Pobeda koja se čekala šest decenija

© AFP 2023 / JOHN THYSBruno Petković
Bruno Petković - Sputnik Srbija, 1920, 16.02.2024
Fudbaleri Dinama iz Zagreba savladali su ekipu Betisa rezultatom 1:0 u prvoj utakmici baraža plej-ofa Lige konferencije i tako ispisali istoriju jer su posle 60 godina ostvarili pobedu na gostovanju protiv tima iz „lige petica“.
Susretu Dinama i Betisa prethodio je sukob Jarnija i Bruna Petkovića pa su tako varnice bile prisutne i pre početka meča. Jarni koji je ranije igrao za Betis rekao je da će iako je „hajdukovac“ navijati za španski tim, a to je rezultiralo njegovom smenom na mestu selektora reprezentacije Hrvatske u konkurenciji do 17 godina.
Zbog njegove izjave Petković ga je nazvao „klovnom“ zbog čega i njega čeka kazna.
Kada se završilo sa rečima bilo je vreme za dela, a Petković je očigledno bio posebno motivisan. Dinamo je slavio rezultatom 1:0, a upravo je jedini gol postigao Petković u 75. minutu iz penala.
Iako su fudbaleri Betisa imali više šansi kao i veći posed lopte, nisu uspeli to da materijalizuju.
Dinamo je ostvario prvo pobedu u gostima protiv tima iz „lige petica“ posle punih šest decenije. Poslednji put kada se to dogodilo bilo je 1963. godine protiv Bajerna u Minhenu u četvrtfinalu Kupa sajamskih gradova.
Takođe, Dinamo je prvi put u istoriji kluba slavio u Španiji.
Kada je reč o ostalim susretima u Ligi konferencija, zanimljiv meč odigrali su Ajaks i Bodo. Norveški klub vodio je 2:0 sve do nadokande vremena, a onda je za šest minuta holandski klub preokrenuo i izbegao iznenađenje.
Osim Lige konferencija igrali su se mečevi Lige Evrope,a pravo iznenađenje tog takmičenja je Karabag koji je savladao Bragu rezultatom 4:2.