Perina rabona: Narod hoće spektakl, igrači iz senke režiraju – otvorena je nova stranica fudbala

© AP Photo / Emilio MorenattiBarselona
Barselona - Sputnik Srbija, 1920, 19.04.2024
Atomski fudbal i sijaset golova obeležio je četvrtfinale Lige šampiona, ali nam je pokazao i novo lice fudbala. Uprkos kiši golova, staru-dobru fucu definitivno „ubijaju“ robotizovana pravila. Ova magična igra kao da se pretvara samo u zabavu. Fale još leteće izmene i četiri četvrtine po 25 minuta, da pravi fudbal potpuno ispari.
VARovi, kvarovi i ostala čuda odavno su „osakatila“ fudbal kakav smo poznavali, ali su robotizovana pravila kojih se slepo pridržavaju „ljudi u žutom“ uticala da draž igre bude potpuno ugrožena.
Najbolje se to videlo u situaciji kada je Rumun Ištvan Kovač izbacio iz igre Ronalda Arauha zbog povlačenja hitronogog Barkole, koji je bio nadomak kaznenog prostora Barselone u trenutku kada je PSŽ imao gol zaostatka na Monžuiku...
Direktno hlađenje na koje je Rumun poslao štopera Katalonaca kreirao je konačni epilog, na šta Ćavi nije mogao da ćuti. Osuo je drvlje i kamenje po sudijama, optuživši ih da su nedorasli zadatku i da su uništili dvoboj Barselone i Pari Sen Žermena. Još kada na to dodamo krajnje diskutabilni penal nad Dembeleom koji je, prema proceni Kovača, skrivio Kanselo, a ne zna se ko je koga udario i ko je prvi stigao do lopte i što u bliskoj prošlosti teško da bi bilo za najstrožiju kaznu, jasno je da je fudbal promenio lice
Pariz je video pet golova, u revanšu u Barseloni palo je isto toliko, s tim to je ukidanjem gola u gostima ustoličena jedna nova epoha, gladijatorske igre na gol više! Drugi par te večeri bio je Borusija Dortmund i Atletiko Madrid, u prvom meču tri gola, u drugom šest, zajedno sa PSŽ-om i Barselonom ukupno 19 golova u četiri meča!
Nema više strategije i fudbalske igre na 0:0. Ranije, sudije u situaciji u kojoj se našao Arauho ne bi dodelile crveni karton, stupilo bi na snagu slobodno sudijsko uverenje, slobodna sudijska procena, ali toga nema, igra je robotizovana, a brojna pravila, pravila, da bi nas udavila, menjaju samu suštinu te magične igre, pod nazivom fudbal!
Šta tek reći za nadoknadu vremena, prvo u prvom, a onda i u drugom poluvremenu od po nekoliko minuta, što konstantno preteruje mečeve na 100+ minuta.
Izgubljena je i draž prilikom proslave gola zbog korišćenja VAR, ali to je već davno ispričana priča.
Znate ono, fudbaleri se zalete da slave, formira se čuvena „piramida radosti“, a onda sudijski zvižduk i video-provera učine svoje.
Svi se „zalede“ i strepe čekajući, da bi povlačenjem čuvenih linija, plavih i crvenih kod ofsajda, ili provere da li je prekršaj ili ruka usledilo – lopta na centar za odloženo slavlje, ili visoko podignuta ruka „ljudi u žutom“ za prethodno uzaludno slavlje.
Od fudbala su napravili zabavu za nove široke narodne mase čiji nadražaji traže neprekidna "dešavanja" na terenu i koji nemaju strpljenja za "odmeravanje" snaga i za "dosadne" taktičke sudare.
Gde se vrte velike pare očigledno je neophodno i neprekidno povlađivanje očekivanjima najšire publike. Neophodni su "blokbasteri", spektakli i "visokotiražne" utakmice sa 5 plus golova po meču. Narod i društvene mreže traže preokrete, veleobrte, viralne detalje, komediju i dramu... A sve to mora i da se režira.