- Sputnik Srbija, 1920, 24.01.2022
KULTURA
Rubrika koja prati kulturne fenomene i događaje, stvaraoce i ličnosti koji svojim delom kreiraju savremenu kulturnu scenu u zemlji i u svetu.

Sjajni ćilibar talenta i ljudskosti: Sećanje na Nebojšu Glogovca u Muzeju pozorišne umetnosti

© Sputnik / Dejana VukovićNebojša Glogovac iz kataloga izložbe „Nebojša Glogovac iz pozorišnog albuma“ u Muzeju pozorišne umetnosti
Nebojša Glogovac iz kataloga izložbe „Nebojša Glogovac iz pozorišnog albuma“ u Muzeju pozorišne umetnosti - Sputnik Srbija, 1920, 18.12.2023
Pratite nas
Kod njega su i život i gluma izlazili iz njegove ljudskosti, iz unutrašnje osetljivosti i spoljne čvrstoće, iz te kontradikcije koja pokreće prave igrače.
Ovim rečima je reditelj Rajko Grlić jednom prilikom opisao Nebojšu Glogovca na čiji vanredan glumački talenat, ali i dobrotu koju je nosio u sebi podseća izložba priređena u Muzeju pozorišne umetnosti - „Nebojša Glogovac iz pozorišnog albuma“.
Autorka izložbe Mirjana Odavić kaže za Sputnjik da je izložba priređena na petogodišnjicu od Glogovčevog preranog odlaska, a u okviru ciklusa posvećenog dobitnicima nagrade za životno delo „Dobričin prsten“, koju je Glogovcu Udruženje dramskih umetnika Srbije posthumno dodelilo:
„Nažalost mnogi velikani naše umetnosti su nas napustili, a smrt ovako talentovanog i u pravom smislu reči čoveka pogodila nas je sve. Muzej pozorišne umetnosti želi da se izložbama oduži njihovom radu, stvaralštvu i njima kao ljudima pre svega“.
© Sputnik / Dejana VukovićPredstava "Bure baruta" Dejana Dukovskog, JDP, 1995, iz kataloga izložbe „Nebojša Glogovac iz pozorišnog albuma“
Predstava Bure baruta Dejana Dukovskog, JDP, 1995, iz kataloga izložbe „Nebojša Glogovac iz pozorišnog albuma“  - Sputnik Srbija, 1920, 18.12.2023
Predstava "Bure baruta" Dejana Dukovskog, JDP, 1995, iz kataloga izložbe „Nebojša Glogovac iz pozorišnog albuma“

Od lažnog cara Šćepana Malog do Hamleta

Na ulazu u Muzej pozorišne umetnosti posetioce dočekuje figura Nebojše Glogovca sa uvodnom legendom gde je autorka u okvire slova njegovog prezimena utkala fotografije njegovih likova iz raznih predstava prikazujući Glogovčev umetnički put.
U prvoj prostoriji su fotografije iz predstava „Hadersfild“, „Metamorfoze“, „Sumnjivo lice“, „Razbijeni krčag“, „Hamlet“ za koje je Glogovac dobio i po više nagrada.
„U drugoj prostoriji sam se trudila da pratim hronologiju. On je za nepunih 30 godina ostvario 34 uloge u pozorištu. Na tri panoa su nešto manje fotografije koje svedoče o predstavama u kojima je igrao devedesetih godina. Tu je njegova prva predstava 'Velika pljačka' u režiji Dejana Mijača u kojoj je igrao kao student druge godine što je njegov prvi nastup na profesionalnoj sceni, pa zatim prva uloga u Jugoslovenskom dramskom pozorištu 'Lažni car Šćepan Mali' (1993). Na velikim formatima su fotografije iz 2000-tih“, kaže Mirjana Odavić.
© Sputnik / Dejana VukovićPredstava "Troil i Kresida", JDP, 1994, iz kataloga izložbe „Nebojša Glogovac iz pozorišnog albuma“ u Muzeju pozorišne umetnosti
Predstava Troil i Kresida, JDP, 1994, iz kataloga izložbe „Nebojša Glogovac iz pozorišnog albuma“ u Muzeju pozorišne umetnosti - Sputnik Srbija, 1920, 18.12.2023
Predstava "Troil i Kresida", JDP, 1994, iz kataloga izložbe „Nebojša Glogovac iz pozorišnog albuma“ u Muzeju pozorišne umetnosti

Škola duše

„Gluma je škola duše. Duša je sve ono što nas vuče ka ljubavi, idealima, dobroti, čovekoljublju, empatiji. Ljudska duša je neka promisao, kosmička sila u nama“, govorio je Nebojša Glogovac.

Autorka izložbe je nastojala da odabere fotografije koje odražavaju karakter likova koje je Nebojša tumačio:
„Želela sam da ljudi sa izložbe ponesu utisak ne samo o velikom umetniku izvanrednog talenta već i o dobrom čoveku. Ideja mi je bila da tu njegovu veličinu kroz pozorište dožive svi koji posete naš muzej, da mladi, koji su čuli za njega a nisu ga gledali, shvate ko je bio Nebojša. Svako će zaključiti da je bio veliki čovek i veliki umetnik“.
Njegove kolege i prijatelji ističu da je bio iskren, plemenit, spontan, pametan i duhovit, a kao umetnika su ga krasili maestralnost, neponovljivost, eksresivna igra koja je prerastala u glumačke bravure.
Od prve predstave „Lažni car Šćepan Mali“ Glogovac je u matičnom Jugoslovenskom dramskom pozorištu svoj raskošni i blistavi dar utkao u još 18 predstava, a samo za ulogu Ivana u „Hadersfildu“ dobio je čak osam prestižnih nagrada.
© Sputnik / Dejana VukovićPredstava "Sablja dimiskija", UK "Vuk Karadžić", 2010, iz kataloga izložbe „Nebojša Glogovac iz pozorišnog albuma“ u Muzeju pozorišne umetnosti
Predstava Sablja dimiskija, UK Vuk Karadžić, 2010, iz kataloga izložbe „Nebojša Glogovac iz pozorišnog albuma“ u Muzeju pozorišne umetnosti - Sputnik Srbija, 1920, 18.12.2023
Predstava "Sablja dimiskija", UK "Vuk Karadžić", 2010, iz kataloga izložbe „Nebojša Glogovac iz pozorišnog albuma“ u Muzeju pozorišne umetnosti
„Nemoj da se bojiš sebe, svoje emotivnosti i svoje istine. I nemoj da lažeš“, rekao je svojevremeno Glogovac.
Izložba „Nebojša Glogovac iz pozorišnog albuma“ traje do početka juna. Od kraja januara svakog meseca u muzeju će biti emitovani snimci predstava u kojima je Glogovac igrao, a u februaru će biti organizovano veče sećanja na velikog glumca koji nas je napustio 9. februara 2018.
Napravio je, kako je jednom prilikom istakao reditelj Gorčin Stojanović, glumački opus koji je ne samo najsjajniji odsev ovog doba nego i trajno kulturno dobro, „epohalni trenutak uhvaćen u ćilibar umetničke snage“.
Protojerej - stavrofor Hadži Milovan Glogovac  - Sputnik Srbija, 1920, 12.02.2023
DRUŠTVO
EKSKLUZIVNO Otac Nebojše Glogovca: Kad su ga Hrvati nagradili posle uloge Čiče, shvatio sam veličinu
Sergej Trifunović i Boris Milivojević sa rediteljem Rašom Andrićem na snimanju filma Munje: Opet - Sputnik Srbija, 1920, 12.02.2023
KULTURA
Radivoje Andrić: „Munje: Opet“ posvećene Nebojši Glogovcu – Pojavljuje se u filmu na zanimljiv način
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala