Zverev preživeo epsku dramu – Medvedev slavio uz izgubljen set

© AP Photo / Adam HungerJanik Siner Saša Zverev US Open
Janik Siner Saša Zverev US Open - Sputnik Srbija, 1920, 01.06.2024
Najbolji ruski teniser Danil Medvedev stigao je među 16 najboljih na Rolan Garosu uz izgubljen set od Tomaša Mahača – 7:6, 7:5, 1:6, 6:4 u meču koji je trajao tri sata i 28 minuta. Daleko veću dramu preživeo je Saša Zverev koji je posle četiri sata i 15 minuta uspeo da eliminiše upornog Holanđanina Talona Grikspora rezultatom 3:6, 6:4, 6:4, 4:6, 7:6.
Tomaš Mahač igra fantastičan tenis u Parizu, ali mu to nije bilo dovoljno da bi ozbiljnije ugrozio najboljeg ruskog tenisera koji je opravdao ulogu izrazitog favorita.
U dvoboju 34. i petog tenisera planete Rus je posle velike borbe u uvodnom setu uspeo da slavi u tajbrejku rezultatom 7:4.
Za razliku od prvog seta u kom su viđena dva brejka, po jedan na obe strane, u drugom se igralo gem za gem sve do 11. gema, kada je Medvedev uspeo da „ukrade“ servis Čehu i da povede, a zatim se sučio s brejk loptom koju je spasio i na kraju je uspeo da realizuje prvu set loptu nakon čak 59 minuta igre.
A, onda čudo koje se retko viđa! Medvedev je treći set otvorio brejkom, da bi Tomaš Mahač, koji je prema mnogima verovatno bio otpisan u tom momentu, odgovorio sa šest vezanih gemova za ekspresno osvojen set i prepolovljenu prednost Rusa – 6:1.
Četvrti set i ponovo brejk Danila Medvedeva, a zatim i ribrejk Mahača. Nastavljeno je s kraćim gemovima bez gubitka servisa, da bi u sedmom gemu koji je trajao osam minuta Mahač imao čak tri brejk lopte, ali je peti reket planete uspeo da se izvuče i da dođe do vođstva 4:3.
Mahač je zatim ekspresno poravnao rezultat, ali je Rus uspeo da osvoji naredna dva gema, od kojih je poslednji bio brejk, što mu je trasiralo put u osminu finala Rolan Garosa.
Naredni rival Rusu biće pobednik meča De Minor - Lenard Štruf, koji je prekinut zbog kiše.
Lako je moglo da se desi da se posle Danilovog meča dogodi najveće iznanađenje turnira. Saša Zverev očekivano je bio favorit protiv Talona Grikspora, ali tu ulogu nije opravdao tako lako.
Prvi set osvojio je Holanđanin koji je do prednosti došao iskoristivši jednu od dve brejk loptu koje je imao. Sa druge strane nemački teniser svoju šansu nije iskoristio i to ga je skupo koštalo.
Napeto je bilo i tokom drugog seta, a Grikspor je ponovo prvi zapretio. Ovoga puta, Saša se spasao i na kraju je uspeo da iskoristi jedinu brejk loptu koju je imao u tom setu. Činilo se da je to probudilo Nemca koji je bio odličan u trećem setu i lako je stigao do prednosti.
Preokret međutim nije trajao dugo. U četvrtom setu obojica tenisera prokockala su veliki broj prilika da jedan drugom oduzmu servis gem, ali upornost i sreća bili su na strani Grikspora koji je stigao do izjednačenja 2:2.
Na ivici poraza Zverev je bio kada je u petom setu zaostajao za protivnikom 4:1. Imao je šanse da se vrati, ali iskoristio ih je u poslednji čas. Uspeo je da vrati oba brejka, a onda je meč ušao u peti sat i epsku borbu.
U taj-brejku Saša je konačno ubacio u petu brzinu i uspeo je da preokrene dramatičan i izuzetno težak meč.
U osmini finala Nemac će igrati protiv boljeg iz duela Kovalik - Rune.