih Država i njenih saveznika. Samo uzmite na primer podmornice Borej koje nose oko 12 bojevnih nuklearnih glava, a koje mogu ispaliti projektil iz dubine mora.
Ruska vojska
© Sputnik / Konstantin Mihalchevskiy
/ Promašen cilj
Onaj kome bi ovim činom mogla biti upućena poruka, nastavlja naš saveznik, je Iran na koga se Izrael sprema da izvrši višestruki napad. Ipak, s obzirom na saveznike koji stoje iza Irana, Ćeranić ne veruje da će NATO ni tu postići efekat koji očekuje da postigne nakon izvođenja vojnih vežbi.
Uz sve ovo, sklapaju se nova-stara savezništva i Putin je zatražio od Dume da verifikuje strateški sporazum sa Severnom Korejom, što znači da će u slučaju napada na jednu zemlju, ona druga pružiti adekvatnu pomoć.
Rusija i Kina su imale zajedničku vojnu vežbu, ali ne sa nuklearnim potencijalima. Oni to svakako mogu da urade, ali nemaju potrebe. Ruske trupe prodiru do granica Donbasa i veoma su blizu. Kada padne Pokrovsk, verujem da će se ta teritorija potpuno zaokružiti i da će se onda moći pristupiti pregovorima. Rusija bi tada ostvarila svoje zacrtane ciljeve, zaključuje Ćeranić.
Pogledajte i: