- Sputnik Srbija, 1920
REGION
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz zemalja u regionu

Dodik: Na nama je da se ne odreknemo nas, istine, pravde i Republike Srpske

© Foto : RTRS/predsjednikrs.rs/Borislav ZdrinjaMilorad Dodik i Matija Bećković
Milorad Dodik i Matija Bećković - Sputnik Srbija, 1920, 24.08.2024
Pratite nas
U temeljima Republike Srpske jedan od najvažnijih stubova na kojima počiva naša otadžbina upravo je delo Petra Kočića - i književno i političko, oba podjednako značajna i nezaobilazna u kontekstu ukupne istorije srpskog naroda, rekao je večeras predsednik Republike Srpske Milorad Dodik na svečanoj akademiji u okviru 59. "Kočićevog zbora" u Banjaluci.
Predsednik Srpske je čestitao dobitniku "Kočićeve nagrade" srpskom knjiiževniku Matiji Bećkoviću koji se, kako je rekao, upisao među ljude koji se bore za slobodu, istinu i pravdu.
Dodik je istakao da je "Kočićev zbor" okupio poštovaoce istine, slobode i otadžbine, jer je jedinstvena književno-politička ličnost Srba 19. i 20. veka, tipičan izdanak ljutog krajiškog podneblja, koji srcem, ali i snažnim i izrazitim intelektom bije bitke za slobodu i prava svog naroda, jednako socijalna koliko i nacionalna.
„Okupio nas je jedan od naših najvećih sunarodnika s ovih prostora, čovek koji je beskompromisno voleo i branio istinu, slobodu i otadžbinu. Branio je prava Srba u okupiranoj zemlji, branio je i njegovao ljepotu srpskog jezika, kojim se služio i kao pisac, ali i kao narodni tribun“, naglasio je Dodik.
Petar Kočić je, kaže Dodik, postao sinonim borbe za slobodu i pravdu, koje, nažalost, sam nije dočekao.
„O sebi je govorio: `U ropstvu se rodih, u ropstvu živjeh, u ropstvu, vaime, umrijeh`. Prerani odlazak Petra Kočića osiromašio je i srpsku književnu misao, a kao političar usudio bih se reći i srpsku političku misao s ove strane Drine“, naglasio je Dodik i dodao da Kočićeva književna zaostavština nije velika po obimu, ali je po značaju nemerljiva.

Njegov oseben književni izraz ostao je neprevaziđen i do današnjih" dana. Iako smo i vek i nešto duže nakon njegove smrti i dalje pod okupacijom, Kočić bi bio srećan da je mogao da vidi da su Srbi s ove strane Drine stvorili sebi otadžbinu koja treba da bude garancija njihove slobode. I njihove i slobode svih ljudi koji u njoj žive", rekao je Dodik.

Predsednik Srpske poručio da se Kočić odlučio da se bori za pravdu, a njegova zvezda sija i danas i to će trajati.
„O ovom vremenu će pisati. Na nama je da se ne odreknemo nas, istine, pravde i Republike Srpske“- zaključio je Dodik.

Bećković: Kočić znao je da je istorija naroda i otadžbine - istorija jezika

Matija Bećković poručio je da je Petar Kočić znao da je istorija naroda i otadžbine istorija jezika i da je pjesnik ono čime jezik živi.
"Jezik je temelj svake kulture, čak i u naše vreme kada se čini da je važnije kojim jezikom govorimo nego šta govorimo", dodao je Bećković.
Kaže da, je jezik Bog koji sve vidi, a njega ne vidi niko, jedan od onih koji su u tog Boga ne samo verovali nego znali i poznavali bio je Petar Kočić.
Bećković je na svečanoj akademiji u okviru 59. "Kočićevog zbora" naglasio da su Srbi pesnički narod, da je pesnik bio i car Lazar, kao i njegova deca, koji dokazuju da vjera u Boga i u poeziju nikada ne može biti preterana.
"Država se ne može ni stvoriti ako je ne stvori jezik, ni narod ujediniti ako ga ne ujedini poezija. Srpski narod je delo poezije. U državi u kojoj poezija ujedinjuje narod pesnici imaju i najveći značaj i odgovornost", rekao je Bećković u besedi nakon što mu je predsjednik Srpske Milorad Dodik uručio "Kočićevu nagradu".
Kočić je, kako Bećković navodi bio najrođeniji sin srpskog jezika, da je ovaj književnik za kratkog života zaveštao "malo, ali zlatno delo".
"Ničeg kod nas nije bilo napisano ni duhovitije ni tragičnije nego taj Štrpčev humor, njegova prividna naivnost, bespomoćni protest čoveka kojeg bičuju po očima i ustima, koji nema dovoljno ruku da podavi sav taj ološ koji je u Bosnu nagrnuo pod izgovorom da tu zemlju prosveti i uljudi. Ovo je napisao Jovan Dučić, a ja nisam siguran da li je to pisao nekad ili sad", zaključio je Bećković.
Svečanoj akademiji pored Dorika i Bećkovića, prisustvovali su predsednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović, ministar prosvete i kulture Srpske Željka Stojičić, generalni konzul Srbije u Banjaluci Miloš Vujić, kao i druge zvanice iz političkog, verskog, kulturnog i javnog života.
Pogledajte i:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala