Mađarska - Sputnik Srbija

Srbija pala u Mađarskoj, Piksi se krstio – Orlovi se i dalje pitaju za odlazak na EP

Fudbalska reprezentacija Srbije nesrećno je izgubila na krcatoj „Puškaš areni“ od Mađarske – 2:1 (2:1) u meču sedmog kola Grupe G kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.
Dva poništena gola i dve stative u drugom poluvremenu, naterali su Piksija da se prekrsti, ali drugoplasirani Orlovi i dalje drže sve u svojim rukama, a u utorak u Beograd stiže Crna Gora u meču u kom će pobeda biti imperativ.
„Promešao je karte“ Dragan Stojković Piksi za meč u Budimpešti, i čak pet promena u odnosu na prethodni kvalifikacioni meč sa Litvanijom u Kaunasu.
Iznenadio je sve, time što je kapitena Dušana Tadića i Filipa Kostića ostavio na klupi, verovatno ih je čuvao za Crnu Goru, dok je od prvog minuta „bacio u vatru“ Mijata Gaćinovića i Aleksu Terzića.
Zaigrala je Srbija na „Puškaš areni“ prvi put pod Piksijevom komandom sa četvoricom u poslednjoj liniji, ali ni to nije bila garancija da će Orlovi uspeti da sačuvaju mrežu.
Dobro je sve to izgledalo, ali u jeku napada Srbije preko Mijata Gaćinovića, Andrije Živkovića i Aleksandra Mitrovića, usledila je surova kazna, kao što to obično i biva u fudbalu.
„Sevnula“ je kontra Mađara po desnoj strani u 20. minutu, Nego je pobegao odbrani Srbije i uposlio je Barnabasa Vargu koji je rutinski s pet metara pogodio mrežu Vanje Milinković-Savića.
Nije taj gol psihološki uticao na srpske fudbalere, koji su preko Strahinje Pavlovića stigli do poravnanja rezultata. Igrao se 33. Minutu, kada je Andrija Živković iz kornera pogodio štopera Salcburga, koji je nebeskim skokom loptu glavom prosledio u malu mrežu dalje stative.
A, onda – šok!
Čim su izveli loptu s centra, Mađari su preko Rolanda Šalaja stigli do nove prednosti. Nepunih šezdeset sekundi, i nova lopta u mreži Vanje Milinković-Savića. Fantastično je Šalaj sebe propuštanjem lopte kroz noge doveo u situaciju da raspali po lopti, koja je završila u daljem uglu gola Srbije. Evrogol! Lopta mu je „sela na nogu“ i sve vreme je bežala od srpskog golmana, koji nije imao šanse.
Pokušavala je Srbija da stigne do novog izjednačenja pre odlaska na odmor, ali bezuspešno. Mađari su bili koncentrisani i uspeli su da se izbore s napadima Orlova.
Start drugog poluvremena doneo je totalnu ofanzivu Piksijevih učenika. Napravio je selektor našeg nacionalnog tima dvostruku izmenu, izveo je iz igre Erakovića i Aleksu Terzića, dok su ušli kapiten Dušan Tadić i Filip Kostić.
Osetilo se to momentalno u igri Srbije. Dva gola za dva minuta u rasponu od 51. do 53. minuta, ali je oba puta bio ofsajd.
Pokušavala je uporno Srbija, pretili su Mitrović, Tadić, rezervista Filip Đuričić, koji je zamenio Gaćinovića, ali bezuspešno.
Bolja je bila Srbija u drugom poluvremenu nedostajala joj je i sreća, što potvrđuju dve stative u jednom napadu kada su Tadić i Pavlović u 71. minutu pogodili okvir gola. Četa Italijana Marka Rosija uspela da odoli svim atacima i da dovede sebe u poziciju da je na korak od plasmana na Evropsko prvenstvo, s obzirom na to da je prva na tabeli Grupe G sa 13 bodova iz pet odigranih utakmica, dok drugoplasirana Srbija ima meč više i tri boda manje, a trećeplasirana Crna Gora ima osam bodova iz pet odigranih utakmica.
Standings provided by Sofascore
Na kraju se Piksi još jednom prekrstio zbog velikog broja promašenih prilika Orlova, jer lopta jednostavno nije htela u gol.
Upravo će „sokolovi“ na megdan „orlovima“ u meču koji bi mogao da odluči ko će na Evropsko prvenstvo, taj duel zakazan je već za utorak na stadionu „Rajko Mitić“ od 20 i 45.
