00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
OD ČETVRTKA DO ČETVRTKA
17:00
60 min
ENERGIJA SPUTNJIKA
U kolačima ekstrakt vanile proizveden od nafte
16:00
30 min
VESTI (repriza)
Da li je predlog za „briselsko-ohridski sporazum“ novo mutant rešenje Zapada za Kosovo?
16:30
30 min
NOVI SPUTNJIK POREDAK
Američki ATAKAMS i nova nuklearna doktrina Rusije
17:00
60 min
JučeDanas
Na programu
Reemiteri
Studio B99,1 MHz, 100,8 MHz i 105,4 MHz
Radio Novosti104,7 MHz FM
Ostali reemiteri
Zastava Srbije - Sputnik Srbija, 1920
SRBIJA
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz Srbije

Vučević u ekspozeu: Spoljna politika zasnovana na političkoj nezavisnosti i vojnoj neutralnosti

© Tanjug / RADE PRELIĆMandatar Miloš Vučević
Mandatar Miloš Vučević - Sputnik Srbija, 1920, 01.05.2024
Pratite nas
Poslanici Skupštine Srbije završili su rad na posebnoj sednici na kojoj je mandatar Miloš Vučević predstavio ekspoze i na kojoj se raspravljalo o izboru članova vlade. Sednica je završena nešto pre 21.30 sati, a predsednica parlamenta Ana Brnabić nastavak je zakazala za 9.00 sati ujutru.
Vučević je u ekspozeu koji je podneo na posebnoj sednici istakao da će njegova vlada biti vlada kontinuiteta.
On je rekao da je Srbija nakon fiskalne konsolidacije 2014. ušla u fazu razvoja bez premca u svojoj novijoj istoriji.
Vlada će nastaviti da vodi spoljnu politiku koja će biti zasnovana na političkoj nezavisnosti i vojnoj neutralnosti, a punopravno članstvo u EU ostaje strateški cilj rekao je Vučević.

Vučević u ekspozeu: Jedini zahtev bespogovorna odanost otadžbini

Kandidat za predsednika Vlade Srbije Miloš Vučević predložio je danas u Skupštini Srbije sastav svog kabineta i poručio da članovi vlade moraju da budu tim, da će morati uvek da budu spremni da čuvaju nacionalne i vitalne interese Srbije, a da je njegov prvi i jedini zahtev bespogovorna odanost otadžbini.
„Ovo je sastav tima vlade Srbije koje vam predlažem, tima koji ću predvoditi kao prvi među jednakima. Čine ga ljudi različitih političkih profila koje krase raznoliko profesionalno i životno iskustvo. Verujem da će u tome biti naša snaga sposobna da odgovorimo na najrazličitije izazove kojih sasvim izvesno neće manjkati“, rekao je Vučević završavajući ekspoze koji je predstaljao tri i po sata.
On je rekao da je zavet sa ovog mesta da ne iznevere narodna očekivanja i da sve svoje umne i fizičke kapacitete stave u korist naroda i otadžbine.
„Samo tako ova vlada će biti uspešna. Samo tako ispunićemo narodna očekivanja“, istakao je Vučević i pozvao na jedinstvo i slogu jer se nalazimo u prelomnim trenucima kada se mora pokazati ljubav prema otadžbini i predani rad.
„Ko ne bude u mogućnosti da bude vođen ovom mišlju i da pobeđuje za Srbiju, taj nije dostojan ministarskog zvanja. Ovo je odsudna bitka i odsudni moment naše narodne pobede“, poručio je Vučević.
On je rekao da od svih članova Vlade Srbije traži da ne štede svoje snage.
„U toj borbi koja nas čeka, ja im nikad neću govoriti napred, uvek isključivo za mnom. Moramo biti spremni da svakog dana mandata koji nam poverite damo sve za Srbiju. A da svoju jedinu otadžbinu ne damo ni za šta“, istakao je Vučević.

Ko su budući članovi Vlade

On je predložio da Siniša Mali bude prvi potpredsednik vlade i ministar finansija, Ivica Dačić, potpredsednik vlade i ministar unutrašnjih poslova, Irena Vujović, potpredsednik vlade i ministar zaštite životne sredine, Aleksandar Vulin potpredsednik vlade, Aleksandar Martinović ministar poljoprivrede i vodoprivrede, Adrijana Mesarović ministar privrede.
Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Dubravka Đedović-Handanović, ministar rudarstva i energetike, Tomislav Momirović, ministar unutrašnje i spoljne trgovine, Maja Popović, ministar pravde, Jelena Žarić-Kovačević, ministar državne uprave i lokalne samouprave, Tomislav Žigmanov, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Bratislav Gašić, ministar odbrane, Marko Đurić, ministar spoljnih poslova.
Tanja Miščević, ministar za evropske integracije, Slavica Đukić-Dejanović ministar prosvete, Zlatibor Lončar, ministar zdravlja, Nemanja Starović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Milica Đurđević-Stamenkovski ministar za brigu o porodici i demografiju, Zoran Gajić, ministar sporta, Nikola Selaković, ministar kulture, Milan Krkobabić, ministar za brigu o selu, Jelena Begović, ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Husein Memić, ministar turizma i omladine, Dejan Ristić, ministar informisanja i telekomunikacija, Darko Glišić, ministar za javna ulaganja.
Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović i Tatjana Macura, ministri bez portfelja.
Vučević je na kraju pročitao zdravicu kralja Milana Obrenovića upućenu Srbiji.

Nastavak spoljne politike nezavisnosti i neutralnosti

Miloš Vučević je na početku izlaganja izjavio da će vlada koju će predvoditi biti u najvećoj meri vlada kontinuiteta. On je u ekspozeu istakao da je država nakon fiskalne konsolidacije 2014. ušla u fazu razvoja bez premca u svojoj novijoj istoriji.
Vlada će nastaviti da vodi spoljnu politiku koja će biti zasnovana na političkoj nezavisnosti i vojnoj neutralnosti, a punopravno članstvo u EU ostaje strateški cilj, rekao je on.
Kazao je da zbog bura i oluja koje udaraju sa svih strana, spoljna politika mora da bude čvrsto utemeljena na jasnim i opšte prihvatljivim principima.
"Dva ugaona kamena kojima je naše delovanje prema spoljnom svetu omeđio današnji predsednik Republike, stupajući na mesto predsednika vlade, pre deset godina, jesu politička nezavisnost i vojna neutralnost", rekao je Vučević.
On je dodao da su neophodne i potvrđene kolektivne vrednosti kako bi se vodila efikasna politika, a to su jake institucije, vredan rad, najširi mogući društveni konsenzus o ključnim pitanjima od zajedničkog interesa, kao i stabilna i funkcionalna vlada.
"Mir za nas nema cenu i uvek ćemo davati podršku u njegovom dostizanju tamo gde ga danas nažalost nema, odnosno u njegovom očuvanju tamo gde je ugroženo. Kada su u pitanju neki od nas udaljeni delovi sveta, to podrazumeva našu spremnost da uvek pružimo svoje dobre usluge zavađenim stranama, ukoliko same smatraju da takvu ulogu Srbija može da da ili da bude od koristi, kao što je bio slučaj više puta u skorijoj prošlosti", rekao je Vučević.
On je dodao da, kada je u pitanju region, doprinos Srbije u očuvanju mira i stabilnosti biće aktivan i kontinuiran.
"Kada govorimo o našem zalaganju za očuvanje mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu, to nije nešto što pristiže samo iz vrednosti i principa kojima se vodimo, već predstavlja i izraz naših veoma praktičnih interesa. Naime, svakome bi moralo biti jasno da sve ono što smo postigli u prethodnih deset godina, od razvoja infrastrukture pa do rasta plata i penzija, da ništa od toga ne bi zapravo bilo moguće da nismo imali mirno i stabilno okruženje u prethodnoj deceniji", rekao je Vučević.
Vlada će nastaviti da vodi spoljnu politiku koja će biti zasnovana na političkoj i vojnoj neutralnosti, a punopravno članstvo u EU ostaje strateški cilj, rekao je on.
Dodao je da će vlada koju ću predvoditi nastaviti sa posvećenim radom na ispunjavanju svih postojećih kriterijuma kroz provođenje reformskih procesa koji su, u krajnjoj liniji, pre svega korisni za naše građane i našu privredu
Istakao je da, međutim, ne možemo ignorisati činjenicu da se iz godine u godinu proces pristupanja EU sve više opterećuje novim političkim kriterijumima koji ranije nisu postavljeni.
"Šta će nam bolji dokaz ovoga o čemu govorimo od toga da je Evropska komisija, ceneći naš napredak u reformskim procesima, već tri godine zaredom preporučuje otvaranje novog klastera pregovaračkih poglavlja sa našom zemljom, ali da se takva odluka blokira na sednicama Evropskog saveta. Jer Srbija ne ispunjava očekivanja pojedinih velikih i moćnih država članica", rekao je Vučević.
On je dodao da i EU treba da otvori vrata za nove članice kad prevaziđu tzv. zamor od proširenja i sprovedu unutrašnje reforme u procesu odlučivanja.
"To je nešto što se ne reflektuje samo na Srbiju, pošto vidim da su ta vrata još uvek zatvorena iza one dobre đake u našem regionu koji ispunjavaju kriterijume i nenapisana očekivanja, pa ipak ne napreduju na putu ka članstvu brže od Srbije. I verujte mi kad kažem, niko od njih i neće stupiti u članstvo EU pre nas", poručio je Vučević.
Kako je rekao, kada se pređe sa pravila koja su važila za sve, na nekakva očekivanja koja nisu definisana niti Kopenhagenskim kriterijumima, niti uslovnim pregovaračkim okvirom, jasno je da se time ulazi na teren suštinske politike.
"U pitanju je želja nekih da se Srbija ponizi priznavanjem nezavisnosti tzv. Kosova, kao i da se pridružimo režimu sankcija prema Ruskoj Federaciji, što bi na kraju vodilo ka istom rezultatu. Odgovor Srbije na sve to mora se bazirati na dugom istorijskom iskustvu našeg naroda, koji nas uči tome da nas veliki i moćni ponekad mogu poraziti, ali nas ne mogu poniziti. Poniziti možemo jedino sami sebe, a to nikako nećemo učiniti", poručio je Vučević.
"Uprkos suprotnim stavovima mnogih na Zapadu, za nas Kina predstavlja prijateljsku državu i pouzdanog saveznika odbrane našeg teritorijalnog integriteta, a naša pozicija prema politici jedne Kine neće se menjati. Veoma se radujem skoroj poseti predsednika Sija Beogradu i siguran sam da će ona značiti novo poglavlje u razvoju čeličnog prijateljstva Srbije i Kine", zaključio je Vučević.

Srbija ne može i neće se odreći prijateljstva s Rusijom i Kinom

Mandatar je posebno istakao značaj strateškog partnerstva Srbije sa Narodom Republikom Kinom, koja će tokom ove godine biti krunisana ratifikacijom i stupanjem na snagu Sporazumom o slobodnoj trgovini, čime će našim privrednicima biti otvorena vrata velikog kineskog tržišta.
On je naglasio i da se Srbija ne može i neće odreći prijateljstva sa Rusijom, čiji narod Srbija smatra bratskim i dodao da je isti slučaj i sa Ukrajinom i ukrajinskim narodom.
"Prijateljstvo se prikazuje i dokazuje u teškim vremenima. Iako danas možda nismo u mogućnosti da u praktičnom smislu pomognemo našim ruskim prijateljima, sasvim sigurno im nećemo ničim odmoći", naglasio je Vučević.
On je dodao da je Savet za nacionalnu bezbednost Srbije dan nakon što je počeo rat u Ukrajini usvojio zaključak u 15 tačaka koji je potom potvrdila Vlada Srbije.
"Tim zaključkom je definisana principijelna pozicija Srbije. Mi smo jasno osudili napad Rusije na Ukrajinu, ali isto tako smo izrazili svoje neslaganje sa politikom sankcija protiv Ruske Federacije, kojima ne želimo i nećemo se pridružiti", rekao je Vučević.
On je istakao da Srbija neće podleći pritiscima da promeni svoju politiku prema tom ratnom sukobu i da će Vlada Srbije nastaviti sa istom politikom, budući da je ona izdržala test vremena tokom dugih 26 meseci rata.
Vučević je naglasio da su SAD svetska sila i da je u interesu Srbije da sa njima gradi što je moguće bolji odnos.
"Tamo gde postoje fundamentalna neslaganja, kao kada je reč o statusu Kosova i Metohije, mi ćemo neumorno ponavljati naš stav i nikad od njega nećemo odstupati. Radićemo koliko god je potrebno da nas naši američki partneri čuju i što je više moguće razumeju, odnosno uvažavaju naše argumente", rekao je Vučević.
Dodao je da će u onim sferama u kojima srpski i američki interesi poklapaju, Vlada raditi vredno i posvećeno na tome da stepen saradnje bude još bolji, a korist za Srbiju još veća.
"Čvrsto verujem da naši odnosi ponovo mogu biti na visokom nivou, a da period koji je otpočeo 1991. godine, oko čije interpretacije se politički verovatno nikada nećemo složiti, može napokon preći na polje istorije", rekao je Vučević.

Naš najveći izazov biće, bez sumnje, borba za Kosovo i Metohiju

Vučević je izjavio da će se ova vlada, od prvih dana svog mandata, suočiti sa ozbiljnim i dalekosežnim spoljnopolitičkim izazovima, dodajući da će u tom smislu, najveći izazov u predstojećem periodu biti, bez sumnje, odbrana suvereniteta i teritorijalne celovitosti zemlje, odnosno borba za Kosovo i Metohiju.
"Ovih dana postoji sasvim očigledna namera da se još jednom pogazi međunarodno pravo i suverenitet Srbije i da se Priština uvede u članstvo Saveta Evrope. Takvim postupanjem prema našoj zemlji se još jednom potvrdilo da nema nikakvog jedinstvenog slučaja kada je u pitanju jednostrano proglašena lažna država na prostoru naše južne pokrajine", rekao je Vučević u parlamentu.
Taj termin "jedinstveni slučaj" još od 2007. godine do danas naširoko koriste oni koji pokušavaju da nam zemlju cepaju i otimaju, rekao je Vučević.
"Postavlja se pitanje - zašto? Verujem da korišćenje reči jedinstven slučaj za Kosovo i Metohiju zapravo želi da se sakrije ono što je u njihovim normama međunarodnog prava uspostavljen čvrst princip da za Srbiju i Srbe ne važi ni jedna norma ili ni jedan princip tog njihovog međunarodnog prava. Jer samo tako i dalje mogu da se prave nevešti i da tvrde da su principijelni, iako Srbima na jednoj teritoriji osporavaju i oduzimaju isto ona prava koja priznaju i štite za sve druge narode na toj istoj ili neposredno susednoj teritoriji", rekao je Vučević.
Osim novog brutalnog kršenja međunarodnog prava, secesionisti bi prijemom u Savet Evrope bili de facto nagrađeni za progon, sistematsko obespravljivanje i tlačenje srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, rekao je Vučević i dodao da su nedavno u tom pravcu načinjeni značajni koraci izjašnjavanjem unutar parlamentarne skupštine Saveta Evrope.
"Nastavak rada na tom sramotnom procesu biće ne samo čin ponižavanja Srbije, već i napad protiv svih vrednosti temelja te međunarodne organizacije čije je Srbija posvećen član", rekao je Vučević.
Vučević je kazao da će Vlada Srbije biti prinuđena da adekvatno reaguje ako članstvo Prištine u Savetu Evrope postane izvesno.
"Sasvim je jasno da je u ovoj situaciji Srbija žrtva političkog odgovora, dela kolektivnog zapada na situaciju u Ukrajini, ali time se i Srbiji kao kandidatu za punopravno članstvo u EU šalju jasne poruke o perspektivama njene evrointegracije, što će vlada Srbije takođe morati da tretira kao jednu novu činjenicu", rekao je Vučević.
On je istakao da će vlada u skladu sa nedavnim dogovorom predsednika Republike i vlade u tehničkom mandatu učiniti sve da se spreči prijem samoproglašenog Kosova u članstvo Saveta Evrope, iako šanse nisu velike.
"Navodne sankcije koje povremeno Zapad uvodi Prištini samo su kozmetičke mere koje za cilj imaju fingiranje uobičajene političke ili diplomatske prakse što potvrđuje činjenica da je navodno ukorena i sankcionisana Priština u proteklih godinu dana učestvovala na svim međunarodnim forumima koje su organizovali ti što su ih kazneli", rekao je Vučević.
Podsetio je i da je Priština dobila viznu liberalizaciju, a nedavno je "kažnjena" i otvaranjem vrata za pristup u Savet Evrope.
"Imajući sve navedeno u vidu, Beograd će ostati posvećen dijalogu sa Prištinom ukoliko se pokaže da iz tog procesa može da proistekne išta produktivno što bi doprinelo miru i stabilnosti u regionu", poručio je Vučević.
Vučević je podsetio da je Priština gotovo od prvog dana po dolasku Kurtija na vlast 2021. godine neprestano preduzimala eskalatorne poteze, dodajući da je tim postupcima kontinuirano vršila dobro isplanirano, sistematsko i široko rasprostranjeno nasilje protiv Srba i manje-više otvarala staza da za njih stvori nepodnošljive uslove za život.
"Činjenica da su od 2021. godine registrovana čak 494 etnički motivisana napada na Srbe i Srpsku pravoslavnu crkvu, dok je za celih 9 godina pre Kurtijevog dolaska na vlast zabeleženo ukupno 669 takvih napada. Ove činjenice o položaju srpskog naroda čude samo podržavaoce Prištine, iako je njima samima Kurti od početka govorio da ga dijalog ne zanima, da su Srbi kriminaci i da ne može da garantuje da neće pasti krv Srba na mirnim protestima koje su držali da bi zaštitili svoja osnovna prava", rekao je Vučević.
On je saopštio i uslov za nastavak dijaloga sa Prištinom.
"Beograd će ostati posvećen dijalogu sa Prištinom ako iz tog procesa može da proistekne išta produktivno što bi doprinelo miru i stabilnosti u regionu, ali međunarodna zajednica glasnom tišinom povodom Kurtijevog nasilja i progona Srba dijalog pretvorila u okvir za legalizaciju jednostranih i protivpravnih poteza Prištine."

Čuvaćemo dobre odnose sa susedima, vodićemo politiku mira

Vučević je poručio da će njegova vlada održavati dobre odnose sa svim susedima, kao i da će njena politika biti politika mira.
Izlažući ekspoze u Skupštini Srbije, Vučević je istakao da je Srbija, posle Nemačke, jedina država u Evropi koja se graniči sa toliko suseda, što je po mnogo čemu određuje.
"Više od svega nam je potrebna ideja novog, nacionalnog optimizma, 21. vek za Srbe mora biti vek pobeda, vek rađanja i vek mira. Mi Srbi smo preskupo platili svoju slobodu. U prošlom veku smo izgubili milione života, u pretprošlom smo ginuli gotovo u svakoj generaciji. Pa to su rane koje ne bi mogle da zacele ni daleko brojniji narodi. Zato naša politika mora biti politika mira", poručio je Vučević.
Dodao je da može jedan svetski sukob da prođe bez nas, Srba, jer, kako je rekao, niti smo zavadili velike, niti ih možemo miriti i nikada više nećemo da stradamo za tuđi račun i u tuđem interesu.
"Podosta smo toga u našoj prošlosti imali i siguran sam da je ova generacija političara svesna tog iskustva. Srbija mora sačuvati svoju biološku masu, a to je nemoguće ukoliko svakih nekoliko decenija stradamo i to je tako bolno, kao da smo zaključani u nekoj antičkoj tragediji", naglasio je Vučević.
Govoreći o susednim zemljama, Vučević je rekao da je Crna Gora država koja kroz istoriju nije imala nikog bližeg od Srbije i nema razloga da tako ne bude ponovo.
"Iza nas su godine veštački kreiranih podela, a ispred nas su dani zajedničke pobede", poručio je Vučević i dodao da Srbija nikada nije, niti će osporavati crnogorsku državnost.
"To su podmetanja onih koji ne žele da vide slogu Beograda i Podgorice. Mi ćemo uvek insistirati na poštovanju prava srpskog naroda i srpske crkve u Crnoj Gori u skladu sa evropskim standardima, kao što to radimo i u komunikaciji sa drugim državama", naglasio je mandatar.
Dodao je da veruje da će odnosi između naše dve zemlje ići samo uzlaznom putanjom.
Govoreći o BiH, istakao je da je to država tri konstitutivna naroda, među kojima je srpski.
"To je država čiji integritet mi poštujemo i koji nikada nismo doveli u pitanje. Niti ćemo to činiti. Svako će uvek u Srbiji imati sagovornika ukoliko želi da radi na jačanju dejtonske BiH. Države u kojoj će se poštovati slovo, a ne proizvoljni duh Dejtonskog mirovnog sporazuma iz 1995. godine. Država u kojoj će Republika Srpska moći da ostvaruje sva ona prava koja sleduju i koje srpski narod želi da ostvare", poručio je Vučević.
Dodao je da nam niko ne može zabraniti da volimo Republiku Srpsku, niti nametnuti krivicu i stigmu genocidnog naroda.
"Nikada više Drina neće biti reka na kojoj se uspostavlja embargo Srba protiv Srba. Republiku Srpsku ćemo pomagati, štititi i voleti kao niko drugi i kao nikoga drugog, svidelo se to nekom u međunarodnoj zajednici ili ne", istakao je mandatar.
On je naglasio da duboko veruje da je istorijski dogovor Srba i Bošnjaka moguć i da Bošnjacima želi sve najbolje.
"Ne mislim da je moguće, a ni da je potrebno graditi nekakve nove saveze po ugledu na tvorevine koje nisu izdržale test vremena, poput Jugoslavije ili raznih balkanskih saveza. Izvući pouke je jedno, ali živeti u prošlosti je nešto sasvim drugo. Ja želim da srpski narod gleda u budućnost i okrene se pobedama", rekao je Vučević.
Istakao je da je Hrvatska država s kojom imamo kompleksno istorijsko nasleđe.
"Svesni smo brojnih izazova koji stoje na putu oporavka naših međusobnih odnosa. Niko ne treba da očekuje da ćemo zarad popravljanja relacija sa Zagrebom odustati od svog prava na istinu, tugu i pravdu. Ukoliko to druga strana iskreno želi, neka zna. Mi da razgovaramo uvek
Naglasio je da će Srbija uvek pomagati Srbe u Hrvatskoj ne samo finansijski, nego i kulturno i tako onemogućiti njihovu asimilaciju i nestanak tog mnogostradalnog dela našeg naroda.
"Srbija mora da traži prijatelje. Od postojećih izazova da pravi prilike, od manje naklonjenih subjekata da pravi prijatelje, a od prijatelja saveznike. Znam da to nije lako", ocenio je mandatar.
Što se tiče Severne Makedonije, istakao je da je to država koja u Srbiji uvek može pronaći partnera, ali i više od toga.
"Srbi i Makedonci više nemaju ni jednu temu koja nas udaljava. Ne postoji ni jedno pitanje oko koga bi se mogli razdvojiti, odnosno gde bi moglo biti poseban razdor. Projekat Otvorenog Balkana nas je dodatno zbližio, a razrešenje crkvenog spora uklonilo i poslednju prepreku na putu izgradnje međusobnog poverenja i zajedničkog rada kakav nije viđen od raspada bivše Jugoslavije", smatra Vučević.
Za Albaniju je rekao da je država sa kojom smo kroz projekat Otvorenog Balkana verovatno uspeli da dosegnemo maksimum odnosa u zadatim okolnostima.
"Nastojaću da se taj nivo održi i u narednom periodu. Znam da se Albanija i Srbija verovatno nikada neće složiti kada je reč o statusu Kosova i Metohije, ali isto tako verujem da možemo imati zajedničke interese", rekao je Vučević.
Govoreći o odnosima sa Mađarskom, Vučević je rekao da smo zahvaljujući viziji i jasnoj politici našeg državnog rukovodstva uspeli mnogo toga što je nekada delovalo nemoguće.
"Jedan od takvih podviga bio je kreiranje u istoriji nikad boljih odnosa sa Mađarskom. Mađarska danas nije samo partner, ona je saveznik. Srbi i Mađari nikada u istoriji nisu bili bliže da se međusobno nazivaju braćom, nego što su to danas. Koliko je to važno, najbolje znaju i Srbi i Mađari u severnoj srpskoj pokrajini u Vojvodini", rekao je Vučević.
Naglasio je da će Srbija i Mađarska biti primer svima u ratom zahvaćenoj Evropi kako se istorijske razlike mogu ostaviti po strani i zajedno koračati u budućnost.
Što se tiče Rumunije, mandatar je naglasio da je to jedina država sa kojom nikada nismo bili u nikakvom sukobu.
"Ne zaboravimo to da je Rumunija uz Bosnu i Hercegovinu naš jedini sused, koji uprkos brojnim pritiscima nije priznao nelegalnu i jednostrano proglašenu nezavisnost tzv. Kosova", poručio je Vučević.
Za Bugarska je rekao da je država koja po mnogu čemu liči na Srbiju.
"Bili smo u našoj zajedničkoj prošlosti neretko i na istim, ali i na suprostavljenim stranama. Moramo zajedno da spojimo snage kako bismo prevazišle one traume, koje sigurno i dalje postoje kod oba naroda zbog brojnih sukoba i koji su neretko bili inicirani voljom trećih strana. Moramo, jer je to u interesu i srpskih i bugarskih generacija koje tek dolaze", zaključio je Vučević.

Stvoriti uslove da srednje obrazovanje postane obavezno

Vučević je izjavio da će ulaganje u obrazovanje biti jedan od prioriteta nove Vlade, kao i da smatra da je neophodno stvoriti uslove da svaki đak ima obavezu da završi srednju školu, ali i da se povežu fakulteti sa potrebama privrede.
Vučević je istakao da će nova Vlada biti maksimalno posvećena mladima, kako bi se stvorili uslovi za njihov napredak.
„Nama se kao naciji navršava godišnjica tragedije koja se desila u školi „Vladislav Ribnikar“ i u Malom Orašju i Duboni. Puno je simbolike u činjenici da se prva godišnjica te tragedije navršava baš na Veliki petak, odnosno Veliku subotu. Zajednička žalost treba da bude ono što će nas ujediniti u trudu i radu, ličnom i sistemskom, da nam se tako nešto više nikada ne ponovi“, poručio je Vučević.
Kako je naveo, upravo su mladi smisao bavljenja politikom.
„Ja ću otvoriti dijalog sa mladima kako bismo zajednički pronašli najbolje rešenja za njihovu budućnost u našoj zemlji“, rekao je Vučević.
Najavio je nastavak sistema dualnog obrazovanja koji će obuhvatiti oko 16.000 učenika, 186 škola, više od 1.100 kompanija i 85 dualnih obrazovnih profila.

