EURO 2024
Evropsko prvenstvo u fudbalu održava se u Nemačkoj od 14. juna do 14. jula 2024. godine. Sva dešavanja pratite uz Sputnjik sport.
Španija - Italija - Sputnik Srbija

Svima po bod u „našoj“ grupi C – Španci bolji od Italijana

U drugom kolu grupne faze Evropskog prvenstva u grupi C obe utakmice završene su istim rezultatom – 1:1. Naša reprezentacija izborila je remi sa Slovencima golom Luke Jovića u petom minutu nadoknade, dok su Danska i Engleska takođe remizirale. Na kraju su Španci nadigrali Italijane sa 1:0.
Krenimo redom...
Fudbaleri Srbije odigrali su 1:1 (0:0) protiv Slovenije u drugoj utakmici Evropskog prvenstva u Nemačkoj.
Slovenija je vodila od 69. minuta posle gola Žana Karničnika, a spas i bod Srbiji doneo je Luka Jović u 95. minutu utakmice! Odlično je odreagovao i na drugoj stativi pogodio posle kornera.
Prvo poluvreme je prošlo u znaku Slovenije koja je ređala šanse, bila mnogo opasnija, a čak je i pogodila stativu preko Elšnika. Orlovi su bili bezopasni u najvećem delu vremena, a možda su najveće šanse za gol imali posle šanse Mitrovića.
Na startu drugog poluvremena Orlovi su prikazali odličnu igru, bilo je tu opasnih napada, Mitrović je pretio glavom, a mogli su Slovenci i da postignu autogol kada je Bijol pogrešio posle centaršuta Gaćinovića.
Kasnije je i Šeško oprobao udarac sa distance, a Rajković je odlično odreagovao i spasio gol.'
Ipak, u 69. minutu Slovenija je uspela da dođe do gola, Karničnik je prošao sjajno, pretrčao ceo teren i na drugoj stativi postigao gol za 1:0.
Ali, odgovor je stigao u poslednjem momentu, u poslednjoj sekundi utakmice, Jović je pogodio za 1:1 glavom posle kornera i sada su Slovenci na dva boda, dok je Srbija na jednom bodu.
Imamo šanse za prolazak grupe.
Standings provided by Sofascore
Favorizovani Englezi u dosadašnjem delu šampionata nisu opravdali očekivanja. I pored primljenog gola Danci su se pokazali kao ozbiljna ekipa koja može da napadne igrače Gordog albiona. Na kraju je bilo 1:1.
Od početka meča su pokazivali ambiciju da se ne brane od engleskih zvezda, već da timskom igrom pariraju na terenu. Rani gol Harija Kejna nije ih u tome poremetio – nastavili su da pokušavaju da igru prebace na polovinu protivnika.
Takav pristup doneo im je nekoliko polušansi, posed lopte, a u 34' i fantastičan gol koji je postigao Morten Hjulmand posle odličnog šuta sa 25 metara. Lopta je zakačila stativu i Pikford nije imao nikakve šanse.
Do poluvremena je Danska pokušala da igra u istom ritmu, a Engleska da odgovori preko svojih brzih igrača, ali je to otvaralo poluprilike za protivnika koje Danci nisu iskoristili.
U nastavku meča gledali smo otvorenu igru na obe strane. Iako su Englezi imali malo više loptu u svom posedu, Danci su imali više šuteva ka golu. Engleski napadi nisu bili dovoljno konkretni, a jedna od situacija gde su zapretili bila je stativa Fila Fodena u 56'.
Do kraja utakmice nije bilo stopostotnih prilika ni na jednoj strani, iako je subjektivni osećaj da su Danci bili bliži pobedi.
Posle dva odigrana kola, Engleska ostaje na prvom mestu sa 4 boda, Danci i Slovenci imaju po dva, dok je naša reprezentacija na začelju sa jednim osvojenim bodom. Pobeda u poslednjem kolu protiv Danske donela bi Orlovima prolaz u eliminacionu fazu takmičenja.
Na kraju dana igrali su Španci i Italijani.
Španci su slavili sa 1:0 (0:0) protiv Italijana, a utisak je da je razlika mogla da bude i veća.
Španci su bili bolji rival u prvom poluvremenu, a posebno su na početku imali dve dobre šanse.