Tok utakmice mogli ste da pratite uz Sputnjik u tekstualnom prenosu.
Mladen Krstajić  - Sputnik Srbija, 1920, 14.10.2023
Krstajić razočarao, Bugari na potezu
22:43 14.10.2023
Kraj meča! Srbija poražena od Mađarske - 2:1
Šteta, Srbija nije imala na kraju sreće, Mađarska je pobedila i našla se nadomak plasmana na Evropsko prvenstvo.
22:42 14.10.2023
95' - Đuričić pored gola
Još jedna u nizu od šansi za Srbiju, ponovo je nedostajala koncentracija i sreća da Srbija stigne do izjednačenja.
22:40 14.10.2023
93' - Velika šansa za Srbiju
Milenković je glavom poslao loptu pod prešku, ali je Dibuš odbranio i poslao loptu u korner. Piksi se ponovo krstio!
22:37 14.10.2023
90' - Šest minuta nade
Produžen je susret u Budimpešti još šest minuta. Toliko još ima nade za Srbiju da pokuša da dođe do izjednačenja.
22:32 14.10.2023
86' - Ratkov zapretio
Tukao je desnom nogom sa nekih 18 metara napadač Salcburga, ali je lopta otišla iznad gola.
22:30 14.10.2023
84' - Piksi pojačava napad
Petar Ratkov zamenio je Sašu Lukića. To je debi mladog napadača za reprezentaciju Srbije.
22:25 14.10.2023
77' - Žuti za Milenkovića
Izašao je visoko Nikola Milenković i bio je primoran da zaustavi kontru Mađara. Povukao je Dominika Soboslaja i zasluženo je dobio javnu opomenu.
22:24 14.10.2023
75' - Opet menja Piksi
Radonjić je ušao na teren, izašao je Andrija Živković.
22:19 14.10.2023
72' - Stopostotna šansa za Mađare
Šalaj je mogao da reši meč, propustio je zicer.
22:17 14.10.2023
71' - Dve stative Srbije!
Neće, pa neće lopta u gol! Prekrstio se i Piksi zbog onoga što je video. Prvo je Tadić pogodio stativu, lopta se odbila na tri metra do Strahinje Pavlovića koji je iz prve šutirao i opet pogodio prečku.
22:13 14.10.2023
68' - Prečka za Mađare
Varga je na asistenciju Soboslaja pogodio prečku.
22:12 14.10.2023
67' - Đuričić na terenu
Ušao je Filip Đuričić, koji je zamenio Mijata Gaćinovića.
22:08 14.10.2023
62' - Menja i Rosi - dvostruka promena
Dvostruku izmenu napravio je selektor Mađarske Rosi. Bola je ušao umesto asistenta Nega, a Kalmar je zamenio Stajlsa.
22:00 14.10.2023
53' - Novi gol Srbije i novi ofsajd
Šteta, šteta, šteta! Tadić je sjajno spustio loptu Mitroviću, koji je iz prve pogodio dalji ugao gola Mađara, ali je kapiten Orlova bio u nedozvoljenoj poziciji.
21:57 14.10.2023
51' - GOL, ipak ne!
Srbija je izjednačila, ali se ispostavilo da je situaciji posle koje je Mitrović pogodio mrežu, prethodio ofsajd.
21:56 14.10.2023
50' - Nižu se korneri za Srbiju
Pritiska Srbija od starta drugog poluvremena Mađarsku, već peti korner za Orlove.
21:53 14.10.2023
46' - Dvostruka promena Piksija
U igri su Dušan Tadić, koji je uzeo traku od Mitrovića, izašao je Eraković, dok je Terzića zamenio Filip Kostić.
21:52 14.10.2023
46' - Počelo je drugo poluvreme
Srbija je zapretila, a lopta je stigla do golmana Nemaša Dibuša.
21:35 14.10.2023
45+3' - Poluvreme - 2:1
Mađarska vodi rezultatom 2:1, golove su postigli Varga i Šalaj, dok je za Srbiju pogodio Strahinja Pavlović.
21:33 14.10.2023
45+2' - Šansa za Srbiju
Imala je Srbija priliku posle kornera koji je izveo Mijat Gaćinović s desne strane, ali je opasnost otklonio Dibuš koji je boksovao loptu daleko od svog gola.