https://lat.sputnikportal.rs/20240221/dokumentarac-garavice-o-stradanju-srba-u-drugom-svetskom-ratu-prikazan-u-beogradu-1167926814.html
Dokumentarac „Garavice“ o stradanju Srba u Drugom svetskom ratu prikazan u Beogradu
Dokumentarac „Garavice“ o stradanju Srba u Drugom svetskom ratu prikazan u Beogradu
Sputnik Srbija
Dokumentarni film "Garavice" o jednom od najvećih stratišta srpskog naroda tokom Drugog svetskog rata, imao je večeras beogradsku premijeru u MTS dvorani, uz... 21.02.2024, Sputnik Srbija
2024-02-21T22:06+0100
2024-02-21T22:06+0100
2024-02-21T22:06+0100
društvo
društvo
srbija – društvo
region – društvo
kultura
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/111095/07/1110950710_0:0:1909:1073_1920x0_80_0_0_9d0b3861d4c97e257115d238e139c143.jpg
Dokumentarac autora Dragana Radovića je prikazan u prepunoj Sali 6 MTS dvorane, u prisustvu patrijarha Porfirija i brojnog sveštenstva Srpske pravoslavne crkve.Film je zasnovan na više od tri hiljade dokumenata, sudskih presuda, saslušanja, zapisnika i izveštaja, kao i iskazima 27 preživelih svedoka, od kojih 15 govori u filmu.Prikazivanju su od svedoka prisustvovali Mićo Kovačević, Mićo Kopanić i Žarko Gluvajić, a film objašnjava i posledice koje su usledile nakon likvidacija na Garavicama i drugim masovnim stratištima u Bihaću, Cazinu, Velikoj Kladuši, Bosanskoj Krupi i Bosanskom Petrovcu.U obraćanju posetiocima pred početak prikazivanja, patrijarh Porfirije je istakao da je svaki ljudski život svetinja, ali da se i danas svakodnevno susrećemo sa umnogostručenim Kainovim grehom ubistva, pred kojima ostajemo nemi.Patrijarh je ocenio da se zahvaljujući filmu "Garavice" posle osam decenija susrećemo sa još jednom utamničenom istinom o stradanju srpskog naroda u Drugom svetskom ratu, i zločinom pred čijim razmerama ostajemo bez daha.Ocenivši da se u Garavicama desio zločin biblijskih razmera, patrijarh Porfirije je dodao nas film ponovo podstiče na molitvu stradalnicima, jer su oni sveti mučenici Hristovi.Patrijarh Porfirije je poručio da"ove i sve nevine žrtve nisu krik poraženog, nego usklik pobednika i dokaz snage Božje u ljudima, i pozvao da pamtimo svoje stradalnike i uvažavamo tuđe, kako se takvi zločini više nikad ne bi ponovili.Radović se zahvalio patrijarhu Porfiriju na blagoslovu i Informativnoj službi Srpske pravoslavne crkve na organizaciji prikazivanja "Garavice" u Beogradu, u produkciji njegove fondacije Zaboravljeni korijeni.Napomenuvši da je u pripremi filma obilazio svedoke rasute po regionu, pronalazio stratišta u zaraslim šumama, ulazio u arhive i prikupio na hilade dokumenata, koje je odlučio prirediti u tri zbornika.Radović je napomenuo da je tokom istraživanja saznao da je o zločinima na Kordunu i u bihaćkom kraju, odnosno "o svemu što je doživeo" partizan Dragan Grgić napisao knjigu "Korana ko rana", koja je zabranjena 1961. godine, a nedavno ga je objavila fondacija Zaboravljeni korijeni.Prikazivanju "Garavica" u MTS dvorani prisustvovali su i državni sekretar u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava Ivan Bošnjak, pomoćnica u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Sanja Lakić, savetnik u Ministarstvu odbrane Nikola Banjac i drugi.Pogledajte i:
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2024
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Vesti
sr_RS
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/111095/07/1110950710_0:0:1431:1073_1920x0_80_0_0_17f758d71b7442a75b79f2009a19ceff.jpgSputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
društvo, srbija – društvo, region – društvo, kultura
društvo, srbija – društvo, region – društvo, kultura
Dokumentarac „Garavice“ o stradanju Srba u Drugom svetskom ratu prikazan u Beogradu
Dokumentarni film "Garavice" o jednom od najvećih stratišta srpskog naroda tokom Drugog svetskog rata, imao je večeras beogradsku premijeru u MTS dvorani, uz blagoslov patrijarha Porfirija.
Dokumentarac autora Dragana Radovića je prikazan u prepunoj Sali 6 MTS dvorane, u prisustvu patrijarha Porfirija i brojnog sveštenstva Srpske pravoslavne crkve.
Film je zasnovan na više od tri hiljade dokumenata, sudskih presuda, saslušanja, zapisnika i izveštaja, kao i iskazima 27 preživelih svedoka, od kojih 15 govori u filmu.
Prikazivanju su od svedoka prisustvovali Mićo Kovačević, Mićo Kopanić i Žarko Gluvajić, a film objašnjava i posledice koje su usledile nakon likvidacija na Garavicama i drugim masovnim stratištima u Bihaću, Cazinu, Velikoj Kladuši, Bosanskoj Krupi i Bosanskom Petrovcu.
U obraćanju posetiocima pred početak prikazivanja, patrijarh Porfirije je istakao da je svaki ljudski život svetinja, ali da se i danas svakodnevno susrećemo sa umnogostručenim Kainovim grehom ubistva, pred kojima ostajemo nemi.
Patrijarh je ocenio da se zahvaljujući filmu "Garavice" posle osam decenija susrećemo sa još jednom utamničenom istinom o stradanju srpskog naroda u Drugom svetskom ratu, i zločinom pred čijim razmerama ostajemo bez daha.
"U grupama je dovođen pravoslavni narod da bezdušno bude likvidiran. Žene, deca, starci... zatrte su čitave porodice, a jedini greh je bio srpsko ime i vera pravoslavna", rekao je patrijarh Porfirije.
Ocenivši da se u Garavicama desio zločin biblijskih razmera, patrijarh Porfirije je dodao nas film ponovo podstiče na molitvu stradalnicima, jer su oni sveti mučenici Hristovi.
Patrijarh Porfirije je poručio da"ove i sve nevine žrtve nisu krik poraženog, nego usklik pobednika i dokaz snage Božje u ljudima, i pozvao da pamtimo svoje stradalnike i uvažavamo tuđe, kako se takvi zločini više nikad ne bi ponovili.
Radović se zahvalio patrijarhu Porfiriju na blagoslovu i Informativnoj službi Srpske pravoslavne crkve na organizaciji prikazivanja "Garavice" u Beogradu, u produkciji njegove fondacije Zaboravljeni korijeni.
Napomenuvši da je u pripremi filma obilazio svedoke rasute po regionu, pronalazio stratišta u zaraslim šumama, ulazio u arhive i prikupio na hilade dokumenata, koje je odlučio prirediti u tri zbornika.
Radović je napomenuo da je tokom istraživanja saznao da je o zločinima na Kordunu i u bihaćkom kraju, odnosno "o svemu što je doživeo" partizan Dragan Grgić napisao knjigu "Korana ko rana", koja je zabranjena 1961. godine, a nedavno ga je objavila fondacija Zaboravljeni korijeni.
Prikazivanju "Garavica" u MTS dvorani prisustvovali su i državni sekretar u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava Ivan Bošnjak, pomoćnica u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Sanja Lakić, savetnik u Ministarstvu odbrane Nikola Banjac i drugi.