Šta se iza brda valja: Hoće li se Spajić osloniti na DPS kako bi formirao vladu
© Sputnik / Boban NovovićVlada Crne Gore
© Sputnik / Boban Novović
Pratite nas
Mandatar Milojko Spajić ima još mesec dana da napravi 44. crnogorsku vladu, a u raznoraznim kalkulacijama ko bi mogao podržati njegov kabinet, pojavila se opcija da bi to mogao uraditi Mehmed Zenka, koji je bio na listi DPS-a, i blisko sarađivao sa tom partijom decenijama unazad.
Pitanje je da li će takav scenario prihvatiti Demokrate, jer je njihov visoki funkcioner Boris Bogdanović nedavno bio jasan: „Ponavljam, Demokrate ne bi glasale za izbor 44. Vlade Crne Gore, ako bi presudan glas došao sa izborne liste DPS-a“.
Prije dvije noći PES je iz partije isključio poslanicu Jevrosimu Pejović koja se uz koleginicu Radojku Ćinćur, otvoreno suprotstavila formiranju vlade u kojoj ne bi bilo mjesta za ZBCG. Iz PES-a traže da Pejović vrati odbornički mandat. Slična sudbina mi mogla zadesiti i Ćinćur.
Formiranje vlade u sjenci postizbornih kombinacija
Vesko Pejak iz Alternative objašnjava za Sputnjik da je formiranje Vlade u sjenci pravljenja postizbornih biznis kombinacija.
„Odavno je građanima jasno da se formiranje Vlade ne bi odlagalo dva mjeseca da iza toga ne stoji nešto veće. A to veće su milijarde eura plijena koje treba raspodijeliti poslije formiranja Vlade. Tu je makar jedna milijarda namijenjena investicijama za auto-put, za koji ćemo opet da se zadužimo i za koji je skoro dogovoren izvođač. Takođe, tu su neke dodatne infrastrukturne i finansijske kombinacije koje sigurno neće proći bez provizija.
Ko je najbolji „partner“ za malverzacije? Pa oni koji su 20-30 godina držali kesu. Ako bi u Vladu ušle Demokrate i ZBCG onda ne bi bilo lako potpisati izgradnju auto-puta bez velike debate i učešća javnosti. Ovako, ako u Vladu uđu SD, BS ili Zenka (DPS), onda bi proces bio brz i netransparentan. Zenka je na poslednjem sastanku sa PES-om otvoreno rekao da on mora da pita DPS o podršci Vladi. To je javno ponovio više puta. Jasno je da se DPS nada povratku u biznis, dok PES bude vršio vlast”, poručuje Pejak, čija je Alternativa bila uz PES na poslednjim parlamentarnim izborima, ali se razišla oko načina na koji Spajić želi da formira vladu.
Naš sagovornik kaže da se on i Alternativa nisu borili za to da buduću Vladu određuju oni koji su htjeli da nam nacionalizuju manastire i crkve.
„Zamalo smo izbjegli građanske sukobe, samo zahvaljujući prisebnosti i razumu. Nemamo namjeru da se složimo sa takvom Vladom i obećavamo da ćemo se boriti svim sredstvima protiv iste ako dođe do njenog formiranja.
Čuli smo da je Zenka navodno napustio poslanički klub DPS-a i otišao u poslanički klub Đeljošaja (velika razlika) samo da bi bio prihvatljiviji Demokratama. Ako dođe do formiranja takve Vlade, onda će ona imati u Alternativi neprijatelje sve dok ne padne. A znamo da neće dugo...“, poručuje Pejak za Sputnjik.
Koliko glasova nedostaje Spajiću za formiranje vlade
Mladen Stojović, novinar, kaže za Sputnjik da kako ističe rok za formiranje Vlade tako se i sve jasnije nazire ko je na kojoj strani i postaje očiglednije da uoči izbora bilo mnogo mahanja lažnim zastavama.
„Primjer Mehmeda Zenke je savršeni dokaz ove tvrdnje jer se sada odjednom on predstavlja kao legitimni član parlamentarne većine koja treba da izgradi vladu. Upozorenje generalnog sekretara Demokrata Borisa Bogdanovića da ova partija neće dati podršku vladi koja bude zavisila od podrške pojedinaca sa DPS liste je relatizovano prije par dana navodima da je prihvatljiv svako ko se, da parafraziram i uprostim, odrekao politike bivšeg režima. Kako se poslanica PES-a Radinka Ćinćur oglasila porukom da ne podržava koncept formiranja Vlade mandatara Milojka Spajića, jasno je da nedostaje najmanje jedan glas za izbor Vlade u najavljenoj opciji postizborne koalicije Evrope sad, Demokrata, SNP-a i stranaka manjinskih naroda. U tom kontekstu veoma je simptomatičan transfer Zenke u poslanički klub Albanskog foruma i Demokratske unije Albanaca, bez obzira što je lider DUA u parlament ušao sa liste DPS-a.
Na Demokratama će, ukoliko odstupe od principa „ništa sa DPS-om“, ostati da objasne svom članstvu i javnosti kako je prihvatljiva nečija promjena strane nakon izbora. Da se Zenka odrekao DPS-a prije, sve bi bilo legitimno, ali ovako sve djeluje malo tragikomično i kao potcjenjivanje inteligencije građana”, poručuje Stojović.
Naš sagovornik ističe da su poslanica PES-a Jevrosima Pejović i njena koleginica Radinka Ćinćur ostale dosledne onom stavu koji su lider ovog pokreta Milojko Spajić i manje-više svi funkcioneri ovog političkog subjekta, promovisali prije izbora kada su govorili da neće sa DPS-om. Iz tog ugla one su ostale dosledne.
„Treba, međutim, imati na umu i da su gotovo svi lideri manjinskih partija odmah nakon izbora poručivali da bi najstabilnija vlada bila sa DPS-om, pa se ovoj strani ne može zamjeriti da su promijenili kurs i preigrali svoje birače. Oni su, pokazali su to i predsjednički i parlamentarni izbori 2. aprila i 11. juna, bili na istoj strani - sa Milom Đukanovićem. Lider Bošnjačke stranke je učestvovao u predizbornoj kampanji Đukanovića a jedino je uzdržaniji bio Nik Đeljošaj.Tako da sav teret odgovornosti prema građanima od kojih su dobili podršku nose Evropa sad, Demokrate i SNP. Oni su na ispitu“, ističe Stojović za Sputnjik.