https://lat.sputnikportal.rs/20231204/u-eu-samo-bez-stranog-faktora-predstavnici-srpske--ucestvuju-sutra-na-forumu-bih-i-eu-u-briselu-1164619481.html
„U EU samo bez stranog faktora“: Predstavnici Srpske učestvuju sutra na forumu BiH i EU u Briselu
„U EU samo bez stranog faktora“: Predstavnici Srpske učestvuju sutra na forumu BiH i EU u Briselu
Sputnik Srbija
Bosna i Hercegovina ne može u Evropsku uniju sa strancima. Sa ovim stavom će predstavnici Republike Srpske pred evropske zvaničnike na Drugom političkom forumu... 04.12.2023, Sputnik Srbija
2023-12-04T22:23+0100
2023-12-04T22:23+0100
2023-12-04T22:23+0100
region
region
region – politika
bosna i hercegovina (bih)
republika srpska (rs)
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e5/01/16/1124445262_0:160:3077:1890_1920x0_80_0_0_0710f579e8411de24e27ae146d4aa96b.jpg
U Brisel su otputovali lideri političkih stranaka koji čine vlast na nivou BiH, delegacije Saveta ministara i Vlada Republike Srpske i Federacije BiH.„Želimo reformu Ustavnog suda, da želimo Zakon o Ustavnom sudu i da želimo da u Ustavnom sudu ne parcipiraju stranci. Tvrdimo da je značajno važno da OHR ode iz BiH i da se omogući da BiH funkcioniše na principu slova Dejtonskog sporazuma“, izjavio je zamenik predsedavajuće Saveta ministara Staša Košarac.Federalni partneri u vlasti na nivu BiH imaju svoj dogovor. Usaglasili su stavove po pitanju izmena Izbornog zakona BiH, ali ih nisu predočili partnerima iz Srpske, piše RTRS.Sa SNSD-om „trojka“ lomi koplja o sedištu Apelacionog odeljenja Suda BiH i reforme Ustavnog suda . Bošnjački partneri izričito odbijaju dogovor o odlasku stranih sudija, iako priznaju da bi to otvorilo vrata BiH ka pregovaračkom statusu.„SNSD je postavio neke svoje uslove gde traži da se u paketu rešava Zakon o sudovima i Zakon o sprečavanju pranja novca. Dakle uz Zakon o sprečavanju sukoba interesa, smatram da bi to bio dovoljan iskorak koji bi nam omogućio da dobijemo odluku Evropske komisije o otvaranju pregovora BiH sa EU. Imamo sad u ovoj varijanti da mi blokiramo. Jer mi ne želimo da pristanemo na kompromis“, izjavio je premijer Federacije BiH i predsednik SDP-a Nermin Nikšić.Ali, evropski zvaničnici optužuju Republiku Srpsku da se isprečila na evropskom putu BiH. Sve zbog zajedničkog cilja Brisela i Bošnjaka da zadrže strance, kaže Staša Košarac.Predstavnici Srpske očekuju da će Forum u Briselu pokazati da li je Evropa spremna da poštuje prava Republike Srpske.Mart 2024. godine je rok koji je Evropska komisija postavila pred BiH za ispunjenje ključnih evropskih prioriteta. Napravi li u naredna tri meseca potreban pomak, BiH će dobiti status pregovarača o pridruživanju Uniji. Koliko je blizu ili daleko, biće poznato posle Političkog foruma u Briselu.
bosna i hercegovina (bih)
republika srpska (rs)
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2023
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Vesti
sr_RS
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e5/01/16/1124445262_172:0:2903:2048_1920x0_80_0_0_1d495184dca601f1671dda50358cd653.jpgSputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
region, region – politika, bosna i hercegovina (bih), republika srpska (rs)
region, region – politika, bosna i hercegovina (bih), republika srpska (rs)
„U EU samo bez stranog faktora“: Predstavnici Srpske učestvuju sutra na forumu BiH i EU u Briselu
Bosna i Hercegovina ne može u Evropsku uniju sa strancima. Sa ovim stavom će predstavnici Republike Srpske pred evropske zvaničnike na Drugom političkom forumu u Briselu na visokom nivou između EU i BiH. Insistiraće na reformi Ustavnog suda BiH i zatvaranju kancelarije visokog predstavnika.
U Brisel su otputovali lideri političkih stranaka koji čine vlast na nivou BiH, delegacije Saveta ministara i Vlada Republike Srpske i Federacije BiH.
„BiH može ući u EU samo bez stranog faktora. To znači da nema ni visokog predstavnika, ni pravnog ni lažnog, a ni stranih sudija. Ako opet odstupe od toga, onda ne mogu govoriti da je Srpska ta koja koči procese. To rade stranci i to je već jasno“, rekao je predsednik Srpske Milorad Dodik.
„Želimo reformu Ustavnog suda, da želimo Zakon o Ustavnom sudu i da želimo da u Ustavnom sudu ne parcipiraju stranci. Tvrdimo da je značajno važno da OHR ode iz BiH i da se omogući da BiH funkcioniše na principu slova Dejtonskog sporazuma“, izjavio je zamenik predsedavajuće Saveta ministara Staša Košarac.
Federalni partneri u vlasti na nivu BiH imaju svoj dogovor. Usaglasili su stavove po pitanju izmena Izbornog zakona BiH, ali ih nisu predočili partnerima iz Srpske,
piše RTRS.
Sa SNSD-om „trojka“ lomi koplja o sedištu Apelacionog odeljenja Suda BiH i reforme Ustavnog suda . Bošnjački partneri izričito odbijaju dogovor o odlasku stranih sudija, iako priznaju da bi to otvorilo vrata BiH ka pregovaračkom statusu.
„SNSD je postavio neke svoje uslove gde traži da se u paketu rešava Zakon o sudovima i Zakon o sprečavanju pranja novca. Dakle uz Zakon o sprečavanju sukoba interesa, smatram da bi to bio dovoljan iskorak koji bi nam omogućio da dobijemo odluku Evropske komisije o otvaranju pregovora BiH sa EU. Imamo sad u ovoj varijanti da mi blokiramo. Jer mi ne želimo da pristanemo na kompromis“, izjavio je premijer Federacije BiH i predsednik SDP-a Nermin Nikšić.
Ali, evropski zvaničnici optužuju Republiku Srpsku da se isprečila na evropskom putu BiH. Sve zbog zajedničkog cilja Brisela i Bošnjaka da zadrže strance, kaže Staša Košarac.
Predstavnici Srpske očekuju da će Forum u Briselu pokazati da li je Evropa spremna da poštuje prava Republike Srpske.
„Srpska je pokazala spremnost da se troje stranih sudija bira u Predstavničkom domu odnosno u Parlamentu BiH, a ostali izbor sudija u Parlamentima entiteta, ali Bošnjaci ne žele jer oni štite samo njihove interese. Dok ne prestane tiranija Ustavnog suda, mi ne možemo postati ni članica EU niti možemo govoriti o slobodnoj demokratskoj zemlji“, izjavio je poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milan Petković.
Mart 2024. godine je rok koji je Evropska komisija postavila pred BiH za ispunjenje ključnih evropskih prioriteta. Napravi li u naredna tri meseca potreban pomak, BiH će dobiti status pregovarača o pridruživanju Uniji. Koliko je blizu ili daleko, biće poznato posle Političkog foruma u Briselu.