Prvo je Pedri probao u drugom minutu, ali mu je Donaruma odbranio. Donaruma je bio na još većem zadatku u 10. minutu, ali je tada Vilijams promašio zicer i propustio veliku priliku.
Italijani su se bazirali na igri iz kontranapada, ali nije im to polazilo za rukom. Može se reći da im je Donaruma doneo 0:0 na kraju prvog poluvremena.
Sve vreme je Španija bila bolja, Pedri je promašio priliku na startu drugog poluvremena, a onda je Italija postigla autogol, tačnije pogreši je Kalafijori i tako su Španci poveli sa 1:0 u 55. minutu.
Imali su još prilika do kraja meča, Vilijamsje pogodio prečku, a svakako tri boda odlaze na adresu koja je to više zaslužila.
I Španci su prošli u narednu rundu, imaju dve pobede u dva meča.
Tokove mečeva pratite uz Sputnjik, a u rubrici Sadržaj odaberite svoju omiljenu utakmicu.

ŠPANIJA – ITALIJA
90' – KRAJ
Kraj utakmice, Španija je savladala Italiju sa 1:0!
80' – Mirniji deo igre
Italijani su probali preko Pelegrinija, a Španija kontroliše igru i čuva rezultat - 1:0
71' – Prečka!
Vilijams je jako lepo prošao sa leve strane, ušao unutra i onda pogodio prečku. Jako je bila Španija blizu da povisi prednost. Ostaje 1:0
60' – Jamal
Kakav šut Jamala, momak od 16 godina je uputio sjajan udarac, zamalo da podigne prednost reprezentacije Španije - 1:0
55' – Autogol, vodi Španija!
Španci vode posle autogola Italijana - 1:0! Zasluženo vode Španci, Kalafijori je pogrešio. Mogla je Crvena furija i ranije do prednosti.
52' – Pedri u šansi
Pedri je šutirao, lopta je prošla malo pored stative, a pre toga je Kukurelja dobro prošao. Španci definitivno bolji - 0:0
46' – Oštar start
Kristante je oštro startovao nad Rodrijem, nije to bilo nimalo naivno. Na semaforu stoji 0:0
45' – Poluvreme
Posle 45 minuta igre rezultat je 0:0. Španci su bili bolji, Donaruma je sačuvao gol aktuelnog prvaka Evrope.
37' – Bez golova
I dalje nema golova u Gelzenkirhenu, Španija je opasnija, dok Italija pokušava najviše iz kontranapada. Za sada neuspešno.
25' – Ruizov udarac
Donaruma je sada spasio Italijane posle sjajnog šuta Fabijana Ruiza. Ostaje 0:0. Bolji Španci na večerašnjem duelu.
19' – Vilijams raspoložen
Niko Vilijams probija po levoj strani napada Španije, pravi Italijanima mnogo problema večeras. Da je iskorsitio šansu u kojoj se našao bio bi apsolutni heroj dosadašnjeg toka duela - 0:0
10' – Zicer za Špance
Vilijams se našao u stopostotnoj šansi, ali je šutirao glavom pored gola. Imali su Italijani sreće - 0:0
2' – Odlična šansa
Pedri je bio u šansi, ali brani Donaruma. Opasno su zapretili Španci već u 2. minutu utakmice. Ostaje 0:0
1' – Počela je treća utakmica dana, duel Španaca i Italijana
Evo i sastava dve ekipe.
DANSKA – ENGLESKA
KRAJ! Meč je završeno rezultatom 1:1
90' – Igraće se još 4 minuta
85' – Danci pritiskaju u finišu
84' – Velika šansa Danske!
Zapretili su Danci, ali je lopta završila u korneru. Posle udarca iz ugla, opet opasnost za Pikforda.
82' – Danska pokušava dvostrukom izmenom
Izlaze Eriksen i strelac gola za Dansku Hjulmand, ulaze Andreas Skov Olsen i Kristijan Nojrgad.
74' – Šut Hojberga
Iz mirnog pozicionog napada Danska pokušava preko Hajberka iz velike daljine, ali Pikford uspeva da odbije loptu koja je išla u gol. U nastavku akcije žuti karton dobija Mele zbog faula nad Bovenom.
69' – Sautgjet menja najveće zvezde
Engleska nema rešenje, pa se selektor Engleske odlučio za trostruku izmenu. Teren su napustili Kejn, Saka i Foden, umesto njih Eze, Votkins i Boven.
