Srbija i RS obeležile Dan sećanja na žrtve ustaškog zločina u NDH, poruku uputio i predsednik Izraela
14:23 12.05.2024 (Osveženo: 15:43 12.05.2024)
© Tanjug / VLADIMIR ŠPORČIĆObeležavanje Dana sećanja na žrtve ustaškog zločina — genocida NDH
© Tanjug / VLADIMIR ŠPORČIĆ
Pratite nas
Polaganjem venaca na grobnom polju „Topole“ u Spomen-području Donja Gradina, u Republici Srpskoj, danas je odata počast žrtvama koncentracionog logora Jasenovac i obeležen Dan sećanja na žrtve ustaškog zločina u NDH u Drugom svetskom ratu.
Na tom najvećem stratištu logora Jasenovac, u ime institucija Republike Srpske i Srbije i Crne Gore vence su položili predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević, predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić.
Sa njima su srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović, predsednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić, premijer Srpske Radovan Višković.
Cveće i vence su položili i predsednik banjalučkog Udruženja logoraša Drugog svetskog rata Dobrila Kukolj, ambasador Izraela za BiH sa sedištem u Tirani Galit Peleg i predsednik Udruženja Roma Srbije Dragoljub Arsović. Cveće su položili predstavnici diplomatskog kora, kao i ostale delegacije.
© Tanjug / VLADIMIR ŠPORČIĆObeležavanje Dana sećanja na žrtve ustaškog zločina — genocida NDH
Obeležavanje Dana sećanja na žrtve ustaškog zločina — genocida NDH
© Tanjug / VLADIMIR ŠPORČIĆ
Nakon polaganja venaca i cveća, na grobnom polju „Košute“ služen je parastos i pomen žrtvama ustaškog zločina – genocida NDH.
Obeležavanju prisustvuju i ambasador Rusije Igor Kalabuhov, predsednik privremenog organa Grada Beograda Aleksandar Šapić, ministri u Vladi Srbije i drugi zvaničnici, predstavnici SUBNOR-a RS, delegacija Trećeg pešadijskog puka Oružanih snaga BiH, Srba sa Kosova, Udruženja Roma RS, Srpskog narodnog veća iz Hrvatske i nevladinih organizacija iz RS koje okupljaju bivše borce, porodice poginulih i bivše logoraše.
„Politika genocida nije bila puki čin rata već pokušaj etnocida“
Danas u Donjoj Gradini nismo okupljeni samo da se prisetimo života koji su tragično izgubljeni već da se suočimo i priznamo istinitosti naše sadašnjosti, rekao je u obraćanju okupljenima Gideon Grajf, poznati svetski istoričar, stručnjak za istoriju Holokausta i predsednik Nezavisne međunarodne komisije za Srebrenicu.
© Tanjug / VLADIMIR ŠPORČIĆSmerokazi ka grobnim poljima Topole, Jasen, Hrastovi, Košute, Tišina u spomen-parku Donja Gradina
Smerokazi ka grobnim poljima Topole, Jasen, Hrastovi, Košute, Tišina u spomen-parku Donja Gradina
© Tanjug / VLADIMIR ŠPORČIĆ
„Danas smo se okupili ovde u Donjoj Gradini u mestu koje je obeleženo velikom tugom i neizbrisivom istorijom“, naveo je Grajf.
Grajf je napomenuo da Donja Gradina koje je bila u sklopu zloglasnog logora Jasenovac, bila njegovo glavno gubilište i da je danas, kako je kazao, tmuran podsetnik na najmračnija poglavlja ljudske okrutnosti tokom Drugog svetskog rata.
„Ovde smo da odamo počast žrtvama genocida koji je počinjen nad srpskim stanovništvom, žrtvama užasnog jevrejskog Holokausta i ciljanog genocida nad Romima koji je počinjen pod režimima Nezavisne države Hrvatske. Jedinice koja je vođena i stvorena uz pomoć nacističke Nemačke i koju je podržavala fašistička Italija“, istakao je Grajf.
Tokom ovog brutalnog zločina, naveo je, trećina od oko dva miliona Srba koji su živeli na teritoriji tzv. NDH poslano je na pogubljenje, druga trećina se suočila sa preseljenjem, a ostatak je prisilno preobraćen na katoličanstvo.
„Politika genocida nije bila puki čin rata već pokušaj etnocida sa ciljem da se čitava jedna kultura i jedan narod izbriše sa svoje dedovine“, istakao je Grajf.
Grajf je dodao da je važno odupreti se tiraniji i ugnjetavanju i prozivati one koji žele da iskrive sliku istorije radi svojih interesa.
„Time potvrđujemo svoju posvećenost istorijskim činjenicama, pravdi i istrajnom duhu otpornosti koji nas, usprkos mračnim vremenima, vodi ka svetlu i razumevanju“, rekao je on.
Mandić: U Donjoj Gradini desio se genocid koji može da se meri sa Aušvicom
Predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić izjavio je da je važno da se kultura sećanja Donje Gradine čuva i neguje za srpski narod i da se tu desio genocid koji može da se poredi sa Aušvicom.
On je rekao da je došao u Donju Gradinu, da se u ime Crne Gore, u ime njenih građana u ime svih naroda i svakog čoveka pokloni žrtvama ovog strašnog genocida na dan Svetog Vasilija.