Predložićemo obavezni vojni rok od četiri meseca, jačamo odbrambenu industriju

Vučević je rekao da će ciljevi vlade koju će on predvoditi u oblasti odbrane i bezbednosti u narednom periodu biti jačanje odbrambene industrije i unapređenje razvoja vojske, kao i poboljšanje standarda profesionalnih pripadnika Vojske Srbije.
Vučević je rekao da će biti predloženo služenje vojnog roka od četiri meseca i da će se donošenje odluke o ponovnom aktiviranju obaveze služenja vojnog roka pozitivno odraziti na jačanju ratnih organizacionih kapaciteta i popunjavanje rezervnog sastava vojske.
"Biće predložen kraći oblik obaveznog služenja vojnog roka u periodu od najviše do četiri meseca. Za to vreme mogli bismo da dobijemo obučenog vojnika i svakako bezbedniju i sigurniju državu", rekao je Vučević.
Naglasio je da vraćanje obaveznog služenja vojnog roka nije priprema za rat, već da je to priprema da se sačuva država, kako bi Srbija imala generacije koje znaju da brane svoju zemlju, porodice, majke, očeve, supruge i decu.
"Uvođenje obaveze služenja vojnog roka je od koristi za celu državu, za celo društvo i za sve koji će sutra služiti vojni rok, jer će se sigurno bolje osećati i biti na ponos cele otadžbine i njihovih porodica", rekao je Vučević.
On je rekao da su stub nacionalne bezbednosti naše zemlje Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije, koji su u prethodnoj, izuzetnoj teškoj godini pokazali visok novi nivo spremnosti i sposobnosti, da u kratkom vremenu stave na raspolaganje sve kapacitete za odbranu teritorijalnog integriteta i suvereniteta naše zemlje.
On je dodao da je zahvaljujući velikim ulaganjima države, Vojska Srbije održala i značajno unapredila svoju operativnu sposobnost, a Ministarstvo odbrane uspešno pripremilo i organizovalo sve subjekte od značaja za odbranu zemlje.
"Ministarstvo odbrane je značajno doprinelo i konsolidaciji domaće odbrambene industrije, a namenska industrija je postala jedan od motora razvoja industrije i sveukupne privrede Srbije", naglasio je Vučević.
Vučević je dodao da je Srbija često opredeljena za mir, jačanje i stvaranje partnerskih odnosa sa svim zemljama, ali da je u današnjem vrlo složenom geopolitičkom okruženju, neophodno pojačati odbrambene kapacitete.
"Prepoznajući značaj sposobnosti prihvatanja i kapitalizacije novih tehnologija, buduća vlada će nastaviti sa intenzivnim ulaganjem u Vojsku Srbije", rekao je Vučević.
Naglasio je da će nova vlada preduzeti aktivnosti za izradu novih strategijskih dokumenata i planiranju razvoja sistema odbrane.
"Novi dugoročni plan razvoja sistema odbrane Srbije daće ambicioznu, ali i realističnu viziju Vojske Srbije koja ima visok kredibilitet da zaštiti i odbrani interese Republike Srbije i učestvuje u izgradnji mira u svetu", rekao je on.
Dodao je da će taj dokument predstavljati vodič za razvoj optimalnih, delotvornih i održivih vojnih sposobnosti za izvođenje sveobuhvatnih dejstava do polovine naredne decenije.
"Posebna pažnja u narednom periodu biće posvećena primeni koncepta totalne odbrane koji je usvojen prošle godine u cilju stvaranja neophodnih uslova za integralno angažovanje svih subjekata sistema odbrane i oslanjanja na sopstvene snage i potencijale povećanje broja građana obučenih za odbranu zemlje - pri čemu služenje vojnog roka sa oružjem predstavlja najznačajniji i najpotpuniji oblik pripreme građana za odbranu", rekao je Vučević.
Vučević je istakao da će Srbija ostati posvećena izgradnji mira u svetu kroz angažovanje svojih kapaciteta u multinacionalnim operacijama pod okriljem Ujedinjenih nacija i Evropske unije, čime, kako je naglasio, pokazuje da je aktivan činilac u očuvanju međunarodnog mira i bezbednosti, potvrđuje sopstveni ugled i jača poverenje u Vojsku Srbije u međunarodnom okruženju, kao i vlastite odbrambene kapacitete i nacionalnu bezbednost.
"Politika odbrane biće čvrsto usmerena na unapređenje odbrambene saradnje, prvenstveno u neposrednom okruženju, kroz učešće u regionalnim inicijativama koja imaju značaj za jačanje poverenja, a time i uticaj na mir i stabilnost", rekao je Vučević.
On je ocenio da je jedan pokazatelja dobrog rada vlade u prethodnom periodu konstantan uspeh Srbije na listi "Global Fireponjer", gde je u poslednje dve godine zabeležen napredak od pet pozicija, a tokom poslednjih sedam godina pomak od čak 33 mesta.
"Odbrambena politika buduće vlade obezbediće da se ovaj pozitivan trend nastavi i Republika Srbija bolje pozicionira u globalnoj vojnoj areni", ocenio je Vučević.
Dodao je da su privredna društva iz grupacija odbrambene industrije Srbije u poslednjih nekoliko godina uspela da samostalno investiraju značajna sredstva u revitalizaciju, modernizaciju i unapređenje dela svojih proizvodnih kapaciteta.
"Tokom 2023. godine obezbeđen je potsticaj preduzećima odbrambene industrije Srbije u vidu investicionog programa za unapređenje i modernizaciju proizvodnih kapaciteta od vrednosti od 11,6 milijarde dinara, a novi investicioni program planiran je u narednom periodu s obzirom na povećani obim potražnje za proizvodima naše namenske industrije na domaćem i svetskom tržištu", rekao je Vučević.
Vučević je ocenio da je ulaganje u razvoj novih tehnologija dovelo do porasta proizvodnje savremenih sredstava.
"Uvode se novi tipovi naoružanja sa boljim karakteristikama koji su konkurentniji i profitabilniji na svetskom tržištu, što je naročito bitno sa pozicije očekivanih kompleksnih uslova izvoza i poslovanja uzrokovanim novim izazovima, rizicima i pretnjama", rekao je Vučević.
Dodao je da je zahvaljujući povećanim sposobnostima i naporima Vojno-tehničkog instituta i odbrambene industrije Srbije, od oktobra 2022. godine u arsenal Vojske Srbije uvedeno 57 novih tipova naoružanja, čime je nastavljen kontinuitet višestrukog, ubrzanog razvoja naoružanja vojne opreme tokom poslednjih 10 godina.
"Vojsci je u istom periodu iz preduzeća odbrambene industrije Srbije isporučeno više od 100 složenih borbenih sistema i tehnike, novoproizvedenih i modernizovanih, više hiljada streljačkog naoružanja nove generacije, više stotina savremenih optičkih i optoelektronskih nišanskih izviđačkih sistema, velika količina municije poboljšanih karakteristika raznih kalibara i više hiljada kompleta zaštitno-balističke, telekomunikacione i razne druge opreme, kao i više hiljada terenskih uniformnih čizama", rekao je Vučević.
Naglasio je da su infrastrukturni projekti bili usmereni na izgradnju objekata za smeštaj, održavanje, nabavljene tehnike, a da su intenzivirani i radovi na izgradnji objekata predviđenih za razmeštaj novoformiranih jedinica.
"Prema zaključenim ugovorima sa preduzećima odbrambene industrije Srbije, finansirana je proizvodnja i modernizacija preko 270 složenih borbenih sistema oblasta i artiljerije, PVO sistemi, oklopnih vozila, komando-izviđačkih i terenskih vozila, robotizovanih vazduhoplovnih i zemaljskih platformi, modernizovanih aviona kao i dodatne količine novog streljačkog naoružanja sa savremenim optičkim nišanima i municije poboljšanih karakteristika raznih kalibara, čija isporuka je u toku", rekao je Vučević.
Vučević je istakao i da su u toku ubrzane aktivnosti na razvoju i proizvodnji više vrsta dronova, koje će, kako je naglasio, osim izviđačkih moći da realizuju i složene borbene zadatke.
"Sa novonabavljenim sistemima bespilotnih letelica, kao i onima koji se trenutno nalaze u serijskoj proizvodnji u Srbiji, stvorene su sposobnosti jedinstvene u regionu, a u pojedinim segmentima se možemo meriti i sa drugim, mnogo većim zemljama", ocenio je Vučević.
Naglasio je da su pomenute nabavke naoružanja vojne opreme kako od domaće industrije, tako i iz inostranstva, višestruko uvećale sposobnosti vojske i omogućuju da premosti višedecenijsko zaostajanje u odnosu na okruženje.
"U skladu sa direktivama i smernicama predsednika Republike (Aleksandra Vučića) za razvoj operativnih i funkcionalnih sposobnosti Vojske Srbije, u narednom periodu je za potrebe dodatnog jačanja opremanja vojske planirano zaključenje ugovora i sukcesivne isporuke još 850 složenih borbenih sistema iz domaće i odbrambene industrije, novoproizvedenih i modernizovanih, do kraja 2027. godine", rekao je Vučević.
Kako je rekao, da bi se to ostvarilo, kao prvi korak planirana je realizacija projekta P300 za opremanje Vojske Srbije sistemima naoružanja iz domaće industrije, kod kojih je završen razvoj i uspostavljena serijska proizvodnja kako bi se na najbrži način dodate količine naoružanja isporučile vojsci.
"U okviru ovog projekta pripremljen je predlog trećeg investicionog ciklusa, čiji fokus je na razvoju novih tehnologija i povećanju sposobnosti fabrika, namenske industrije i remontnih zavoda za proizvodnju novih, kao i remontnih modernizacija postojećih sredstava naoružanja vojne opreme", rekao je Vučević.
On je istakao i da će se nastaviti i opremanje vojske modernizovanim tankovima i borbenim vozilima pešadije, sistemima klasične i raketne artiljerije, domaćim i uvoznim sistemima PVO, novim i modernizovanim radarima.
"U skladu sa izgradnjom strategije robotizacije Vojske Srbije, posebna pažnja biće posvećena bespilotnim vazduhoplovnim i zemaljskim platformama. Realizovaće se opremanje kiler donovima taktičkog i operativnog rađusa, naoružanim i izviđačkim donovima i bespilotnim letelicama i zemaljskim platformama", istakao je Vučević.

Prioritet vlade biće podizanje i očuvanje životnog standarda građana

Vučević je rekao da će jedan od glavnih prioriteta nove vlade biti podizanje i očuvanje životnog standarda građana kroz ekonomsko jačanje i napredovanje, kao i smanjenje stope nezaposlenosti i povećanje plata i penzija.
"Jaka ekonomija je preduslov za podizanje životnog standarda građana, a Srbija je uprkos izazovima uspela da očuva makroekonomsku stabilnost i ojača svoju ekonomiju. Adekvatnom ekonomskom politikom u složenim međunarodnim okolnostima ostvarivali smo kumulativni realni rast ekonomije u periodu od 2018. do 2023. godine od 22,4 odsto, što je među najboljim rezultatima u Evropi", rekao je Vučević.
Vučević je rekao da je 2012. BDP bio 33,7 milijardi evra, a na kraju 2023. godine BDP Srbije dostigao čak 69,5 milijardi evra.
"Do 2027. godine očekujemo da BDP naraste do 94,2 milijardi evra, a ako budemo dobro radili, možda i do 100 milijardi evra. To je više nego tri puta svega što smo stvarali za samo 15 godina. Javni dug nam je na nivou 47,7 odsto BDP-a na kraju marta, dok je javni dug Evrozone u četvrtom kvartalu 2023. godine iznosio 88,6 odsto BDP-a. Najzaduženije zemlje Evropske unije u četvrtom kvartalu 2023. godine su bile Grčka, Italija, Francuska, Šapnija", rekao je Vučević.
Stopa zaposlenosti u 2023. godini, rekao je Vučević iznosila je 50,5 odsto, a nezaposlenost je bila 9,1 odsto, što je za 0,3 odsto manje u odnosu na četvrti kvartal 2022. godine.
"Očekujemo da nezaposlenost 2027. godine bude osam odsto. Pred nama je važan zadatak da nezaposlenost držimo na nivou između 7 i 9 odsto. Prosečan broj registrovanih zaposlenih u 2023. godine je iznosio 2.306.955 lica. Danas imamo 450.000 više formalno zaposlenih nego u periodu pre 2012. godine. Prosečan broj formalno zaposlenih u februaru 2024. godine je iznosio 2.311.258 lica".
Vučević je rekao da je prosečna plata u januaru 2024. godine iznosila 95.836 dinara, odnosno 818 evra, a u odnosu na januar 2023. godine prosečan neto zarada u januaru 2024. godine je nominalno veća za 15,8 odsto, a realno za 8,8 odsto".
"Prosečna neto zarada u 2023. godini iznosi 86.000 dinara, odnosno 734 evra. U odnosu na 2022. godinu, prosečna neto zarada prošle godine nominalno je veća za 14,8 odsto . Od 1. januara povećena je minimalna zarada za 17,8 odsto, i to znači da minimalna zarada sada iznosi 47.154 dinara, odnosno prosečno 400 evra mesečno. Minimalna zarada je 2010. godine iznosila 15.805 dinara, a ove godine prvi put prešla 400 evra, dok se očekuje da do 2027 godine bude 650 evra", rekao je mandatar.
Vučević je rekao da je Srbija na prvom mestu po stranim direktnim investicijama na Zapadnom Balkanu u poslednje tri godine, i ima 51, 5 odsto ukupnih investicija Zapadnog Balkana, odnosno 47,1 odsto ukupnog bruto domaćeg proizvoda.
"U poslednje četiri godine u Srbiju je usmereno 15,9 milijardi evra stranih direktnih investicija, od čega je više od polovine investirano u proizvodne sektore. Za naše građane to znači otvaranje novih radnih mesta, sigurnu isplatu zarade i penzija, stabilno i nesmetano funkcionisanje zdravstvenog sistema, školstva, bezbednosti i svih ostalih funkcija države. Ukupno, spoljna trgovinska robna razmera Srbije u 2023. godini iznosila 65,5 milijardi evra, a izvezeno je robe u vrednosti od 28,6 milijardi evra", rekao je on.
Vučević je rekao da su bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije, koje su osnova za očuvanje ekonomske stabilnosti zemlje i garant ekonomske nezavisnosti, na kraju februara 2024. godine iznosile više od 25 milijardi evra, što je njihov najveći iznos kraja meseca od 2000. godine.
"Rezerve zlata su na rekordnom nivou. Iznos je oko 40,9 tona u vrednosti od 2,9 milijardi evra, što je skoro tri puta više nego 2012. godine, kada su rezerve zlata bile 14,8 tona. Inflacija je na silaznoj putanji skoro godinu dana, od aprila prošle godine", rekao je on.
Vučević je rekao da je Srbija uprkos svim izazovima i problemima sa kojima se ceo svet suočava ostala jaka i stabilna i da to potvrđuju međunarodne rejting agencije koje su nastavile da potvrđuju naš kreditni rating, koji se sad nalazi na korak do investicionog.
"Nadam se da ćemo u narednom periodu uspeti da pređemo na taj viši nivo, što će biti ogroman uspeh za našu zemlju", rekao je on.
Potvrde ispravnosti naše ekonomske politike je aranžman koji imamo sa MMF-om, koji je zbog odličnih rezultata omogućio da se stand-by aranžman tretira kao aranžman ispred opreznosti.
"Radićemo na iskorenjivanju siromaštva tako da stopa siromaštva bude smanjena na 16%. Posebno ćemo voditi računa o penzionerima koji su podneli veliki teret, zahvaljujući kojima je naša ekonomija mnogo jača danas", dodao je on.
Vučević je dodao da je nosilac modernizacije u Srbiji je sektor informaciono-komunikacionih tehnologija, tzv. IKT sektor.
"Izvoz usluga IKT sektora iz godine u godinu beleži najveću stopu rasta i najbrže rastuća privredna grana. Izvoz IKT usluga u 2023. godini bio je 3, 44 milijarde evra, a u 2012. godini svega 375 miliona evra, što znači da je u 2012. godini uvećan za više od devet puta. Izvoz IKT usluga u 2023. godini je veći u odnosu na 2022. godinu za 27 odsto", rekao je Vučević.
On je naglasio da su ostvareni i značajni rezultati su ostvareni u oblasti izgradnje telekomunikacione i inovacione infrastrukture.
"Projekat povezane škole je završen 1. januara 2023. godine, zahvaljujući kom je preko akademske mreže uveden brz, pouzdan i bezbedan internet u svih 1.800 osnovnih i srednjih škola u Srbiji i njihovim izvoznim odeljenjima. Time je 750.000 đaka i njihovih 100.000 nastavnika dobilo pristup internetu.
Vučević je rekao da je Državni data centar u Kragujevcu u 2023. godinu dobio sertifikat prema standardima za ispunjenje najvišeg nivoa pouzdanosti, sigurnosti i efikasnosti čuvanja opreme i podataka koji za sada poseduje samo osam data centara u zemljama Zapadne Evrope.
"U decembru 2023. godine Vlada Republike Srbije potpisala memorandum sa Evropskom organizacijom za nuklearna istraživanja, CERN, čime smo postali deo velike globalne računarske mreže i time smo postali tek sedma zemlja u Evropi i deseta u cijelom svetu u kojoj CERN čuva svoje podatke", rekao je on.
Kako je dodao Vučević, u oblasti biotehnologije, naša zemlja objedinila svoje najbolje kapacitete i u BIO4 kampusu okupila više od hiljadu doktora nauka, 27 fakulteta i 9 naučnih instituta koji će zajedno sa studentima i privrednicima činiti jedinstveno mesto koncentracije talenta, znanja i infrastrukture.
"S druge strane, Srbija se izdaje i kao lider u veštačkoj inteligenciji u ovom delu Evrope, sa važnom ulogom na globalnoj sceni", rekao je on.
On ističe da je nova vlada odlučila da nastavi sa dodatnim ulaganjima u veštačku inteligenciju, a dalje u napređenju ove oblasti će biti definisano i novom strategijom za 2030. godinu.
"Srbija će tako između ostalog postati dom najvećeg superkomjputera za veštačku inteligenciju u jugoistočnoj Evropi, ali i lider u primjeni veštačke inteligencije u javnom sektoru. Nastavićemo i sa podrškom razvoju autonomnih vozila Srbije, jer je naša zemlja jedna od prvih u Evropi koja je dodelila licence za testiranje ovih vozila. Nova vlada će nastaviti putem koji će omogućiti da naša zemlja bude među liderima u razvoju i primeni modernih tehnologija.

Nova vlada će sprovesti brojne mere u oblasti poljoprivrede

Vučević je izjavio da će nova vlada sprovesti brojne mere u oblasti poljopivrede i da će završiti digitalizaciju poljoprivrednih sistema.
Vučević je podsetio da poljoprivreda i prehrambena industrija imaju značajan udeo u BDP-u srpske ekonomije, kao i da je petina zaposlenih u Srbiji angažovana u ovom sektoru.
"To je jedna od grana privrede koja ostvaruje suficit u spoljnotrgovinskoj razmeni, nova vlada će značajan fokus svojih aktivnosti usmeriti upravo u pravcu jačanja ovog sektora", rekao je Vučević.
On je ukazao da je za 12 godina budžet za poljoprivredu uvećan za skoro tri puta, sa 40,8 milijardi dinara koliko je iznosio 2012. godine na 114,3 milijarde dinatra, koliko iznosi danas.
"Tim rekordnim budžetom uspeli smo da isplatimo sve zaostale subvencije iz prethodnih godina", naveo je Vučević.
Vučević je rekao da je neophodno povećanje konkurentnosti poljoprivrede kako bi mogli da se takmičimo na zahtevnim spoljnim tržištima.
"Revitalizacija i rast stočarstva je jedan od prioriteta i sprovodiće se kroz mere i aktivnosti usmerene na očuvanje stočnog fonda... Unapredićemo dosadašnji sistem podsticaja u sektoru mlekarstva, a on će biti realizovan kroz plaćanje premije za mleko prema kvalitetu isporučenog mleka", rekao je Vučević.
On je poručio da će valda nastaviti mere kreditne podrške i projektnog finansiranja, kako bi se kreditna sredstva učinila dostupnim poljoprivrednicima pod uslovima povoljnijim od komercijalnim.
Vučević je podsetio i da je potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom koji će stupiti na snagu ove godine i to je, kako je rekao, najveća i najvažnija stvar kojom su otvorena vrata 'nepreglednom tržišta'.
Vučević je istakao i da će nova vlada kroz partnerski odnos, realna rešenja i ekonomski zasnovanu podršku, učiniti maksimalan napor da poljoprivredno-prehrambeni sektor postavi na visoko mesto u srpskoj ekonomiji.

Izgradnja infrastrukture je kičma razvoja svake zemlje

Vučević je rekao da je izgradnja infrastrukture kičma razvoja svake zemlje i da je Srbija mnogo napredovala u toj oblasti, kao i da će nova vlada nastaviti da ulaže u razvoj drumske, vodne, železničke i vodne infrastrukture.
"Srbija će u narednim četiri godine biti veliko gradilište. Ekspanzija građevinske industrije je u protekloj deceniji nešto na šta treba posebno da budemo ponosni. Dok većina zemalja koje su članice EU beleži pad u sektoru građevinarstva, u Srbiji ovaj sektor beleži rast. Prošle godine u Srbiji je vrednost građevinskih radova bila veća za 11,2 odsto u odnosu na godinu ranije. U četvrtom kvartalu prošle godine izdato je 15,6 odsto više građevinskih dozvola, nego u istom kvartalu 2022. godine. Učešće građevinarstva u BDP zemlje 2012. godine iznosilo je tri odsto, a 2022. godine ovo učešće iznosi 5,5 odsto. Vrednost svih građevinskih radova na teritoriji Srbije iznosila je 1,6 milijardi evra, dok je prošle godine vrednost svih građevinskih radova u našoj zemlji iznosila čak 5,6 milijardi evra", rekao je Vučević.
Vučević je rekao da je od 2012. godine izgrađeno je više od 450 kilometara autoputeva i brzih saobraćajnica, a trenutno u fazi izgradnje novih 650 kilometara, dok je u narednom periodu planirano zaključivanje ugovora o izgradnji dodatnih 880 kilometara.
"Samo u 2023. godine pušteno je u saobraćaj skoro 90 kilometara autoputeva i brzih saobraćanica, dok je za 2024. godinu planirano da se izgrade još blizu 166 kilometara autoputeva i brzih saobraćanica", rekao je Vučević.
On je dodao da se vodi računa o ravnomernom razvoju Srbije i da će se o tome brinuti i u budućnosti.
"Kada je u pitanju putna infrastruktura same lokacije na kojima se realizuju ovi radovi su od Kruševca, Preljine, Požege, Šapca, Loznice, Novog Sada, Beograda, do Bačkog Brega, Srpske Crnje, Zrenjanina, Kikinde. Tokom mandata vlade počećemo da gradimo autoputeve od Požege do Boljara, prvu fazu brze saobraćanice 'Karađorđe', od Malog Požarevca preko Mladenovca i Aranđelovca, zatim deonicu puta Požega-Mačkat. Nadam se da ćemo imati novca da počnemo izgradnju brze saobraćanice Kraljevo- Novi Pazar. Tokom mandata vlade koju ću uvoditi, biće će završen Fruškogorski, Moravski i Dunavski koridor, kao i sektor obilaznice oko Beograda, od Bubanj Potoka do Pančeva", naglasio je Vučević.
Istakao je da se grade i mostovi i da je trenutno u realizaciji izgradnja pet mostova.
"U fazi izgradnje su dva mosta preko Dunava, jedan gradski most u Novom Sadu i drugi most kao deo Fruškogorskog koridora. Želim da napomenem da je u izradi projektna tehnička dokumentacija za još dva mosta, jedan pešačko- biciklistički u Novom Sadu i drugi most u Bačkoj Palanci. Izrađuje se i projektna dokumentacija za drumsko-železnički most oko Beograda kod Vinče", rekao je on.
Er Srbija će do kraja mandata ove vlade imati do sedam miliona putnika, a aerodrom Nikola Tesla više od 10 miliona putnika rekao je Vučević.
"U toku je završetak radova na novom terminalu aerodroma Konstantin Veliki u Nišu, koji će biti otvoren za putnike od 1. jula ove godine. Planiramo izgradnju druge faze aerodroma Rosulje u Kruševcu, izgradnju novog terminala umesto postojeće zgrade na aerodromu Konstantin Veliki u Nišu, kao i izgradnju hangara, platforme i parkinga aerodroma Morava u Kraljevu", rekao je on.
Kroz program "Skok budućnosti " biće izgrađeno dodatnih 487 kilometara autoputeva i brzih saobraćajnica.
"Planiramo program rehabilitacije i urgentnog održavanja regionalnih državnih puteva. To znači da ćemo za četiri godine pored izgradnje autoputeva i brzih saobraćajnica rekonstruisati ukupno 6.000 kilometara puteva, što znači potpunu rehabilitaciju naše putne mreže", rekao je on.
Istakao je da će početkom juna počiti izgradnja železničke obilaznice oko Niša.
"Rekonstruišemo prugu Niš- Brestovac. U junu počinje izgradnja pruge Zemun Polje-aerodrom Nikola Tesla. Planiramo da rekonstruišemo pruge Vrbas-Sombor, Pančevo-Subotica, Stalać-Kraljevo-Rudnica, sa vezom do Novog Pazara, Kragujevac-Kraljevo-Čačak, Požega-Užice, Valjevo-Vrbnica, kao deo pruge Beograd-Bar, kao i deo pruge Beograd-Čačak", rekao je Vučević.
Vučević je napomenuo da je od 2012. godine do danas izgrađeno više od 100 kilometara novih pruga, a rekonstruirano više od 850 kilometara, a da je u toku rekonstrukcija na više od 200 kilometara pruga.
"U decembru ove godine pustićemo u saobraćaju 108 kilometara brze pruge od Novog Sada do Subotice, a počećemo izgradnju 230 kilometara brze pruge od Beograda do Niša. U ovom trenutku nijedna zemlja u Evropi ne gradi toliko kilometara brzih pruga kao Srbija. Nas u narednom periodu čeka rekonstrukcija i modernizacija dodatnih 2.000 kilometara regionalnih pruga. Ono što nas čeka u narednom periodu je i nastavak reforme železničkog sektora i unapređenje usluga na železnicama. Srbija gradi železnicu 21. veka, tako da očekujemo da naša preduzeća budu na tom nivou", naglasio je on.
U oblasti vodnog saobraćaja rekonstruisaće se, kako je rekao Vučević, i proširiti kapaciteti luke Bogojevo, Prahovo i Sremska Mitrovica.