68' – Danci prete posle kornera
Posle kornera Eriksena, lopta od odbitka dolazi do Damskgarda, koji pokušava sa 20 metara, ali je Pikford dobro pozicioniran.
67' – Nova izmena u redovima Danske
Hojlund izlazi, ulazi Polsen.
64' – Šut za Dansku
Posle odbijene lopte od engleske odbrane, na loptu naleće Eriksen, koji iz solidne situacije šutira preko gola.
62' – Žuti karton za Galagera
Dobio ga je za start nad Kristensenom.
59' – Još jedan šut Engleske
Englezi ponovo pokušavaju po desnoj strani preko Sake, koji je posle solo prodora pokušao iz daljine, ali nije bilo posla za danskog golmana.
57' – Dvostruka izmena u redovima Danaca
Izašli su Kristijansen i Vind, na terenu su Bah i Damsgard.
56' – Foden pogađa stativu!
Saka je prodro po desnoj strani i proigrao Fodena, koji sa 20 metara pogađa levu stativu golmana Šmajhela.
54' – Prva izmena kod Engleza
Teren napušta Trent Aleksandar Arnold, menja ga Konor Galager.
53' – Engleska pripretila
Saka je bio brži od svog čuvara i pokušao je glavom, ali lopta ide van okvira gola.
46' – Počelo je drugo poluvreme
I pored neubedljive igre Engleza u prvom poluvremenu, Sautgejt nije pravio izmene na poluvremenu. Danci nastavljaju u istom ritmu.
45' – POLUVREME: Danska – Engleska 1:1
U prvom poluvremenu Danska konkretnija.
44' – Još jedan solidan napad Danske
Posle povratnog pasa šut Hojbjerga sa velike udaljenosti ali pravo u dobro postavljenog Pikforda.
38' – Danci nastavljaju da prete
Posle šuta strelca izjednačujućeg gola, lopta završava u korneru. Dobar centaršut Eriksena na drugu stativu, ali lopta posle šuta ide preko gola.
34' – GOOOOL! IZJEDNAČENJE!
Morten Hjulmand! Posle dodavanja Eriksena, Hjulmand je opalio sa 25 metara, i lopta od stative ulazi u gol Pikforda. Engleska – Danska 1:1
Danci slave gol za izjednačenje protiv Engleske - Sputnik Srbija
32' – Šansa za Dansku
Šut Vinda je blokiran, od svega samo korner, prvi na utakmici. Izveo ga je Eriksen, ali je sudija svirao faul u napadu.
30' – Danska u visokom presingu
Englezi se muče da otvore napad.
27' – Žuti karton za Vestergarda
Danac je faulirao Saku na 40 metara od svog gola u želji da spreči brzonogog reprezentativca Engleske.
23' – Danci pokušavaju da se vrate u meč
Poslednjih nekoliko minuta Danska pokušava da pozicionim napadima dođe do šesnaesterca Engleske, ali bez ozbiljnog udarca ka golu Pikforda.
18' – GOOOOOL! Hari Kejn donosi vođstvo Engleskoj
Posle sjajnog utrčavanja Vokera po desnom boku koji je ušao u šesnaesterac, uspeo je da proturi loptu do Kejna kome nije bilo teško da matira golmana Šmajhela.
Hari Kejn proslavlja gol protiv Danske - Sputnik Srbija
13' – Prilika za Fodena
Voker sa desne strane dodaje do Fodena, koji diblingom oslobađa sebi prostor za šut, ali šutira preko gola. Solidna prilika za Engleze. I dalje 0:0
10' – Danska iznenađujuće mirna na lopti
Zasad bez većih prilika na obe strane.
1' – Počeo meč Danske i Engleske
Već u prvom napadu Danci su uputili šut ka golu.
Meču prisustvuje i princ Vilijam od Velsa.
Ovo su sastavi Danske i Engleske:
SRBIJA – SLOVENIJA
Luka Jović - Sputnik Srbija, 1920, 20.06.2024
EURO 2024
Jović nas sačuvao „u životu“ – gol u 95. minutu za spas Orlova!
08:15 20.06.2024
Dobro došli!
Pred nama je uzbudljiv dan na Evropskom prvenstvu. Od 15 časova pratimo Srbiju protiv Slovenije, zatim će se od 18 takođe u grupi C sastati Danska i Engleska, a za 21 čas rezervisan je spektakl odnosno duel Španije i Italije.