Mandić je rekao da je ovo mesto uticalo na oblikovanje čitavog načina razmišljanja, gde se desio genocid koji može da se poredi sa Aušvicom.
„Bilo je jedno od mesta koje je između ostalog uticalo na oblikovanje čitavog načina razmišljanja. Dugo vremena skrivano od javnosti, ali evo već nekoliko godina postalo je mesto gde se okupljamo svi mi koji mislimo da je to važno da se kao kultura sećanja čuva i neguje za srpski narod, a naravno i za sve one koji žele da budu zajedno sa nama, koji su bili zajedno s nama kada smo stradali, i Jevreji i Romi i antifašisti“, rekao je Mandić.
On je podsetio da je danas velika litija u Nikšiću koja će se baviti i pitanjem Jasenovca.
On je istakao da je došao kako bi preneo poruku kao predsednik jedne srpske nacionalne organizacije, političke nacionalne organizacije, kao Srbin iz Crne Gore - da ne brinu i ne sumnjaju Srbi i drugi naordi u sunarodnike iz Crne Gore.
„Razbili su nam zajedničku državu sa Srbijom. Proterali su nam bili srpski jezik. Diskriminaciju i nasilnu asimilaciju vršili nad našim narodom i u konačnom, kada su udarili na našu crkvu i na naše svetinje, tada se sve promenilo...“, rekao je Mandić i dodao da oni ovih dana vrše pritisak na premijera Spajića i na vladu Crne Gore da odustanu od najavljene odluke da u Ujedinjenim nacijama u Generalnoj skupštini podrže rezoluciju koja je uperena protiv srpskog naroda, koja je uperena protiv Republike Srpske i Srbije.
„I nastavićemo to da radimo“, poručio je Mandić.
Predsednik Izraela: Ne smemo zaboraviti zločine u Donjoj Gradini i Jasenovcu
Zločini u Donjoj Gradini i Jasenovcu moraju da se pamte zbog više stotina hiljada ubijenih žena, dece i muškaraca, poruka je izraelskog predsednika Isaka Hercoga koju je na obeležavanju Dana sećanja na žrtve genocida u NDH prenela ambasadorka Izraela u Bosni i Hercegovini Galit Peleg.
Hercog je u poruci poručio da je Donja Gradina „modrica u istoriji koja se ne sme zaboraviti“, kao i da se radi o okrutnosti koja nema granica.
Dodao je da je naša ljudska dužnost da insistiramo na sećanju, kao i da su zločini u Jasenovcu izvršeni dehumanizacijom žrtava, bez ikakvog oklevanja ili kajanja.
„Sećamo se zato što nam je zgodno da zaboravimo, zbog toga je naša moralna dužnost da insistiramo na sećanju. Tu smo da onima koji su nestali ukažemo poštovanje koje zaslužuju, da povežemo neidentifikovani broj sa imenom, da povežemo ime sa licem i da povežemo lice sa dušom“, poručio je Hercog.
Izraelski predsednik je istakao da je njegova svečana obaveza, kao predsednika Izraela, da posveti sećanje na ubijene u Drugom svetskom ratu i Holokaustu.
„Ovo svečano okupljanje učvršćuje vezu koju dele narodi Izraela i narodi BiH. Ne možemo da promenimo tragediju koju smo pretrpeli, ali možemo i moramo da se obavežemo na budućnost tolerancije i saosećanja. Za budućnost u kojoj neće biti mesta za mržnju“, rekao je Hercog.
„Donja Gradina - najveći grad mrtvih“
Prisutnima se obratila Dobrila Kukolj, preživeli logoraš Jasenovca i predsednik Udruženja logoraša Drugog svetskog rata i njihovih potomaka, rekavši da je Donja Gradina najveći grad mrtvih.
„Umirali su tu naše majke, braća, sestre od povampirenih ustaških zločinaca“, navela je Dobrila Kukolj.
Ona je istakla da je današnje obeležavanje da se setimo i svedočimo, kako kaže, zločinu genocida koji se desio na ovim prostorima.
„Na nama je da negujemo kulturu sećanja, i da nikad ne zaboravimo ono što se ovde desilo“, poručila je ona.
Dan sećanja obeležava se povodom oslobađanja ustaškog logora Jasenovac, jednog od najvećih i najstrašnijih logora smrti u Evropi. Logor Donja Gradina oformljen je 1942. godine u sistemu Jasenovca, a bio je aktivan sve do završetka Drugog svetskog rata 1945. godine i sloma NDH.
Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima je život izgubilo 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo 20.000 dece.
U Kozarskoj Dubici, sinoć je, povodom Dana sećanja na nevino stradale žrtve ustaškog zločina genocida u koncentracionom logoru Jasenovac, održana memorijalna akademija „Tuga koja traje ceo život“, a jutros je u 8.30 časova služena liturgija u crkvi Svetih apostola Petra i Pavla.
Prema nalazima Gideona Grajfa, u Jasenovcu, koji on naziva „Balkanski Aušvic“, stradalo je oko 700.000 Srba, Jevreja, Roma, i drugih. Ogromnu većinu stradalnika činili su Srbi. Grajf je, takođe, opisao 57 metoda mučenja i ubijanja koje su primenjivale hrvatske ustaše.
Pogledajte i: