Otkrivena biljka koja može da preživi ekstremne uslove čak i na Marsu
Pratite nas
Mahovina koja raste u nekoliko regiona sveta, zahvaljujući istraživanjima kineskih naučnika, mogla bi da probudi novu nadu u kolonizaciju Crvene planete.
Kineski naučnici otkrili su u Sinđangu veoma otpornu pustinjsku mahovinu, Syntrichia caninervis, koja bi mogla da podrži buduće kolonije na Marsu, pokazuje studija Kineske akademije nauka. Objavljeno u časopisu „The Innovation“, istraživanje otkriva da ova mahovina može da izdrži uslove slične onima na Marsu, kao što su ekstremna suša, ultra-niske temperature i zračenje.
Life on Mars is possible! Scientists have discovered that the desert moss Syntrichia caninervis can withstand extreme Martian conditions, making it a promising candidate for future terraforming efforts on Mars. pic.twitter.com/qiUIyJLvUP
— MindPal (@mindpal_co) July 8, 2024
Mahovina bi mogla biti ključna za razvoj i održavanje ekosistema na Marsu pomažući u proizvodnji kiseonika, sekvestraciji ugljenika i plodnosti zemljišta.
„To može pomoći u pokretanju atmosferskih, geoloških i ekoloških procesa neophodnih za druge više biljke i životinje, istovremeno olakšavajući stvaranje novih životnih sredina pogodnih za dugoročno naseljavanje ljudi“, piše u studiji objavljenoj 1. jula.
Syntrichia caninervis može da obnovi svoje fotosintetske i fiziološke aktivnosti u roku od nekoliko sekundi nakon rehidracije, čak i nakon što izgubi više od 98% sadržaja vode u ćeliji. Pored toga, biljka može da preživi ultra-niske temperature i da se regeneriše nakon što se pet godina čuva na minus 80 stepeni Celzijusa ili mesec dana u tečnom azotu.
Çinli bilim insanları Mars'ta kolonilere yardımcı olabilecek süper dirençli bir çöl yosunu keşfetti.
— Webtekno (@webtekno) July 8, 2024
📌Syntrichia Caninervis adı verilen bu yosun aşırı kuruluk, düşük sıcaklık ve radyasyona dayanabiliyor. pic.twitter.com/GQapN4mEUo
Ova vrsta mahovine se ne nalazi samo u Sinđangu, već i na Tibetu, u kalifornijskoj pustinji, na Bliskom istoku i u polarnim regionima.
Kina i Sjedinjene Države pojačavaju svoje napore u istraživanju svemira. Predstojeće kineske misije uključuju sondu za asteroid „Tianven-2“ sledeće godine i „Tianven-3“ do 2030. za vraćanje uzoraka sa Marsa. Kina je takođe nedavno preuzela uzorke sa udaljenije strane Meseca.
U međuvremenu NASA ima 20-godišnji plan da istraži Mars kako bi utvrdila da li je na ovoj planeti održiv ljudski život, preneo je Rojters.