Nastaviće se ulaganja u sport, nagrada za olimpijsku medalju 200 000 evra

Vučević je rekao da će nova vlada kada je reč o sportu nastaviti kontinuitet prepoznavanja tog važnog segmenta za zdravlje nacije i da će kroz program Skok u budućnost izvršiti značajna ulaganja u sport, kao i da je predviđeno da nagrada za svaku zlatnu olimpijsku medalju u Parizu bude 200.000 evra.
On je u Skupštini Srbije gde predstavlja ekspoze rekao da su u poslednjih 11 godina najveća ulaganja u istoriji u sport, što kako je naglasio naši sportisti svakako i zaslužuju i opravdavaju rezultatima za ponos.
"Godišnji budžet najvećih nacionalnih sportskih saveza, kojima se obezbeđuju uslovi za rad, pripreme sportista, organizacija kampova za perspektivne sportiste i učešće na međunarodnim takmičenjima, u 2024. godini su inicijalno uvećani za 14 odsto u odnosu na prethodnu godinu", rekao je Vučević.
On je naveo i da su kroz dodatno ulaganje od 389 miliona dinara, tokom prvog dela ove godine, svi olimpijski programi sportskih saveza finansirani u maksimalnim zahtevnim iznosima i tako će biti nastavljeno, odnosno to će biti podržano u novoj Vladi Srbije kao dodatni motiv za sportiste.
"Predviđeno je u dogovoru sa predsednikom Srbije i sa sportskim delatnicima, da i nagrada za svaku zlatnu olimpijsku medalju na olimpijskim igrama u Parizu bude 200.000 evra, što je skoro tri puta više nego na olimpijskim igrama u Tokiju, kada je nagrada iznosila 70.000 evra", naglasio je Vučević.
Podsetio je i da je Srbija u protekle dve godine bila domaćin 24 velika međunarodna takmičenja i da je dobila brojna priznanja za odličnu organizaciju kao i podršku za kandidaturu organizovanja novih međunarodnih takmičenja u budućnosti.
"Na taj način se podiže ugled Srbije u svetu, doprinosi razvoju sportskog turizma i unapređuje sportska infrastruktura", rekao je Vučević.
On je naveo i podatak da u 2024. Srbija ima 567 nosilaca nacionalnog sportskog priznanja, kao i da 424 perspektivnih sportista od navršene 15. godine prima sportsku stipendiju što je kako je istakao najveći broj sportskih stipendista u istoriji.
Prema njegovim rečima, planirano je da država ove godine u tu svrhu izdvoji skoro dve milijarde dinara.
Vučević je rekao i da će se u zemlji izgraditi i Nacionalni fudbalski stadion sa 52.000 mesta, kao i novi stadion u Kragujevcu.
"Znam koliko su nam odbojkaši i odbojkašice doneli radosti i zato ćemo im izgraditi nacionalno-odbojkaški trening centar kao i novu sportsku dvoranu sportskog društva Radnički", rekao je Vučević.

Nova vlada će nastaviti da jača sistem zaštite kulturnog nasleđa

Vučević je rekao da će nova vlada nastaviti intenzivno ulaganje u kulturu i u realizaciju velikih infrastrukturnih projekata u toj oblasti, kao i na jačanju sistema zaštite kulturnog nasleđa i osnaživanju kulturne diplomatije.
"Vlada koju ću predvoditi imaće zadatak da u oblasti kulture napravi progres i stvori preduslove za kvantni skok. I to smatram našom časnom dužnošću", rekao je Vučević tokom izlaganja ekspozea u Skupštini Srbije.
Vučević je podsetio na dostignuća prethodne Vlade u oblasti kulture među kojima su rekonstrukcija Narodnog pozorište u Beogradu, nova mala scena Narodnog pozorišta u Nišu, rekonstrkcija Muzeja naivne i marginalne umetnosti u Jagodini...
"Za poslednje tri godine preko konkursa Ministarstva kulture širom Srbije smo obnovili, adaptirali i rekonstruisali 108 objekata kulture u vrednosti od milijardu dinara", rekao je Vučević.
On je dodao da su zahvaljujući zalaganju Vlade, nekada devastirani domovi kulture, za koje je rekao da često nisu obnavljani od vremena nekadašnje Jugoslavije, danas postali novi i moderni kulturni centri.
"Do početka Ekspa realizovaćemo niz velikih i važnih infrastrukturnih projekata koji će u značajnoj meri poboljšati ne samo kulturnu ponudu Beograda i Srbije, već i bitno unaprediti kvalitet života naših građana", rekao je Vučević.
Dodao je da će u narednom periodu Prirodnjački muzej u Beogradu dobiti moderno opremljenu i funkcionalnu zgradu u bloku 13 u Novom Beogradu.
"Uz Memorijalni centar Staro sajmište, Muzej savremene umetnosti, buduću Nacionalnu koncertnu dvoranu, nova zgrada Prirodnjačkog muzeja biće deo jedinstvenog kvarta kulture", rekao je Vučević.
Naglasio je da će Muzej Nikole Tesle, najposećeniji muzej u zemlji i jedinstven u svetu, u nekadašnjoj fabrici hartije Milana Vape u Beogradu dobiti adekvatan prostor za izlaganje i smeštanje dragocene zbirke.
"Preseljenjem u zgradu bivše glavne železničke stanice u našem glavnom gradu, Istorijski muzej Srbije dobiće moderno opremljen izlagački prostor i zajedno sa spomenikom Stefana Nemanje na Savskom trgu biće deo ambijentalne celine koja predstavlja istoriju srpskog naroda i naše države", naglasio je Vučević.
Vučić je istakao da će tokom narednog perioda biti obnovljen i deo Jugoslovenskog dramskog pozorišta.
Dodao je da će otvaranjem Dečijeg muzeja i dve pozorišne scene u zgradi nekadašnje pošte na Savskom trgu u Beogradu uživati najmlađi posetioci
Vučević je istakao i da je planirano i otvaranje Ženskog muzeja u Beogradu, ustanove koja će se baviti ženskim stvaralaštvom kroz istoriju i dati mogućnost ženama koje se danas bave kulturom da prikažu svoje stvaralaštvo
"Kada je reč o velikim projektima, van prestonice, završetkom izgradnje Narodnog pozorišta u Subotici, Srbija će dobiti jedno od najvećih i najmodernijih opremljenih pozorišta u ovom delu Evrope. Obnovom postojeće i izgradnjom nove zgrade Galerije Milene Pavlović-Barili u Požarevcu značajno će se unaprediti muzejski i sveukupni kulturni život u ovom delu Srbije", rekao je Vučević.
Vučević je istakao da će biti obnovljena i stara zgrada Sremskih Karlovaca, da će biti otvoren Muzej staklarstva u Paraćinu, Muzej košarke u Čačku, kao i Muzej ćirilice u Rači.
On je naveo i da će buduća vlada raditi i na zaštiti arheoloških nalazišta širom Srbije, kao i da će jedan od zadataka Vlade biti i to da se na UNESCO listu svetske kulturne i prirodne baštine uvrsti nalazište Caričin grad.
"U okviru zaštite našeg kulturnog nasleđa i u naredne četiri godine nastavićemo sa posebnom pažnjom i zaštitu spomenika kulture na Kosovu i Metohiji. Obezbedićemo kroz budžet kontinuiranu podršku za redovno funkcionisanje manastira Hilandar, kao i za neophodne radove na našim najznačajnijim svetinjama kao što su Žiča, Manasija, Sopoćani, Banjska", rekao je Vučević.
Vučević je dodao da će Vlada na dostojan način brinuti i o filmskoj industriji.
"Podrška filmskoj industriji omogućuje nastavak značajnih ostvarenja koja se bave važnim nacionalnim temama koje do sada nisu bile zastupljene ni na filmskom platnu, kao što su Dara iz Jasenovca, Oluja, Mrak, Heroji Halijarda, Kralj Petar I", rekao je Vučević.
Vučević je rekao da osnaživanje kulturne diplomatije, podrazumeva jačanje postojećih kulturnih centara Srbije u Parizu i Pekingu, u da je u planu uspostavljanje kulturnih centara u Londonu, Moskvi, Berlinu, Varšavi i drugim evropskim metropolama kao i u regionu.
"To će u značajnoj meri uticati na povećanje vidljivosti kulturnih sadržaja iz Srbije na međunarodnom planu i doprineti dalje u afirmaciji naših umetnika na svetskoj sceni", rekao je Vučević.
Pogledajte i:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala